Trápí vás citlivost prsou?

Stručný průvodce tím, co způsobuje citlivost prsou v menopauze, jaké jsou její příznaky a co můžete udělat pro její snížení. 

Obsah

citlivost-prsou-v-menopauze
two-col-left-icon

 

Co je to citlivost prsou  v souvislosti s menopauzou?

Bolesti prsou jsou běžnou součástí přechodu do menopauzy, i když se projevují různě. U některých žen se jedná o prožitek citlivosti, pálení nebo bolestivosti při přechodu do perimenopauzy a menopauzy. Pro jiné je to bodavá, ostrá nebo pulzující bolest. Bolest prsou se může vyskytovat pouze v jednom nebo v obou prsou. 

Většina žen se obává jakýchkoli příznaků týkajících se jejich prsou, a to je přirozená reakce. Snažte se nepanikařit. 

Bolest a citlivost prsou jsou zřídkakdy časnými příznaky rakoviny prsu, ale pokud máte obavy, obraťte se na lékaře, zejména pokud si najdete bulku, pokud se změní vzhled vašich prsou nebo bradavek nebo se objeví výtok z bradavek. 

Co způsobuje citlivost prsou? 

Vaše prsní tkáň je citlivá na hormony. V perimenopauze hormony estrogenu a progesteronu nepředvídatelně stoupají a klesají. Právě tyto hormonální změny nám způsobují příznaky citlivosti. 

Jak většina z nás ví, naše prsa mohou v průběhu menopauzy směřovat k jihu. Je to proto, že s úbytkem estrogenu klesá kvalita podpůrné pojivové tkáně. Pokud vám podprsenka neposkytuje dostatečnou oporu, může to také způsobit, že se vaše prsa cítí citlivá a nepříjemná. 

Kolik žen obvykle pociťuje citlivost prsou? 

Odhaduje se, že citlivost prsou pociťuje někdy ve středním věku přibližně 40 % všech žen, ale s věkem se obvykle zlepšuje. 

 

Souvisí citlivost prsou s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Citlivost prsou je častější v perimenopauze než v pozdějších fázích přechodu do menopauzy, kdy se hladina estrogenu stabilizuje.  

Mnoho žen pociťuje bolest a citlivost prsou jako předmenstruační příznak a v perimenopauze se může zhoršovat. 

Jak lze citlivost prsou léčit? 

Dobrou zprávou je, že existuje poměrně dost způsobů, jak tento příznak přechodu do menopauzy zmírnit. Patří mezi ně: 

  • Kvalitní podprsenka 

Podpoření prsou dobře padnoucí podprsenkou může mít velký význam. Spousta obchodních domů a obchodů se spodním prádlem nabízí služby, které vám pomohou správně ji přizpůsobit. 

  • Přestat kouřit 

Kromě snížení bolesti prsou, omezení kouření sníží i riziko vzniku rakoviny prsu. Pokud chcete pomoci přestat kouřit, můžete začít u NHS. 

  • Vyhněte se kofeinu 

Vyřazení kofeinu z jídelníčku může přinést úlevu nejen při potížích s močovým měchýřem, ale také v případě citlivosti prsou. 

  • Večerní pupalkový olej 

Některým ženám může pomoci pupalkový olej a to přibližně 320 mg/den po dobu 3-6 měsíců. Přestože se jedná o přírodní produkt, není vhodný pro každého - může totiž zvýšit pravděpodobnost vzniku modřin a krvácení. Olej z pupalky dvouleté byste neměla užívat nejméně dva týdny před jakoukoli plánovanou operací. Pokud navíc trpíte epilepsií, může zvýšit pravděpodobnost záchvatů. Je dobré mít tedy na paměti, že i přírodní přípravky mají svá omezení a nejsou vhodná pro každého. 

  • Snížit tělesnou hmotnost 

Zhubnout i jen pár kilo může mít opravdu pozitivní vliv na vaše tělo a duševní zdraví. Chápeme, že občas to není jednoduché, proto doporučujeme: link. Mohou vám pomoci zvýšit tělesnou aktivitu a poskytnou vám podporu při jejím provádění. 

  • Ibuprofen 

Jednoduché protizánětlivé léky proti bolesti mohou pomoci při citlivosti prsou. Nicméně, i protizánětlivé a volně prodejné přípravky nemůže užívat každý. 

Jako vždy se před užíváním protizánětlivých léků poraďte s lékařem nebo lékárníkem, a to zejména v případě, pokud máte nějaké další zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky. 

Co dál?

Pokud vás trápí citlivost prsou, navštivte svého praktického lékaře nebo gynekologa. Chcete-li si promluvit o výše zmíněných potížích v souvislosti s menopauzou, objednejte si schůzku do našeho specializovaného centra na menopauzu. 

Pokud se domníváte, že se právě blížíte do období menopauzy, vyzkoušejte náš krátký test pro vyhodnocení příznaků. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.