Máte problémy s nehty?

Stejně jako pokožka potřebují i nehty vlhkost, aby byly zdravé. Snížená hladina estrogenu způsobená menopauzou může vést k dehydrataci, která může způsobit lámavost a slabost nehtů. 

Menopauza ovlivňuje naše tělo až po konečky prstů – a to doslova. Můžete si všimnout, že se vám nehty zdají sušší a lámavější než obvykle. A může to být způsobeno přechodem menopauzy, kterým vaše tělo prochází. 

Obsah

zmeny-nehtu-menopauza

 

two-col-left-icon

Co způsobuje změny nehtů během přechodu do menopauzy?  

Nehty jsou tvořeny vrstvami bílkoviny zvané keratin, která tvoří také vaše vlasy a kůži. Keratin je ochranný protein, méně náchylný k poškrábání nebo roztržení než jiné typy buněk, které vaše tělo produkuje. 

Když je v nehtech příliš málo vlhkosti, mohou být suché a lámavé. Změny nehtů, které jsou způsobeny menopauzou, pravděpodobně souvisejí s přirozeným poklesem estrogenu a suchostí pokožky. 

Menopauza však nemusí být jediným viníkem. Mezi další nehormonální příčiny lámavých nehtů patří např: 

 • Trauma způsobené kosmetickými přípravky - používání gelů a umělých nehtů, stejně jako opakované mytí a sušení nehtů, může způsobit jejich lámavost a vysušení.
 • Věk - dříve zdravé nehty se mohou s přibývajícím věkem měnit. Zatímco nehty na nohou jsou silnější a tvrdší, nehty na rukou jsou často tenčí a lámavější. 
 • Zdravotní potíže - například nedostatek železa, nedostatečná činnost štítné žlázy, Raynaudův syndrom a plísňové infekce nehtů. 

U kolika žen obvykle dochází ke změnám na nehtech? 

Suché a lámavé nehty jsou s přibývajícím věkem častější, i když není jisté, u kolika žen dochází ke změnám přímo souvisejícím s menopauzou. 

Jsou změny nehtů spojeny s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Suché a lámavé nehty se mohou objevit kdykoli a není jisté, zda souvisí s nějakou konkrétní fází menopauzy. Jisté je, že s přibývajícím věkem jsou častější. 

Jak lze změny nehtů léčit? 

Přestože se změnami nehtů souvisejícími s věkem nikdo z nás nic nenadělá, můžete snížit riziko štěpení, lámání a třepení nehtů. Chcete-li si udržet zdravé a silné nehty, vyzkoušejte následující tipy. 

  • Používejte zvlhčující krém - ujistěte se, že jej roztíráte kolem nehtů a přímo na ně. Vždy po umytí a před spaním je hydratujte. 
  • Chraňte své ruce a nehty - při domácích pracích, při kterých se používají čisticí prostředky a čisticí tekutiny, noste rukavice. A noste rukavice, když je venku zima. 
  • Pečujte o své nehty - udržujte je krátké, abyste minimalizovali kontakt s případnými chemikáliemi. Pravidelně je pilujte, abyste zabránili jejich štěpení. Zvažte použití tužidla pro větší ochranu. 
  • Vyhněte se acetonovému odlakovači na nehty - ten nehty ještě více vysušuje. Místo toho můžete najít výrobky bez acetonu. 
 • Další tipy 

Pokud jsou vaše nehty poškozené a lámavé, buďte trpěliví a počkejte, až dorostou. Nehtům na rukou trvá přibližně šest měsíců a nehtům na nohou až 18 měsíců, než dorostou. 

Pomoci může užívání doplňků stravy. Pokud máte podezření na nedostatek železa, doplňte ho. Mezi příznaky nízkého obsahu železa patří únava a nedostatek energie, dušnost, bušení srdce a bledá kůže. V takovém případě byste měli navštívit svého lékaře. 

Ke kontrole hladiny železa je třeba provést krevní test, zejména pokud máte silnou menstruaci. Doplňky železa si můžete koupit volně prodejné. Dávejte si však pozor na vedlejší účinky, mezi které může patřit zácpa a nevolnost. 

Jezte potraviny bohaté na železo, včetně tmavozelené listové zeleniny, jako je řeřicha a kadeřavá kapusta, obilovin a chleba s přídavkem železa (obohacené), masa a luštěnin (fazole, hrách a čočka). S výběrem vhodné diety vám může pomoci dietolog nebo odborník na výživu.

Co dál?

Pokud máte obavy o své nehty, navštivte svého praktického lékaře, protože možná budete potřebovat vyšetření a léčbu. Pokud chcete své příznaky probrat v souvislosti s menopauzou, můžete si také objednat schůzku v naší specializované menopauzální poradně. 

Pokud se domníváte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.