Máte problém s tělesným pachem?

Během menopauzy se u některých žen mění přirozený tělesný pach. Návaly horka způsobují zvýšené pocení a trvalá změna pachu může být způsobena změnami hladin hormonů v těle.  

Obsah

telesny-pach-menopauza

 

two-col-left-icon

Co to znamená v souvislosti s menopauzou? 

Pot a tělesný pach mohou být pro některé ženy v období přechodu do menopauzy problémem, zejména pokud se u nich objevují velmi časté návaly horka. V závažnějších případech jsou některé ženy nucené si pravidelně měnit oblečení či noční košili a některé se dokonce uchylují k ostříhání vlasů za účelem zabránění pocitu, že se jim tzv. lepí na krk.  

Spousta žen si v průběhu menopauzy stěžuje na to, že jejich pot silněji zapáchá. Je nutné si uvědomit, že váš čich se může v menopauze změnit a vy si můžete myslet, že zapácháte, i když tomu tak není. 

Co způsobuje změny tělesného pachu v období přechodu do menopauzy? 

Potní žlázy regulují teplotu a ochlazují nás. V perimenopauze a menopauze se snižuje termoneutrální zóna (zóna, kdy vám není ani příliš horko, ani příliš chladno). Vaše tělo reaguje tím, že se při nižších teplotách potíte a při vyšších teplotách se třesete. Proto se během menopauzy více potíte.  

Více se potíme také při stresu, úzkosti, strachu nebo například bolesti – to je dalším důvodem, proč se mnoho žen v menopauze více potí.  

Pokles hladiny estrogenu v menopauze může u některých žen zanechat relativně více mužského hormonu – testosteronu. To může způsobit, že mají v potu více bakterií a pot může více zapáchat. To je také jedním z důvodů, proč se v menopauze může objevit problém s akné a různými kožními změnami. 

Vaše tělo produkuje pot ze dvou typů žláz: 

  • Ekrinní potní žlázy 
  • Apokrinní potní žlázy 

Ekrinní potní žlázy se nachází na většině vašeho těla; na dlaních či chodidlech jich máte více, zatímco na břiše a zádech méně. Ekrinní pot je většinou čirá voda a není cítit. 

Apokrinní potní žlázy se nacházejí v podpaží a kolem řitního otvoru. Pot, který tyto žlázy vylučují, obsahuje více bílkovin, sacharidů a tuků, což znamená, že s větší pravděpodobností obsahuje bakterie, které způsobují tělesný pach.  

Kromě menopauzy a s ní spojeným nadměrným pocením existuje také choroba zvaná hyperhidróza, která způsobuje nadměrné pocení. Tu lze neinvazivně léčit pomocí deodorantů na předpis, invazivně poté během zákroku zvaného elektroforéza či pomocí botoxu.  

U kolika žen obvykle dochází ke změně tělesného pachu? 

Přestože přesné číslo neexistuje, dostupné studie týkající se návalů horka spojených s pocením a tělesným pachem nám říkají, že přibližně 75 % žen zažívá návaly horka či noční pocení. Tyto návaly mohou trvat přibližně sedm let, ovšem jedna z pěti žen zažívá návaly horka déle než 15 let.

  

Souvisí tělesný pach s nějakou konkrétní fází menopauzy?  

Ke změně tělesného pachu může dojít v kterémkoli období přechodu do menopauzy, ať už souvisí s návaly horka nebo ne. Stejně tak, pokud změna tělesného pachu souvisí s pocením v důsledku stresu nebo úzkosti, může se objevit kdykoli během přechodu do menopauzy.  

Jak lze tělesný pach léčit? 

Zvládnutí návalů horka a nočního pocení je prvním krokem ke zmírnění tělesného pachu.  

  • Hormonální substituční terapie (HRT) 

HRT je prozatím nejúčinnějším způsobem zvládání návalů horka a nočního pocení a z toho důvodu ji mnoho žen a odborná veřejnost považuje za účinnou. Než se ovšem rozhodne, zda-li je tato terapie pro vás vhodná, je třeba se o ní dozvědět spoustu informací – nejenom o výhodách, ale také především o možných vedlejších účincích.  

  • Produkty 

Následující produkty jsou doporučovány pro zmírnění tohoto symptomu: 

    • Ventilátory a chladicí spreje – skvělé pro udržení chladu během noci 
    • Chladicí polštáře – mohou být užitečné v noci 
    • Antiperspiranty – blokují potní žlázy a některé obsahují antibakteriální látky, které bojují proti zapáchajícím bakteriím, které tělo vylučuje 
    • Extra silné deodoranty – poraďte se se svým lékařem či lékárníkem 
    • Většina lékáren prodává výrobky pro regulaci pocení, včetně různých přírodních alternativ
    • Oblečení – snažte se udržovat chlad pomocí volného lehkého bavlněného (spíše než syntetického) oblečení
  • Zvládání stresu a úzkosti 

Zvládat stres a úzkost není vždy snadné, ale rozhodně to může pomoci – přečtěte si více informací o úzkosti zde. Zkuste se na pocení připravit, jakkoliv to jen půjde (oblečením, větráky, lahví studené vody). Pocit připravenosti vám celkově může pomoci vyhnout se úzkosti, a tak i lépe zvládat podobné změny. 

Je důležité vědět, že existují i další zdravotní potíže, které mohou vést ke zvýšenému pocení. Pokud máte jiné příznaky nebo obavy, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, případně si domluvte konzultaci s jedním z našich expertů na menopauzu. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.