Trápí vás infekce močového měchýře?

Infekce močového měchýře neboli močových cest (IMC) může být velmi nepříjemná a způsobuje bolest a pálení při močení. Jedním z důvodů jejího častého výskytu bývá pokles hladiny estrogenu v menopauze. 

Obsah

mocovy-mechyr-v-menopauze
two-col-left-icon

Co jsou infekce močových cest? 

Infekce močových cest jsou během menopauzy časté a jsou způsobeny bakteriální infekcí ve stěně močového měchýře. 

Příznaky se liší, ale mohou zahrnovat: 

 • Bolest a pálení při močení 
 • Zvýšená frekvence močení 
 • Noční močení 
 • Velmi malé množství vymočené moči
 • Bolest po dokončení močení
 • Bolesti a nepohodlí v dolní části pánve nebo bolesti v dolní části zad
 • Krev v moči
 • Inkontinence
 • Pocit horka a horečky, bolesti hlavy a nevolnosti
 • Bolest v bedrech – v oblasti zad přibližně v úrovni pasu – pokud se infekce rozšířila směrem k ledvinám. 

V souhrnu lze konstatovat, že infekci močového měchýře není dobré podceňovat. Vysoká teplota a celková nevolnost mohou být příznakem vážnější infekce. Stejně tak jako vysoká teplota a silnější bolest v bedrech nebo v zádech mohou ukazovat na infekci ledvin. Pokud se některá z těchto situací vyskytne, vyhledejte urgentní lékařské ošetření. 

Co způsobuje infekce močového měchýře? 

Moč odtéká z močového měchýře vývodem zvaným močová trubice. Pro udržení zdravé a pružné tkáně močové trubice je nezbytný estrogen. Poklesem hladiny tohoto klíčového hormonu během menopauzy se mohou vyskytnout náhlé změny a problémy.  

Močová trubice se může zkrátit, což usnadňuje bakteriím proniknout do močového měchýře. 

Podpěry močového měchýře a močové trubice mohou také zeslábnout, takže se váš močový měchýř někdy nemusí zcela vyprázdnit, když jdete na toaletu. Moč, která v něm zůstane, může být pak náchylná k infekci. Infekce močového měchýře můžete dostat také po pohlavním styku. 

 

Kolik žen obvykle trpí infekcemi močového měchýře? 

Infekce močového měchýře jsou u žen v přechodu do menopauzy běžné. Odhaduje se, že 1 ze 3 žen trpí opakovanými infekcemi moči a inkontinencí v souvislosti s menopauzou. 

 

Jak lze léčit infekce močového měchýře? 

Několik jednoduchých opatření může přispět k udržení infekcí močového měchýře pod kontrolou. Prvním krokem je zajistit dostatečný příjem tekutin. Druhým je pak správné utírání po každém použití toalety, tedy otírat se zepředu dozadu, čímž se minimalizuje riziko šíření bakterií. Pokud se u vás však infekce močových cest i přes tato opatření objeví, existuje několik způsobů, jak ji léčit. 

 • Obraťte se na lékaře 

Váš lékař může provést jednoduchý test moči nebo poslat vzorek do laboratoře, ke zjištění přítomnosti bakterií. Některé mírné infekce močového měchýře se samy zlepší, pokud budete pít hodně tekutin, ale některé budou potřebovat léčbu antibiotiky. 

 • Antibiotika 

Infekce močového měchýře mohou vyžadovat léčbu antibiotiky (vždy na lékařský předpis), zejména pokud se necítíte dobře nebo máte horečku. Opakované infekce močového měchýře mohou vyžadovat podávání nízkých dávek antibiotik s cílem udržet je pod kontrolou. Nicméně, k dispozici jsou i další způsoby léčby, proto neváhejte a poraďte se s lékařem o svých příznacích. 

Někdy může být nutné užít nízkou dávku antibiotik i po sexu. Vyprázdnění močového měchýře po sexu může také pomoci snížit riziko infekce močového měchýře. 

 • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Pokud jsou příznaky zánětu močového měchýře způsobeny urogenitální atrofií (změny tkáně močového měchýře, močové trubice a pochvy způsobené nedostatkem estrogenu), může vám být nabídnuta hormonální substituční terapie (HRT). Tato terapie obsahuje estrogen, který pomáhá zlepšit stav tkání močového měchýře a močové trubice, které se v důsledku menopauzy staly citlivějšími a náchylnějšími k infekcím.  

Pokud máte další příznaky menopauzy, může vám pomoci systémová HRT (náplasti, složené tablety HRT, gely a spreje). Pokud se vaše příznaky týkají pouze močového měchýře anebo pochvy, můžete používat pouze vaginální estrogen. 

Přibližně čtvrtina žen, které užívají systémovou HRT, musí užívat také vaginální estrogen. 

Více informací o HRT naleznete zde.

 • Vaginální estrogeny 

Dalším způsobem, jak zvýšit hladinu estrogenů, je užívání estrogenů ve formě krému, pesaru nebo kroužku, které se zavádí do pochvy. Tento typ léčby vám může předepsat lékař. 

Gina 

Gina je v podstatě stejná jako Vagifem a Vagirux - 10mcg estradiolové pesary s aplikátorem, určený k jejich snadnému zavádění. Pro nákup přípravku Gina bez receptu platí více omezení než pro získání stejného léku na lékařský předpis od lékaře. Přípravek Gina je možné zakoupit pro utlumení příznaků suchosti, bolestivosti, svědění, pálení a bolestivého pohlavního styku, pokud: 

 • je vám 50 let nebo více 
 • nemáte menstruaci více jak 1 rok 

Pokud již užíváte systémovou HRT (např. HRT ve formě náplastí, gelu, spreje nebo tablet), lékárna vám může prodat přípravek Gina pouze v případě, že vám jej již předepsal lékař nebo pokud vám lékař potvrdil, že jste vhodná pro užívání dalšího vaginálního estrogenu. 

Pokud je vám méně než 50 let, stále máte menstruaci nebo od vaší poslední menstruace neuplynul více než rok, nebo pokud užíváte HRT, je pravděpodobné, že budete moci používat vaginální estrogen, ale budete se muset poradit se svým lékařem o příznacích, abyste jej získala na lékařský předpis. 

Co je třeba vědět o vaginálních estrogenech: 

 • Léčba vyžaduje minimálně tři měsíce, než uvidíte její účinky. Pokud se vaše příznaky nezlepší, vždy se poraďte s lékařem. 
 • Vaginální estrogeny neovlivňují riziko vzniku rakoviny prsu. Množství hormonu, které vstřebáte, je nepatrné. 
 • Nehrozí riziko vzniku krevních sraženin, mrtvice ani srdečních onemocnění. 
 • Vaginální estrogeny můžete užívat tak dlouho, jak potřebujete, ale měla byste se nechat jednou ročně zkontrolovat lékařem. 
 • Když léčbu přestanete užívat, mohou se Vaše příznaky postupně vracet a možná budete muset znovu začít s užíváním. 
 • Při používání vaginálního estrogenu můžete mít více vaginálního výtoku. 

Co dál?

Pokud vás trápí infekce močového měchýře, měly byste navštívit svého praktického lékaře. Chcete-li si promluvit o příznacích močového měchýře v souvislosti s menopauzou, objednejte si schůzku v našem specializovaném centru na menopauzu.

Pokud se domníváte, že se právě blížíte do období menopauzy, vyzkoušejte náš krátký test pro vyhodnocení příznaků. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.