Trápí vás únava?

Hormonální změny v menopauze mohou způsobovat únavu a vyčerpání. V noci se může hůře spát, a to i bez návalů horka a nočního pocení.

Obsah

unava-v-menopauze
two-col-left-icon

Jak únava souvisí s menopauzou? 

Mnoho žen, se kterými hovoříme, nám vypráví, jak se často cítí unaveně a vyčerpaně. Možná zjistíte, že máte méně energie než obvykle a cítíte se psychicky i fyzicky vyčerpaná. To může mít následně vliv na kvalitu vašeho pracovního i osobního života. 


Únava jde často ruku v ruce s problémy se spánkem. Mnoho žen nám říká, že usínají, když přijdou z práce domů, nebo že mají vůbec problém ráno vstát z postele! 

Některé mají problém dělat cokoli kromě základních činností a hrozí, že si kvůli omezování svých aktivit sníží kvalitu svého života. 

Co způsobuje únavu? 

Únava je sice součástí každodenního života, ale také jde ruku v ruce s menopauzou. Přímo souvisí s příznaky menopauzy, které samy o sobě mohou být náročné a narušovat tak spánek. 

Snižující se hladina hormonů je jedním z významných problémů menopauzy, který také může způsobovat únavu, protože kolísání estrogenu a testosteronu může změnit způsob, jakým funguje váš mozek. Klesající hladina estrogenu je také spojena se zvýšením hladiny kortizolu, což může rovněž zvýšit únavu.  

Únavu mohou způsobovat také psychologické faktory. Patří mezi ně deprese, úzkost a výkyvy nálad. To může souviset s klesající hladinou hormonů, ale může to být také způsobeno životním a pracovním stresem, který se může objevit ve stejnou dobu jako menopauza.

Mnoho žen přestává v období menopauzy cvičit. Návaly horka, problémy s močovým měchýřem a nedostatek času jsou jen některé z důvodů, proč se tak děje. Snížení pohybu může samo o sobě vést k únavě. Cvičení však vede k uvolňování endorfinů, které mají řadu účinků, včetně vyvolání pozitivních pocitů v těle. Cvičení může zvýšit sebevědomí a zlepšit spánek. 

Stejně tak můžete zjistit, že ztrácíte zájem o společenské a jiné podobné aktivity. Utlumení těchto aktivit vás může dostat do koloběhu negativního myšlení, což přispěje k špatné náladě, úzkosti a větší únavě. 

Fyzické příznaky menopauzy mohou narušovat spánek, a tak také vést k únavě. Patří mezi ně noční pocení, noční vstávání kvůli močení a bolesti kloubů. 

Únava však nemusí nutně souviset jen s menopauzou. Může být také příznakem několika zdravotních obtíží, včetně: 

 • Nízké funkce štítné žlázy 
 • Nedostatku živin 
 • Nízké hladině B12 a kyseliny listové 
 • Nízké hladině železa a anémie 

Příčinou mohou být také onemocnění, jako je cukrovka, srdeční selhání a srdeční choroby, plicní onemocnění (např. astma), Addisonova choroba či střevní potíže. 

Příčinou únavy může být také bolest, otrava oxidem uhelnatým, spánková apnoe, chronická únava, bolest, infekce (například přetrvávající následky virových infekcí) a léky. 

Přestože je tento seznam dlouhý, není vyčerpávající, takže pokud trpíte trvalou únavou a vyčerpáním, navštivte svého lékaře.

 

Kolik žen obvykle pociťuje únavu? 

Únava a vyčerpání jsou běžnými příznaky menopauzy. V nedávném průzkumu si téměř 50 % žen ve věku 45 až 65 let stěžovalo na nedostatek energie v souvislosti s menopauzou. 

V jiném průzkumu provedeném mezi ženami v zaměstnání, které jsou v přechodu do menopauzy, více než 50 % z nich uvedlo jako příznaky menopauzy, které nejvíce ovlivňují práci, nízkou koncentraci, únavu a špatnou paměť. 

Souvisí únava s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Únava může postihnout všechny fáze menopauzy. Stejně jako většina příznaků menopauzy se může postupně snižovat v postmenopauze, i když to může trvat delší dobu.

 

Jak lze s únavou bojovat? 

Pokud se prostě nemůžete zbavit únavy a vyčerpání, navštivte svého lékaře, zejména pokud máte i doprovodné fyzické příznaky. Krevní testy mohou pomoci vyloučit závažnější obtíže. 

Mezi další možnosti, patří následující: 

 • Spánek 

Dobrý odpočinek vám může pomoci získat novou chuť do života. Zde najdete další informace o problémech se spánkem a o tom, jak je léčit. 

 • Cvičení 

I trocha cvičení zlepší vaši náladu a spánek a možná zjistíte, že díky tomu máte více energie

 • Výživa 

Dobře se podívejte na svůj jídelníček. Ujistěte se, že se řídíte obecnými radami pro zdravou výživu, omezte rychlé cukry, energetické nápoje a dbejte na to, abyste byla dobře hydratovaná.

 • Vyhněte se alkoholu 

Alkohol může způsobit poruchy spánku a také ovlivnit jeho kvalitu. 

 • HRT 

Některým ženám pomáhá při únavě hormonální substituční terapie (HRT). HRT je účinný způsob zvládání příznaků menopauzy a může zlepšit celkovou kvalitu vašeho života, hladinu energie a spánku. Stojí za to porozumět přínosům a malým rizikům HRT. Vše, co potřebujete vědět o HRT, najdete zde. 

 • Zvládněte svou náladu a úzkosti 

Snadněji se to řekne, než udělá, ale pozitivní náhled na věc dokáže zázraky. Podívejte se na naše informace o úzkosti a depresi.

 • Mindfulness 

Někteří lidé se obracejí k meditaci nebo józe na což existuje spousta skvělých aplikací a návodů. Nikdy byste se neměli cítit provinile, když si uděláte čas pro sebe. 

 • Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) 

Kognitivně-behaviorální terapie je dobrý způsob, jak se postavit bludným kruhům únavy a černých myšlenek. CBT vám může pomoci uvědomit si, že únava a vyčerpání vedou k tomu, že nejste stejně aktivní jako dříve – což opět zvyšuje únavu a nedostatek motivace, který možná zažíváte

 • Buďte realističtí ohledně toho, čeho chcete dosáhnout 

Období menopauzy může být vhodnou dobou pro zhodnocení toho, jak na tom jste, co chcete dělat a jak toho dosáhnout. Možná si potřebujete rozdělit úkoly na menší části, spíše než se do všeho vrhnout najednou. 

Co dál?

Pokud vás trápí únava a vyčerpání, měla byste navštívit svého praktického lékaře. Pokud chcete probrat své příznaky v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny. 

Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.