Trápí vás problémy se ztrátou sexuální touhy?

Ztráta sexuální touhy je v období menopauzy velmi častým příznakem, o kterém se však příliš nemluví. Často souvisí s vaginálními obtížemi, jako je suchost a podráždění, změny nálad a nižší hladina testosteronu.

Obsah

sexualni-touha-v-menopauze
two-col-left-icon

Co znamená ztráta sexuální touhy?

Pokud jste si všimly, že vaše sexuální touha již není tak intenzivní, jako dříve, není to důvod k zoufalství, protože nejste v této situaci samy. Jde o velmi běžný jev, o kterém se, bohužel, velmi málo hovoří. Skutečností  však zůstáváje, že s přibývajícím věkem mnoho žen (ale i mužů) zažívá postupné snižování sexuální touhy. 

Podle průzkumu provedeného britskou společností pro menopauzu, téměř 37 % dotazovaných žen uvedlo, že zažívají ztrátu sexuální touhy. Přestože se s tímto problémem potýkají téměř dvě pětiny dotazovaných, méně než třetina z nich se obrátila o pomoc. Otevřená komunikace o této zkušenosti představuje významný první krok ke zlepšení dosavadního stavu a kvality života. 

Co je libido? 

Sexuální touha, též nazývaná libido, podléhá řízení ze strany mozku. Jedná se o biologickou sílu, která nás motivuje k myšlenkám a aktivitám spojeným se sexuálním chováním. Když hovoříme o sexuálním vzrušení, zaměřujeme se na fyzické změny, které nastávají, když pociťujeme touhu a očekávání spojené s intimními situacemi. Mezi tyto změny mohou patřit: 

 • Zvýšený průtok krve do pochvy 
 • Zvýšená lubrikace pochvy 
 • Zduření vnějších pohlavních orgánů neboli "vulvy" (včetně poševního otvoru, velkých pysků a klitorisu) 
 • Rozšíření horní části pochvy uvnitř těla 
 • Zvýšená srdeční frekvence, dýchání a krevní tlak 

Pamatujte, že touha a vzrušení nejsou totéž. Může se stát, že se úroveň vaší touhy sníží, ale vaše vzrušení a reakce se nezmění. Pokud je pohlavní styk příjemný, může se touha zvýšit a naopak.  

Není tedy překvapením, že menopauza může ovlivnit všechny různé aspekty vašeho libida. 

Proč dochází ke ztrátě sexuální touhy neboli libida? 

Pocit zaneprázdněnosti, stresu nebo únavy může způsobit, že se cítíte méně přitažlivá. Ať už je to nekonečný seznam úkolů nebo přerušovaný spánek, je snadné cítit se vyčerpaně.  

Hladina estrogenu hraje velkou roli v ženském sexuálním apetitu. Přirozený úbytek estrogenu během menopauzy ovlivňuje náladu a hladinu energie a také naše libido. Fyzické účinky klesající hladiny estrogenu, jako jsou návaly horka a noční pocení a vaginální suchost, mohou mít také nepříznivý vliv na váš sexuální život. 

Změny v pochvě a vulvě způsobené úbytkem estrogenu mohou vést k vaginální suchosti, bolestivosti a podráždění. Ztráta pružnosti vchodu do pochvy postihuje některé ženy, což způsobuje, že penetrační sex je bolestivý nebo obtížný. Tkáň zde může být velmi křehká a snadno se rozštěpí, což způsobuje značnou bolest. Změny v prokrvení vulvy mohou znamenat, že orgasmus je obtížnější, trvá déle nebo je méně intenzivní. 

Nezapomeňte, že nejde jen o to, co se děje ve vašem těle. Velký vliv má i vaše okolí a vztahy. Pokud máte problémy ve vztazích, se kterými nejste spokojeni, mohou mít skutečný vliv na to, jak se cítíte v sexu. Možná máte pocit, že ve vašem dlouhodobém vztahu existují problémy - ty mohou zahrnovat nudu, nevěru, nedostatek komunikace nebo kombinaci hněvu, frustrace či zášti z jakéhokoli důvodu. 

 

Kolik žen obvykle zažívá ztrátu libida? 

Podle našich zkušeností je ztráta sexuálního apetitu u žen opravdu častým problémem. Průzkumy zjistily, že až 40-50 % žen procházejících perimenopauzou a menopauzou zažívá ztrátu sexuální touhy. 

Souvisí to s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Ke ztrátě sexuální touhy může dojít v kterékoli fázi přechodu do menopauzy - tedy od počátku perimenopauzy až po postmenopauzální život.

 

Jak lze ztrátu sexuální touhy léčit? 

Sex v menopauze je složité téma a neexistuje jeden seznam, který by postihl, jak se cítí a prožívá každý. Pokud je pro vás sexuální apetit problémem, doporučujeme obrátit se na sexuologa a vztahového terapeuta.

 • Promluvte si se svým partnerem, lékařem nebo terapeutem

V závislosti na příčině ztráty sexuální touhy můžete zkusit buď vztahovou terapii, nebo psychosexuální terapii. 

Nedostatek touhy vám může zabránit dát partnerovi najevo, že byste chtěli mít sex. Partneři mají někdy pocit, že problémem jsou oni, a pokud o tom, jak se cítíte, nemluvíte, mohou vzniknout problémy ve vztahu. 

Vysvětlení, že jde o menopauzu a hormony - ne o vašeho partnera - může být užitečné. Udržování fyzického kontaktu s partnerem pomáhá udržovat vaši blízkost a spojení. Komunikace je klíčová. 

Vaginální estrogeny mohou skvěle pomoci při vaginálních příznacích a jsou předepisovány lékaři. Při aplikaci estrogenu přímo do pochvy ho vaše tělo vstřebá jen nepatrné množství, ale může mít opravdu pozitivní vliv na vaginální příznaky menopauzy. Více informací o vaginální suchosti najdete zde

 • Jóga

Relaxujte jakýmkoli způsobem, který vám pomůže, ať už je to jóga, meditace, cvičení, procházka nebo koupel. Cvičení může pomoci také tím, že zlepší váš pocit pohody, uvolní testosteron a napomůže hubnutí. Nemusí to být zrovna maratonský běh, stačí něco, co vám rozproudí krev! 

 • Zpříjemněte si váš intimní život 

Pokud vás zajímá, jak zvýšit sexuální apetit, můžete vyzkoušet následující metody: 

  • Lubrikanty a vaginální zvlhčovače - nejlepší jsou lubrikanty na vodní bázi a bez vůně. Lubrikanty navržené pro období menopauzy mohou být však i na bázi oleje či silikonu.  
  • Vibrátorytyto pomůcky mohou přinést pozitivní změny a lze si je objednat z pohodlí domova. Dodatečná stimulace může přispět k dosažení orgasmu, ať už při intimních chvílích s partnerem nebo na vlastní pěst. 
  • Masturbace - netlačte na sebe, jakýkoli tlak či stres vám se zvýšením sexuální touhy nepomůže. Nicméně, občasné sebeuspokojování vám může pomoci s uvolněním. 
 • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Hormonální substituční terapie není dobrá jen proti návalům horka, ale může pomoci zlepšit i váš sexuální apetit. HRT může pomoci s mnoha příznaky menopauzy, přečtěte si více zde. 

 • Cvičení pánevního dna 

Cvičení zaměřené na posílení pánevního dna vám může pomoci nejen zmírnit svalové napětí, které má za následek bolestivý pohlavní styk, ale také zvýšit intenzitu sexuálního vzrušení. 

 • Testosteron 

Mohlo by vás překvapit, že významnou roli v naší sexuální touze hraje také testosteron. Jde o hormon, který se vyskytuje u obou pohlaví a jeho hladina od dospělosti postupně klesá. Tento aspekt je velmi důležitý a není radno jej podceňovat.

Co dál?

Pokud vás trápí ztráta sexuální touhy, poraďte se se svým praktickým lékařem nebo se objednejte do našeho specializovaného centra pro menopauzu.

Pokud se domníváte, že se právě blížíte do období menopauzy, vyzkoušejte náš krátký test pro vyhodnocení příznaků. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.