Trápí vás mozková mlha?

Mozková mlha je častým příznakem, který trápí mnoho žen v období menopauzy. Zde se dozvíte, jak rozpoznat její příznaky, co je způsobuje a co můžete pro to abyste ji bez problémů zvládla.

Obsah

mozkova-mlha-menopauza
two-col-left-icon

Co je to mozková mlha?

S mozkovou mlhou se během menopauzy potýká spousta žen, takže si můžete oddechnout, nejste v tom sama. Naštěstí existuje spousta věcí, které můžete pro to udělat, abyste se cítila lépe. 

Nejdříve si však řekněme, co je to mozková mlha? Je to ten hrozný pocit, že je váš mozek plný vaty, což vám ztěžuje jasné myšlení. 

Může jít ruku v ruce s dalšími změnami (obvykle dočasnými) ve fungování vašeho mozku při přechodu do menopauzy. Mozková mlha může souviset například s: 

  • obtížemi se soustředěním 
  • ztrátou paměti 
  • zapomnětlivostí 
  • obtížným vybavováním si správných slov 

Mozková mlha se může vyskytovat i vedle dalších příznaků menopauzy, jako jsou výkyvy nálad, deprese, úzkost a problémy se spánkem. 

Může být vysilující, zejména pokud potřebujete denně fungovat ve vysoce výkonném prostředí nebo pod tlakem doma či v práci. Může také ovlivnit úroveň vašeho sebevědomí a sebeúcty. 

Co způsobuje mozkovou mlhu? 

Změny mozkových funkcí jsou důsledkem změn hladin vašich hormonů a jejich vlivu na mozek. Estrogen hraje zásadní roli v tom, jak mozek funguje. Studie ukazují, že u některých žen může být nízká hladina estrogenu spojena s nižší výkonností mozku. 

Různé oblasti mozku plní různé funkce. Některé oblasti mozku se například starají o paměť, zatímco jiné regulují náladu. Estrogen je nezbytný pro normální fungování mnoha z těchto oblastí a pomáhá různým částem mozku vzájemně komunikovat. Testosteron a řada dalších hormonů jsou rovněž nezbytné pro normální funkci mozku. 

Pokud se cítíte ve stresu, zvyšuje se hladina kortizolu, který může narušovat správné fungování mozku. Je to tak trochu začarovaný kruh. 

Buďte tedy klidní, existují biochemické důvody, proč se váš mozek cítí zamlžený. Je nepravděpodobné, že trpíte počínající demencí nebo přicházíte o rozum, což je obava, kterou často slýcháme od žen, když k nám přijdou. 

Mozková mlha je velmi častá. Ve výzkumu, který provedla britská společnost pro menopauzu, téměř 40 % dotazovaných žen uvedlo problémy s pamětí a soustředěním v období menopauzy. 

V jiném průzkumu, který byl proveden u žen v zaměstnání a v přechodu do menopauzy, více než 50 % z nich uvedlo, že nízká koncentrace, únava a špatná paměť jsou příznaky menopauzy, které mají největší vliv na jejich práci. 

Novější průzkum, který si nechala zpracovat televizní stanice Channel 4, ukázal, že 73 % žen, které byly v rámci jejího průzkumu dotazovány, pociťuje mozkovou mlhu. 

Je mozková mlha spojena s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Mozková mlha se může objevit v kterékoli fázi menopauzy. Podle našich zkušeností může být časným příznakem perimenopauzy.

 

Jak lze mozkovou mlhu léčit? 

Mozková mlha, stejně jako mnoho dalších příznaků menopauzy, obvykle sama odezní. Dokud ji však máte, může být vysilující a ovlivňovat vaše sebevědomí. Zde je několik nejlepších rad, které vám pomohou: 

  • Spánek 

Snažte se dostatečně kvalitně spát. Mozková mlha může souviset s nedostatkem spánku nebo s jeho špatnou kvalitou. Podívejte se na naše informace o problémech se spánkem a pokuste se zjistit, co vám brání v bdění. Pokud je to noční pocení, podívejte se na způsoby, jak ho zvládnout. 

  • Cvičení 

Existuje řada důkazů, že cvičení může pomoci funkci mozku [4]. Takže i když je to možná to poslední, na co máte chuť, už jen to, že si obujete tenisky a v reklamních přestávkách nebo při poslechu podcastu se pět nebo deset minut projdete, vám může pomoci cítit se lépe. 

  • Dieta 

Neexistuje jediná nejlepší dieta nebo jídlo pro funkci mozku, ale ujistěte se, že váš jídelníček je bohatý na tučné ryby, ovoce a zeleninu. Udržujte nízký příjem cukru a vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholu. 

  • Zvládání stresu 

Čím více si děláte starosti s mozkovou mlhou, tím více jste úzkostní nebo vystresovaní a tím horší to může být. Snažte se zpochybnit své negativní myšlenky. Pomůže vám to pochopit, proč se cítíte tak zamlženě, a najít způsoby, jak s tím pracovat. 

Pokud například víte, že vás čeká náročný úkol, najděte si čas, kdy se budete cítit uvolněnější a méně unavení nebo pod časovým tlakem. To může vyžadovat více plánování. 

  • Relaxujte 

Najděte si čas „vypnout". Ať už rádi relaxujete jakkoli, vyhraďte si na to čas a neciťte se kvůli tomu provinile. Občasné vypnutí vás zbaví stresu a sníží hladinu stresových hormonů, které mohou ovlivňovat činnost mozku. 

  • Vytvořte si svou vlastní strategii, jak zvládat stres 

Využijte sekce připomínek, poznámek a seznamů v telefonu nebo jiných elektronických zařízeních. Vytvářejte si seznamy a postupně si odškrtávejte věci – nic není tak uspokojivé! 

  • Zaměstnejte mozek 

Udržování mozku v aktivitě může pomoci od mozkové mlhy. Přemýšleli jste o luštění křížovek, sudoku, čtení nebo třeba o učení se nové dovednosti, která vás zajímá? 

Svět je vaše pískoviště – existuje spousta způsobů, jak udržet mozek aktivní. 

  • Hormonální substituční terapie (HRT) 

HRT může zlepšit váš pocit pohody, pomoci vám cítit se lépe a zlepšit energii, koncentraci a paměť. Může zlepšit fyzické a psychické příznaky, které mohou narušovat funkci mozku – například noční návaly horka, které vám nedovolí usnout. 

Z užívání HRT nemusíte mít obavy kvůli dobře známým (malým) rizikům, zejména rakoviny prsu. Ve skutečnosti jsou tato rizika pro většinu žen nepatrná. Větší vliv na riziko rakoviny prsu, než HRT mohou mít faktory životního stylu, jako je například to, kolik vážíte a kolik pijete alkoholu. 

Pro většinu žen přínosy zvládnutí příznaků menopauzy jako je snížení rizika osteoporózy a srdečních onemocnění daleko převyšují jakákoli menší rizika spojená s HRT.

  • Testosteron 

Zdá se, že i pro některé ženy je důležitý. Ačkoli není standartně užíván pro tento účel, může jej předepsat specialista na menopauzu.

  • Navštivte lékaře 

Pokud se vaše příznaky zhoršují nebo vás znepokojují, obraťte se na svého praktického lékaře. Mozková mlha může být příznakem jiných zdravotních potíží, jako je onemocnění štítné žlázy, deprese, kardiovaskulární onemocnění, úraz hlavy, abnormální hladina vápníku v krvi, onemocnění jater, stres a zneužívání drog a alkoholu. 

Svou roli může hrát i nízká hladina vitaminu B6 a B12 a také některé léky. Váš praktický lékař vám v případě potřeby může naordinovat další vyšetření a případnou léčbu. 

Co dál?

Pokud vás trápí mozková mlha, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo se objednat do naší menopauzální poradny. 

Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.