Máte problém s návaly horka a nočním pocením?

Noční pocení se může vyskytovat i bez denních návalů. Probouzení zalité potem, s promočeným prostěradlem a nočním oblečením může negativně ovlivnit spánek, což zvyšuje stres a úzkost. 

Obsah

navaly-horka-menopauza

 

two-col-left-icon

Co jsou návaly horka a noční pocení? 

Návaly horka a noční pocení jsou dva nejznámější a nejčastěji prožívané příznaky menopauzy. Jsou známé jako vazomotorické příznaky. Můžete cítit intenzivní horko, které se šíří po těle, a být zarudlá a červená. Kromě toho můžete být zpocená nebo zalitá potem. 

Mohou mít různou intenzitu, četnost a trvání, takže u některých žen se vyskytují pravidelně, zatímco jiné je zažívají jen tu a tam. Obvykle trvají několik minut, někdy kratší dobu a někdy déle. Některé ženy je zažívají během dne, jiné jen v noci a některé zažívají obojí. Noční pocení se může vyskytovat s denním návalem nebo bez něj. 

Během návalů horka nebo pocení můžete pociťovat závratě, bušení srdce nebo zrudnutí. Návaly a pocení se mohou objevit spontánně a mohou být vyvolány různými běžnými situacemi, jako jsou rozpaky, náhlá změna teploty v místnosti, stres, alkohol, kofein nebo horký nápoj. 

Návaly a pocení mohou také zhoršit závažnost těchto příznaků menopauzy: 

 • Úzkost 
 • Únava 
 • Výkyvy nálad 
 • Mozková mlha 
 • Deprese 
 • Ztráta sebedůvěry a sebevědomí 

Existují důkazy z celého světa, které naznačují, že způsob, jakým společnost vnímá menopauzu a stárnutí, může ovlivnit vaše prožívání vazomotorických příznaků. Jinými slovy, pokud žijete ve společnosti, která vnímá menopauzu a stárnutí pozitivně, bude vaše prožívání příznaků méně závažné, než pokud žijete ve společnosti, která je vnímá negativně. 

Návaly horka a práce 

Mít návaly horka na pracovišti přináší celou řadu starostí. Můžete se potýkat s pracovním stresem, který může návaly zhoršovat, možná budete muset nosit uniformu a můžete mít pocit, že nejste schopna regulovat teplotu svého pracovního prostředí. Běžně také pociťujete úzkost z toho, že se vám kolegové budou posmívat. 

Studie ukázaly, že ženy s problematickými návaly horka a nočním pocením častěji uvažují o tom, že se vzdají zaměstnání - pokud máte tyto myšlenky, nejste v tom sama. 

Co způsobuje návaly horka a noční pocení? 

Vazomotorické příznaky jsou rozšířené, ale stále jim plně nerozumíme. Je pravděpodobné, že kolísání estrogenu spouští příznaky na počátku perimenopauzy nebo menopauzy. To má za následek změnu regulace teploty v části mozku zvané hypotalamus, takže malé změny v okolním prostředí mohou vyvolat extrémní reakci. Tomu se říká zúžení termoneutrální zóny. 

Estrogen není jediným faktorem při vzniku vazomotorických příznaků. Pravděpodobně se na nich podílejí i další faktory nervového systému, včetně serotoninu a noradrenalinu.

 

U kolika žen se obvykle vyskytují návaly horka a noční pocení? 

Návaly horka a noční pocení zažívají přibližně tři čtvrtiny žen v období perimenopauzy a menopauzy [12]. Přibližně třicet procent žen pociťuje závažné příznaky. Obvykle trvají přibližně osm let. 

Přibližně 40 % žen ve věku 60 až 65 let stále pociťuje návaly horka a noční pocení a přibližně dvacet procent žen pociťuje příznaky po dobu patnácti a více let. 

Jsou návaly horka a noční pocení spojeny s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Vazomotorické příznaky začínají kdykoli v perimenopauze a mohou pokračovat v průběhu menopauzy i v postmenopauzálním životě. Nejčastější jsou v prvním roce po poslední menstruaci. 

 

Jak lze návaly horka a noční pocení léčit? 

Léčba těchto vazomotorických příznaků menopauzy není "univerzální". Dobrou zprávou je, že existuje mnoho možností, které lze zvážit. 

 • Praktické tipy 
  • Volné oblečení - udrží vás v chladu a nemusíte se bát, že se zpotíte. 
  • Přírodní vlákna - mnoho oblečení je vyrobeno z přírodních vláken, jako je bavlna, len, bambus a viskóza, která jsou prodyšná. 
  • Bavlna v ložnici - spěte ve volném, lehkém bavlněném nočním prádle a používejte bavlněné povlečení místo polybavlny nebo umělých vláken. 
  • Teplota v ložnici - snažte se ji udržovat chladnou. Možná otevřete okno. 
  • Výměna oblečení - užitečná může být náhradní sada nočního prádla nebo ručník u postele. 
  • Ventilátory - jsou velkým pomocníkem ve dne i v noci. 
  • Chladivé spreje - můžete si koupit chladivé spreje určené speciálně na menopauzální návaly. 
  • Pracovní prostředí - poraďte se se svým zaměstnavatelem (můžete ochladit teplotu v místnosti nebo otevřít okno, případně mít v pohotovosti ventilátor?).
 • Změny životního stylu 

Pokud můžete, vyhněte se spouštěčům - hlavními viníky jsou alkohol, kofein, horké nápoje a kořeněná jídla, ale můžete si všimnout spouštěčů, které jsou specifické právě pro vás. Pomoci může také přestat kouřit, protože kouření může návaly horka a noční pocení zhoršovat. Pokud potřebujete pomoc s odvykáním kouření, obraťte se na svého praktického lékaře. 

Snadno se řekne, že je třeba více cvičit a regulovat váhu, a my víme, že to může být výzva - ale existují důkazy, že to může pomoci při návalech horka. 

Nadváha může u některých lidí návaly horka a noční pocení zhoršit. Přechod do menopauzy může být vhodnou dobou k tomu, abyste se podívali na svůj celkový zdravotní stav a promysleli plán, jak se vypořádat se svou váhou. Může být užitečné zaměřit se spíše na to, abyste byli zdraví, než na pouhé hubnutí (což, jak víme, se snáze řekne, než udělá).  
 

 • Hormonální substituční terapie (HRT)  

HRT je estrogenová substituční terapie a pro většinu žen, které ji užívají, je to nejúčinnější léčba vazomotorických symptomů. Správná dávka a doba jejího užívání závisí na vašich příznacích. Z užívání HRT můžete mít obavy kvůli dobře zveřejněným malým rizikům, zejména rakoviny prsu. Ve skutečnosti jsou tato rizika pro většinu lidí nepatrná. Větší vliv na riziko rakoviny prsu než HRT mohou mít faktory životního stylu, například to, kolik vážíte a kolik pijete alkoholu. 

Pro většinu žen přínosy kontroly příznaků menopauzy, snížení rizika osteoporózy a srdečních onemocnění daleko převyšují jakákoli malá rizika. 

 • Alternativní terapie 

Některým ženám mohou pomoci bylinné prostředky.  

  • Black Cohosh - studie prokázaly, že může pomoci při návalech horka. Ačkoli může interagovat s léky na krevní tlak a neměly by jej užívat ty ženy, které jsou citlivé na aspirin nebo salicyláty. Nikdy by jej neměly užívat ženy užívající tamoxifen. 
  • Šalvěj - může pomoci zmírnit návaly horka. Neměly by ji užívat osoby s vysokým krevním tlakem.  
  • Fytoestrogeny - jedná se o látky obsažené v některých rostlinách, např. v sóji, které mohou v těle vyvolat slabý účinek podobný estrogenu. Existují určité důkazy, které naznačují, že ženy v zemích, kde je strava tradičně bohatá na fytoestrogeny, mají méně příznaků menopauzy a nižší výskyt srdečních onemocnění a osteoporózy. 

Fytoestrogeny lze užívat jako doplněk stravy, například červený jetel, nebo zvýšením příjmu potravin na ně bohatých. V závislosti na vašem jídelníčku může být nutné radikálně změnit způsob stravování, abyste zaznamenali nějaký účinek. Tento postup se nedoporučuje ženám, které prodělaly rakovinu prsu nebo jiné hormonálně závislé nádory. Nejbohatšími potravinovými zdroji fytoestrogenů jsou sója, lněné oleje a červený jetel, mezi další patří např: 

  • obiloviny - oves, ječmen, žito, hnědá rýže, kuskus, pšenice bulgur. 
  • semínka - slunečnice, sezam, dýně, mák, len a lněné semínko. 
  • luštěniny a fazole - sója, cizrna, fazolové lusky, zelený hrách 
  • Zelenina - červená cibule, celer, sladká paprika, česnek, brokolice, rajčata, fazolové klíčky. 
 • Relaxační techniky 

Relaxace. To se tak snadno řekne, že? Ale je opravdu důležité nezapomenout si udělat čas na to, co vám vyhovuje. Může to být jóga, relaxační dýchání, meditace nebo cokoli jiného, co vám pomůže zpomalit. Existuje spousta skvělých videí a aplikací, které vám mohou pomoci. 

 • Poradenství a koučování v rámci mluvené terapie KBT 

Existují dobré důkazy o tom, že kognitivně-behaviorální terapie (KBT) může pomoci snížit závažnost a četnost návalů horka. Může být dobrou alternativou, pokud vám bylo doporučeno neužívat HRT. 

KBT je terapie, která vám pomůže zpochybnit neužitečné a negativní myšlenky, které vás dostávají do začarovaného kruhu myšlení a výsledek může zlepšit vaše fyzické příznaky. Například můžete cítit, že vám začíná nával horka, a můžete se bát, že se to stane, protože jste v práci a stydíte se za to, co si o vás ostatní pomyslí. Jakmile začne nával, můžete začít myslet negativně, což může vyvolat stresovou reakci, která fyzický nával horka ještě zhorší. 

KBT vás naučí techniky snižující stres a zvyšující uvolnění.  

 • Léky 

Pokud nechcete nebo nemůžete užívat HRT, existují jiné léky, které vám může předepsat lékař. Klonidin je tableta na snížení krevního tlaku, která je licencována pro léčbu návalů horka. Nejedná se o hormon a není to HRT. 

Mezi nežádoucí účinky klonidinu patří sucho v ústech, ospalost, závratě, nevolnost a rušení spánku. Přesto může některým ženám pomoci vést normální život, pokud nemohou nebo nechtějí užívat HRT. Pokud začnete klonidin užívat a chcete jej vysadit, je důležité jej vysazovat postupně v průběhu přibližně jednoho týdne, nikoli okamžitě. 

Antidepresiva nejsou licencována pro léčbu vazomotorických symptomů, ale existují důkazy, že mohou pomoci. Navíc mohou pomoci i při výkyvech nálad. Mezi počáteční nežádoucí účinky patří nevolnost, závratě, krátkodobé zhoršení základní úzkosti a nálady. Může pomoci začít s velmi nízkou dávkou nebo ji dokonce užívat každý druhý den. Pokud se příznaky nálady výrazně zhorší, navštivte svého lékaře. Antidepresiva mohou také ovlivnit vaši sexuální touhu. 

Pokud užíváte tamoxifen, některá antidepresiva byste neměla užívat, protože mohou snížit účinnost tamoxifenu. Venlafaxin (SNRI) může být dobrou volbou, pokud užíváte tamoxifen. Může pomoci při návalech horka, zlepšit náladu a zlepšit kvalitu vašeho života, i když počáteční nežádoucí účinky jsou běžné. 

Dalšími možnostmi jsou gabapentin a pregabalin. Mezi vedlejší účinky patří sucho v ústech, ospalost a závratě, ale mohou zlepšit spánek a pomoci snížit návaly horka a pocení. 

Návaly horka po rakovině 

Návaly horka mohou být skutečným problémem pro ženy, které prodělaly léčbu rakoviny prsu. Je to proto, že léčba, jako je chemoterapie nebo odstranění vaječníků (ooforektomie), vás může donutit k předčasné menopauze, pokud jste již v přechodu do menopauzy nebyla. 

Nebo jste již mohla projít menopauzou, když vám byla diagnostikována rakovina prsu. Hormonální léčba může z vašeho těla odstranit poslední zbytky estrogenu, takže se může stát, že se vám návaly horka vrátí nebo budou silnější. 

Návaly horka mohou být vedlejším účinkem mnoha dalších léčebných postupů při rakovině prsu, jako je tamoxifen, anastrozol, letrozol, exemestan a goserelin. Některé ženy užívají hormonální léčbu k prevenci rakoviny prsu, včetně tamoxifenu, anastrozolu a raloxifenu, nebo si nechávají chirurgicky odstranit vaječníky. 

Návaly horka mohou být závažnější, pokud jste prodělala onkologickou léčbu ooforektomii, než u žen, které procházejí přirozenou menopauzou. Mohou mít za následek větší problémy se spánkem a větší dopad na kvalitu vašeho života. 

Léčba jiných forem rakoviny může také vést k předčasné menopauze a opět mohou být návaly horka a noční pocení závažnější. 

Pokud jde o to, co dělat, možná vám bylo doporučeno HRT neužívat, v závislosti na typu rakoviny a okolnostech. A některé alternativní léky pro vás nemusí být vhodné v závislosti na tom, jakou léčbu rakoviny užíváte. Tuto otázku je třeba probrat s Vaším odborníkem na rakovinu a odborníkem na menopauzu, protože Vaše individuální okolnosti jsou důležité. 

Existují dobré důkazy o tom, že kognitivně-behaviorální terapie (KBT) může být účinná při léčbě návalů horka a nočního pocení, zejména pokud jste prodělala rakovinu prsu. 

Terapie KBT může být nabízena v onkologických centrech, u vašeho praktického lékaře nebo prostřednictvím charitativních organizací. 

Co dál?

Pokud vás trápí návaly horka nebo noční pocení, navštivte jako vždy svého praktického lékaře. Můžete se také objednat do naší specializované menopauzální poradny. 

Pokud se domníváte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.