Trápí vás sucho v ústech?

V důsledku úbytku estrogenu slinné žlázy přestanou produkovat dostatečné množství slin, což může představovat problém, jelikož sliny udržují naše dásně a ústa zdravé.

Obsah

sucho-v-ustech-menopauza
two-col-left-icon

Jak sucho v ústech souvisí s menopauzou? 

Pokud začínáte pozorovat sucho v ústech, nemusí to hned znamenat, že je spojené s menopauzou. Sucho v ústech a snížené množství slin, které produkujete (tzv. xerostomie), však mohou být jedním z příznaků menopauzy.  

Naše sliny chrání ústa před bakteriemi, takže pokud jich produkujeme méně, můžeme být náchylnější k zubním kazům, ústupu dásní a infekcím. Sliny hrají také zásadní roli při stimulaci našich chuťových pohárků, a tak snížená tvorba slin může mít za následek změnu chuti.  

Sucho v ústech v důsledku menopauzy může způsobit až bolestivý, suchý pocit v ústech, v krku a na rtech, často žízeň a problémy s chrapotem. Někdy také může způsobit pocit pálení v ústech a na jazyku.  

Co způsobuje sucho v ústech? 

Existuje souvislost mezi estrogenem a slinami – tedy pokles estrogenu má u některých žen za následek snížení produkce slin. Sliny jsou potřebné k rozkladu potravy na jednotlivé chemické látky, takže plní velmi důležitou úlohu. Vaše chuťové pohárky tyto chemické látky vnímají jako různé chutě a je tak možné, že v důsledku méně slin a suché sliznice se vaše chuťové vjemy zredukují či kompletně změní.  

Sucho v ústech může být také způsobené stresem a úzkostí. Oba tyto příznaky jsou naprosto běžné v období přechodu do menopauzy. 

 

Kolik žen obvykle trpí suchem v ústech? 

Přestože je sucho v ústech běžným symptomem menopauzy, je velmi obtížné stanovit, kolik žen se s tímto symptomem setkává. 

Souvisí sucho v ústech s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Pokud je sucho v ústech způsobeno úbytkem estrogenu, může začít již v perimenopauze, ale může se vyskytovat častěji při přechodu menopauzy do postmenopauzálního období, kdy hladina estrogenu zůstává trvale nízká. Sucho v ústech je příznak, který se také s přibývajícím věkem objevuje častěji.

  

Jak lze sucho v ústech léčit? 

Existuje mnoho způsobů, jak pomoci při léčbě sucha v ústech v důsledku menopauzy. Níže uvádíme několik z nich. 

 • Dobrá zubní hygiena – je nezbytné dodržovat správnou zubní hygienu a pravidelně navštěvovat svého zubaře
 • Pijte hodně tekutin – hydratace během přechodu do menopauzy může pomoci zmírnit příznaky, proto je vždy dobré mít po ruce láhev s vodou
 • Žvýkání žvýkaček – žvýkačka napodobuje konzumaci potravin, a tak může pomoci uvolňovat sliny do úst
 • Pastilky a spreje s umělými slinami – můžete je zakoupit v lékárně
 • Vyhýbání se některým potravinám – některé potraviny mohou způsobit pocit dehydratace a podráždění, proto je lepší se jim v období přechodu do menopauzy vyhýbat. Patří mezi ně vše velmi pálivé, kořeněné, slané nebo křupavé. Sladké a kyselé potraviny zvyšují riziko vzniku zubního kamene
 • Vyhýbání se alkoholu a kofeinu – obojí může vysušovat a dráždit ústa. Zkuste konzumovat bylinkový čaj a kávu bez kofeinu
 • Přestaňte kouřit – kouření zpomaluje tvorbu slin, takže kromě toho, že vám pomůže s tímto problémem, přestat kouřit může také přispět ke zlepšení vašeho celkového zdravotního stavu. Pokud chcete přestat kouřit, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem
 • Používejte balzám na rty – balzám na rty pomáhá udržovat rty hydratované a zabraňuje jejich praskání a bolestivosti (suché rty jsou následkem sucha v ústech)
 • Hormonální substituční terapie (HRT) – je potřeba provést další studie, abychom zjistili, zda HRT může pomoci při změnách chuti a čichu. Je třeba mít na paměti, že HRT může účinně léčit i další příznaky přechodu do menopauzy, ale je potřeba zvážit také rizika s touto terapií spojená

Další faktory, které mohou způsobovat sucho v ústech 

Za suchost v ústech nemusí být vždy zodpovědný přechod do menopauzy. Mezi další příčiny patří například: 

 • Dehydratace – z nedostatečného pitného režimu, z nadměrného pocení nebo z nevolnosti 
 • Úzkost – častým příznakem úzkosti je sucho v ústech  
 • Léky – zkontrolujte si příbalové letáky všech léků, které užíváte – některé z nich mohou mít jako nežádoucí účinky uvedené sucho v ústech 
 • Dýchání ústy – zejména v noci se můžete probudit se suchem v ústech 
 • Zdravotní potíže – sucho v ústech může způsobovat také cukrovka a méně časté onemocnění zvané Sjögrenův syndrom (zánětlivé autoimunitní onemocnění postihující nejčastěji žlázy slinné a slzné) 

Co dál?

Pokud máte obavy ze sucha v ústech nebo změn chuti a čichu, měla byste navštívit svého praktického lékaře. Pokud byste chtěla probrat své příznaky v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny. 

Pokud si myslíte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze.

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.