Trápí vás inkontinence či problémy s močovým měchýřem?

Mezi obtíže spojené s močovým měchýřem patří noční probuzení, zvýšená frekvence močení či náhlý únik moči (inkontinence). Jedná se o zcela běžný příznak doprovázející menopauzu, proto se nestyďte o tomto problému otevřeně hovořit se svým lékařem. 

Obsah

inkontinence-v-menopauze
two-col-left-icon

Jaké jsou příznaky obtíží s močovým měchýřem? 

Mnoho žen začne během přechodu do menopauzy pozorovat nepříjemné pocity v oblasti močového měchýře. Tyto stavy není třeba brát jako definitivní, protože existuje mnoho léčebných postupů, které vám mohou pomoci. Nejčastější příznaky, které můžete pociťovat, jsou následující:  

 • Zvýšená potřeba močení jak během dne, tak v noci.  
 • Bolest při močení 
 • Nutkavá potřeba vyhledat toaletu v krátkých časových intervalech  
 • Inkontinence, tj. náhlý únik moči, který může být nepříjemný a sociálně omezující. S přibývajícím věkem se vyskytuje častěji a to zejména u žen, které prošly vaginálním porodem.  

Existují dva hlavní typy inkontinence, se kterými se můžete setkat: 

 • Stresová inkontinence – únik při kašli, kýchání, cvičení nebo smíchu. U některých žen může dojít k úniku moči během pohlavního styku. 
 • Urgentní inkontinence – nutkavá potřeba vyprázdnit močový měchýř, ale není možné to udělat včas. 

Stresová inkontinence je způsobena oslabením svalů pánevního dna. Ta se může zhoršit v perimenopauze a menopauze, ale mezi další důležité rizikové faktory patří vaginální porod, vyšší věk a nadváha. Stresovou inkontinenci může zhoršit jakýkoli stav, který vyvíjí další tlak na močový měchýř, včetně námahy při otevírání střev (zácpa), chronického, dlouhotrvajícího kašle nebo velké nadváhy. 

Co způsobuje potíže močového měchýře? 

Velkou roli hraje klesající hladina estrogenu v našem těle. Estrogen potřebujeme pro zdravou tkáň močového měchýře, močové trubice (odtokové trubice z močového měchýře), pochvy a jejích podpěr v pánvi. 

Ztráta estrogenu během přechodu do menopauzy způsobuje, že tkáň v močovém měchýři je citlivější a choulostivější. Místo toho, aby se měchýř při plnění močí spokojeně rozpínal (jako když se balónek plní vodou), je podrážděný a snaží se vyprázdnit dříve, než se naplní. To může vést k nepříjemným pocitům a bolesti. 

Kolik žen pozoruje negativní změny v oblasti močového měchýře? 

Můžeme pouze odhadovat, kolik žen trpí příznaky močového měchýře během přechodu do menopauzy, protože mnoho z nich je nehlásí. Nicméně, britská studie zaměřená na menopauzu uvedla, že přibližně třetina žen ve věku 45-65 let trpí příznaky spojenými s močovým měchýřem v období menopauzy. Podle jiných studií je odhadováno, že až dvě třetiny žen ve věku kolem 70 let zažívají příznaky spojené se ztrátou estrogenu, a to v oblasti pochvy a močového měchýře.

Existuje spojitost mezi příznaky močového měchýře a konkrétní fází menopauzy?

Příznaky spojené s močovým měchýřem jsou klasickým symptomem, projevujícím se ve vyšším věku z důvodu úbytku estrogenu. Je méně pravděpodobné, že se u vás tyto příznaky projeví již vperimenopauze, tj. v období, které předchází menopauze a které může u některých žen začít již kolem 40. roku věku.

 

Jak lze léčit obtíže močového měchýře? 

Existují četná opatření, která vám pomohou v boji s obtížemi močového měchýře: 

 • Poraďte se s lékařem 

Je důležité si uvědomit, že nejste sama. Rozhovor se zdravotníkem vám může pomoci uklidnit se. Může vám zkontrolovat moč, zda nemáte infekci, krev a glukózu, aby vyloučil jiná onemocnění, která mohou způsobovat příznaky močového měchýře.

 • Cvičení pánevního dna Pilates 

Praktikujte cviky pánevního dna – mohou totiž pomoci zabránit zhoršení úniku moči. Fyzioterapie, pilates, cvičení pánevního dna (neboli Kegelovy cviky) pomáhají posilovat podpěry močového měchýře. Můžete si také zakoupit pomůcky pro pánevní dno. 

 • Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu 

Alkohol i kofein mohou zvyšovat objem moči, kterou produkujete a také způsobují větší dráždivost močového měchýře. Oba tyto faktory zvyšují frekvenci, s jakou potřebujete vyhledat toaletu. Zkuste na nějakou dobu přejít na bylinkový čaj a kávu bez kofeinu. 

 • Nezapomínejte na hydrataci 

Možná budete cítit nutkání pít méně, ve snaze předejít plnění močového měchýře, ale tento přístup není doporučený. Může totiž vést k dehydrataci a pokud provozován dlouhodobě, může způsobit zmenšení objemu, který váš močový měchýř pojme. 

 • Úbytek hmotnosti 

Není to vždy snadné, ale úbytek na váze sníží tlak na močový měchýř a pomůže s příznaky inkontinence. Naše speciální kuchařka navržená pro ženy v menopauze (link) vám s tím může pomoci. 

 • Trénink močového měchýře 

Trénink může pomoci omezit naléhavost a frekvenci návštěvy toalety. V praxi to znamená, že byste se měla pokusit "vydržet" vždy o malou chvilku déle. Tímto způsobem můžete trénovat svůj močový měchýř, aby postupně nevyžadoval vyprazdňování tak často. V každém případě, na trénink močového měchýře obvykle dohlíží vyškolení fyzioterapeuti. Váš praktický lékař by vás měl být schopen doporučit na místě. 

 • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Pokud jsou příznaky zánětu močového měchýře způsobeny urogenitální atrofií (změny tkáně močového měchýře, močové trubice a pochvy způsobené nedostatkem estrogenu), může vám být nabídnuta hormonální substituční terapie (HRT). Tato terapie obsahuje estrogen, který pomáhá zlepšit stav tkání močového měchýře a močové trubice, které se v důsledku menopauzy staly citlivějšími a náchylnějšími k infekcím.  

Pokud máte další příznaky menopauzy, může vám pomoci systémová HRT(náplasti, složené tablety HRT, gely a spreje). Pokud se vaše příznaky týkají pouze močového měchýře anebo pochvy, můžete používat pouze vaginální estrogen. 

Přibližně čtvrtina žen, které užívají systémovou HRT, musí užívat také vaginální estrogen. 

 • Vaginální estrogeny 

Dalším způsobem, jak zvýšit hladinu estrogenů, je užívání estrogenů ve formě krému, pesaru nebo kroužku, které se zavádí do pochvy. Tento typ léčby vám může předepsat lékař. 

Gina 

Gina je v podstatě stejná jako Vagifem a Vagirux - 10mcg estradiolové pesary s aplikátorem, určený k jejich snadnému zavádění. Pro nákup přípravku Gina bez receptu platí více omezení než pro získání stejného léku na lékařský předpis od lékaře. Přípravek Gina je možné zakoupit pro utlumení příznaků suchosti, bolestivosti, svědění, pálení a bolestivého pohlavního styku, pokud: 

 • je vám 50 let nebo více 
 • nemáte menstruaci více jak 1 rok 

Pokud již užíváte systémovou HRT(např. HRT ve formě náplastí, gelu, spreje nebo tablet), lékárna vám může prodat přípravek Gina pouze v případě, že vám jej již předepsal lékař nebo pokud vám lékař potvrdil, že jste vhodná pro užívání dalšího vaginálního estrogenu. 

Pokud je vám méně než 50 let, stále máte menstruaci nebo od vaší poslední menstruace neuplynul více než rok, nebo pokud užíváte HRT, je pravděpodobné, že budete moci používat vaginální estrogen, ale budete se muset poradit se svým lékařem o příznacích, abyste jej získala na lékařský předpis. 

Co je třeba vědět o vaginálních estrogenech: 

 • Léčba vyžaduje minimálně tři měsíce, než uvidíte její účinky. Pokud se vaše příznaky nezlepší, vždy se poraďte s lékařem. 
 • Vaginální estrogeny neovlivňují riziko vzniku rakoviny prsu. Množství hormonu, které vstřebáte, je nepatrné. 
 • Nehrozí riziko vzniku krevních sraženin, mrtvice ani srdečních onemocnění. 
 • Vaginální estrogeny můžete užívat tak dlouho, jak potřebujete, ale měla byste se nechat jednou ročně zkontrolovat lékařem. 
 • Když léčbu přestanete užívat, mohou se Vaše příznaky postupně vracet a možná budete muset znovu začít s užíváním. 
 • Při používání vaginálního estrogenu můžete mít více vaginálního výtoku. 

Co dál?

Pokud vás trápí inkontinence a problémy s močovým měchýřem, tak byste měly navštívit svého praktického lékaře. Chcete-li si promluvit o inkontinenci a obtížích s močovým měchýřem v souvislosti s menopauzou, objednejte si schůzku v našem specializovaném centru na menopauzu. 

Pokud se domníváte, že se právě blížíte do období menopauzy, vyzkoušejte náš krátký test pro vyhodnocení příznaků. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.