Trápí vás změny chuti a čichu?

Chuť a vůně se mohou s menopauzou změnit. Klesající estrogen ovlivňuje sliny, což může snížit nebo změnit naše vnímání chuti. 

Obsah

chut-cich-menopauza

 

two-col-left-icon

Co způsobuje změny chuti a čichu?  

Existuje souvislost mezi estrogenem a slinami, což znamená, že u některých žen může pokles hladiny estrogenu vést ke snížení toku slin z vašich slinných žláz. 

Všichni potřebujeme sliny, abychom rozložili jídlo na jednotlivé chemikálie. Chuťové pohárky detekují tyto chemikálie jako různé příchutě. Takže pokud máte méně slin a suché sliznice, váš chuťový vjem je snížený nebo změněný. 

Pokud se vám to stane, menopauza nemusí být nutně příčinou. Stárnutí může také ovlivnit vaše chuťové pohárky a čich, takže pocity jsou méně intenzivní pro muže i ženy. Chuťové pohárky se neregenerují tak rychle jako před menopauzou. 

Kolik žen obvykle zažívá tyto změny? 

Změny chuti a vůně jsou v životě běžné. Je pravděpodobné, že až 1 ze 4 lidí má dysfunkci čichu a až 1 z 5 z nás má dysfunkci chuti. Někteří uvádějí, že tyto příznaky jsou častější v menopauze a zhoršují se suchem v ústech souvisejícím s menopauzou, ale chybí údaje, které by ukazovaly, jak často.

Co může v tomto případě pomoci?  

  • dobrá dentální hygiena – je důležité dodržovat dentální hygienu a pravidelně navštěvovat svého zubaře
  • pijte hodně tekutin – dostatečná hydratace během menopauzy může pomoci zmírnit příznaky, takže mít vždy po ruce láhev s vodou je skvělý nápad
  • žvýkačka – napodobuje jídlo, a tak může pomoci uvolnit sliny do úst 
  • pastilky a spreje na umělé sliny – lze zakoupit v místní lékárně 
  • vyhněte se některým potravinám - některá jídla mohou zanechat pocit dehydratace a podráždění, takže je nejlepší se jim během přechodu menopauzy vyhýbat. Patří mezi ně cokoli velmi pálivé, kořeněné, slané nebo křupavé. Sladká a kyselá jídla zvyšují riziko zubního kazu
  • vyhněte se alkoholu a kofeinu – obojí může vysychat a dráždit ústa. Zkuste na chvíli přejít na bylinkový nebo bezkofeinový čaj a kávu a zjistěte, zda to pomůže – často ano. Alkohol obsahuje cukr a kyseliny a zvyšuje vaše riziko zubního kazu
  • naneste balzám na rty – může pomoci udržet rty hydratované (doprovodným efektem sucha v ústech jsou suché rty) a zabránit tomu, aby popraskaly a nebyly bolestivé a bolestivé

Co dál?

Pokud chcete své příznaky probrat v souvislosti s menopauzou a poradit se s našimi odborníky, objednejte se na konzultaci do naší menopauzální poradny.

Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze.  

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.