Trápí vás problémy s vaginální suchostí, svěděním či podrážděním?

Vaginální suchost, svědění a podráždění jsou běžné příznaky menopauzy, které postihují více než třetinu žen, které právě procházejí tímto obdobím. Pojďme se společně podívat, co tyto příznaky znamenají, proč se vyskytují a jak si s nimi poradit.

Obsah

suchost-svedeni-podrazdeni-menopauza

 

two-col-left-icon

Co to znamená v souvislosti s menopauzou?

Vaginální suchost je velmi častým příznakem menopauzy. Mnohé ženy pociťují pouze při pohlavním styku, zatímco jiné ji zažívají denně. Suchost je doprovázena dalšími pocity, jako je „píchání", svědění, podráždění, a dokonce i bolest. 

Vaginální suchost může zvýšit náchylnost ke kvasinkovým infekcím (afty), protože tkáň se stává jemnější a ztrácí svou přirozenou obranyschopnost. Tato skutečnost má za následek vaginální výtok (bakteriální vaginózu), který je jasným signálem měnící se rovnováhy bakterií v pochvě. Nadměrný poševní výtok, pak může způsobit další podráždění. 

Co způsobuje vaginální suchost, svědění pochvy a podráždění? 

Estrogen je hormon, který zajišťuje pružnost, lubrikaci a celkové zdraví našich intimních partií. Ztráta estrogenu v perimenopauze a menopauze vede k tomu, že tkáně se postupně stávají jemnější a sušší.  

Kromě výše zmíněných obtíží může, v tomto delikátním období, dojít ke ztrátě obvyklé pružnosti pochvy a vulvy, což vede k bolestivému pohlavnímu styku. Pochva se zkrátí a ztratí své obvyklé záhyby. Tyto změny se nazývají urogenitální atrofie. 

U kolika žen se obvykle vyskytují příznaky? 

V britském výzkumu pro menopauzu se více než třetina dotazovaných žen potýkala s vaginální suchostí a více než desetina s bolestí při pohlavním styku. 

Vaginální příznaky jsou s přibývajícím věkem stále častější. Přibližně dvě třetiny žen po menopauze, které neužívaly HRT, trpí změnami v pochvě a močovém měchýři souvisejícími s nízkou hladinou estrogenu. 

Studie také ukazují, že až čtvrtina žen užívajících systémovou HRT bude stále pociťovat příznaky urogenitální atrofie. 

Souvisí to s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Ačkoli vaginální příznaky urogenitální atrofie jsou s věkem častější, mohou se objevit v kterékoli fázi perimenopauzy a menopauzy. 

 

Jak lze léčit vaginální suchost a vaginální svědění a podráždění? 

I přesto, že vaginální změny jsou běžným jevem přechodu do menopauzy a představují přirozenou součást procesu stárnutí, existují různá opatření, která vám mohou s problémy jako je suchost, svědění a podráždění výrazně pomoci: 

 • Lubrikanty 

Pravděpodobně se vám bude hodit, když začnete při sexu používat lubrikační gel. Ty na bázi oleje mohou být účinnější - i když mohou snižovat účinnost kondomů. Můžete si také koupit lubrikanty na vodní a silikonové bázi. Klíčové je najít takový, který vám bude vyhovovat. 

Měli byste se vyhnout lubrikantům s přidanými doplňky (jako je šimrání nebo teplo), protože mohou způsobit větší podráždění. 

 • Mycí a hydratační přípravky 

Vaginální zvlhčovače si můžete koupit volně prodejné a mohou pomoci při každodenních obtížích. Doporučujeme vyhnout se všem parfémovaným přípravkům, které mohou způsobit další podráždění pochvy. 

Při mytí se vyhněte jakémukoli mýdlu, protože často vysušuje již tak jemnou a citlivou pokožku. Místo toho zkuste používat prostředky bez obsahu mýdla nebo dokonce volně prodejné zvláčňující krémy a masti. Pokud se zeptáte lékárníka, jistě vám rád poradí, kterým směrem se vydat. 

 • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Systémová HRT (náplasti, tablety, gely a spreje) může některým ženám poskytnout úlevu. Nicméně, až čtvrtina žen užívajících HRT bude potřebovat také vaginální estrogen. Podrobnější informace o přínosech a rizicích HRT naleznete zde

 • Vaginální estrogeny 

Vaginální (lokální) estrogeny jsou dostupné pouze na lékařský předpis a mohou přinést pozitivní změny. Tento typ léčby zahrnuje estrogenová přípravky ve formě pesarů, krémů a gelů, které se aplikují přímo do pochvy. 

Velmi častou otázkou bývá bezpečnost užívání estrogenů, proto je dobré podotknout, že když estrogen zavedete přímo do pochvy, vaše tělo vstřebá jen nepatrné množství. Můžete jej tedy používat bez rizika rakoviny prsu, krevních sraženin, mrtvice nebo srdečních onemocnění. 

Gina 

Gina je v podstatě stejná jako Vagifem a Vagirux - 10mcg estradiolové pesary s aplikátorem, určený k jejich snadnému zavádění. Pro nákup přípravku Gina bez receptu platí více omezení než pro získání stejného léku na lékařský předpis od lékaře. Přípravek Gina je možné zakoupit pro utlumení příznaků suchosti, bolestivosti, svědění, pálení a bolestivého pohlavního styku, pokud: 

 • je vám 50 let nebo více 
 • nemáte menstruaci více jak 1 rok 

Pokud již užíváte systémovou HRT (např. HRT ve formě náplastí, gelu, spreje nebo tablet), lékárna vám může prodat přípravek Gina pouze v případě, že vám jej již předepsal lékař nebo pokud vám lékař potvrdil, že jste vhodná pro užívání dalšího vaginálního estrogenu. 

Pokud je vám méně než 50 let, stále máte menstruaci nebo od vaší poslední menstruace neuplynul více než rok, nebo pokud užíváte HRT, je pravděpodobné, že budete moci používat vaginální estrogen, ale budete se muset poradit se svým lékařem o příznacích, abyste jej získala na lékařský předpis. 

 • Ostatní léky 

K léčbě vaginálních potíží souvisejících s urogenitální atrofií v menopauze se používají následující léky, které vám musí být doporučeny a předepsány lékařem: 

  • Prasteron (Intrarosa TM) je pesar. Je identický s hormonem zvaným dehydroepiandrosteron (DHEA) v nadledvinách. DHEA pomáhá produkovat další hormony, včetně testosteronu a estrogenu. Bylo prokázáno, že je účinný při léčbě menopauzální atrofie (ztenčení) pochvy a vulvy, která je „středně těžká až těžká". 
  •  Ospemifen (Senshio TM) je tableta, která se polyká. Není to estrogen, ale má účinek podobný estrogenu na pochvu, což pomáhá léčit menopauzální atrofii. 

 

Pokud se obáváte, že máte afty nebo bakteriální vaginózu 

Vždy je dobré si o svých příznacích promluvit s lékařem. Kvasinková infekce (neboli drozd) může buď způsobovat svědění a hustý bílý výtok nebo může být i bez příznaků. Pokud vaše potíže přetrvávají, lékař vám může udělat stěr poševního výtoku nebo si můžete si koupit volně prodejné přípravky na afty ve formě pesarů (které se zavádějí do pochvy), krému nebo perorálních kapslí. Poraďte se s lékárníkem, abyste se ujistila, že je pro vás lék bezpečný. Pokud volně prodejná léčba nezabrala, vždy navštivte lékaře. 

Bakteriální vaginóza (BV) s sebou obvykle nepřináší svědění, ale způsobuje zapáchající (šedobílý, řídký a vodnatý ) výtok a to zejména po pohlavním styku. Podobně jako u afty i zde může nastat situace, kdy nepociťujete žádné příznaky. Bakteriální vaginózu může diagnostikovat váš praktický lékař nebo gynekolog. Obvykle se léčí antibiotickým krémem či tabletami. 

Laserové ošetření pochvy 

Vaginální laserová terapie je technika, která může pomoci při příznacích vaginální atrofie. Laserová energie se používá k ošetření vaginální tkáně a zvýšení produkce kolagenu. Výsledky malých studií ukázaly, že tato léčba může být účinná, ale zatím není široce dostupná. 

Co dál?

Pokud vás trápí vaginální suchost, svědění či podráždění navštivte svého praktického lékaře nebo gynekologa. Chcete-li si promluvit o výše zmíněných potížích v souvislosti s menopauzou, objednejte si schůzku do našeho specializovaného centra na menopauzu. 

Pokud se domníváte, že se právě blížíte do období menopauzy, vyzkoušejte náš krátký test pro vyhodnocení příznaků. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.