Trápí vás bolesti hlavy či migrény?

Bolesti hlavy mohou být vyvolány výkyvy hormonů, nedostatkem spánku, stresem a změnami nálad. Osoby se sklonem k migrénám mohou trpět delšími a častějšími záchvaty. 

Obsah

bolesti-hlavy-v-menopauze
two-col-left-icon

Jak bolesti hlavy a migrény souvisejí s menopauzou? 

Všichni občas trpíme bolestmi hlavy a někteří z nás mají tu smůlu, že trpí migrénami. Ty mohou být bohužel v období přechodu do menopauzy častější a silnější. 

Děje se tak kvůli tomu, že hladina hormonů může divoce kolísat a hormony hrají v těchto příznacích velkou roli. To je také pravděpodobně důvod, proč jsou migrény častější u žen než u mužů.

Stres a úzkost související s menopauzou mohou být pro migrény také důležitými spouštěči. 

Co je to migréna? 

Migréna je opakující se příhoda bolesti hlavy, která vám brání normálně fungovat. Migréna obvykle trvá čtyři až 72 hodin a často ji doprovází nevolnost a světloplachost (kdy vás bolí oči ze světla). 

Důležité je, že migréna může přijít s varovnou aurou nebo bez ní. Může se jednat o vizuální auru, jako jsou blikající světla nebo tmavé skvrny, nebo o zvláštní pocity, jako je brnění, necitlivost nebo závrať. Aura trvá až hodinu a odeznívá dříve, než začne bolest hlavy. 

Je důležité si uvědomit, zda máte pouze migrénu, nebo migrénu s aurou. Prožívání aury totiž znamená, že se u vás mírně zvyšuje riziko mrtvice, a proto byste neměla užívat kombinovanou perorální antikoncepční pilulku. 

Můžete užívat hormonální substituční terapii (HRT), ale je vhodnější užívat estrogenový gel (transdermálně) spíše než tablety. Více informací o HRT si můžete přečíst zde.

Většina žen má migrénu bez výskytu aury. Přibližně 10 % žen, které trpí migrénou, má migrénu s aurou, a ještě menší procento má obojí. 

Bolest hlavy je stav, kdy vás bolí hlava, ale bez dalších příznaků migrény. 

Co způsobuje bolesti hlavy a migrény? 

Za nárůst bolestí hlavy a migrén v perimenopauze a menopauze může být zodpovědný kolísající estrogen. 

Bylo prokázáno, že pokles estrogenu v době menstruace může vyvolat migrénu. 

V perimenopauze mohou být menstruace častější nebo méně časté, což znamená, že se mění frekvence migrény – která může být silnější. K častějším a závažnějším migrénám mohou přispívat i další příznaky menopauzy, jako je úzkost, nedostatek spánku a návaly horka. 

Kolik žen obvykle trpí bolestmi hlavy a migrénami? 

Průzkumy ukázaly, že u žen, které navštěvovaly kliniky zabývající se menopauzou, trpí migrénami téměř každá třetí žena, přičemž většina žen uvádí, že k těžkým záchvatům dochází častěji než jednou za měsíc. 

Souvisí bolesti hlavy a migrény s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Na počátku perimenopauzy, kdy hladina estrogenu začíná nepředvídatelně stoupat a klesat, se u vás mohou poprvé objevit migrény, nebo se vaše stávající příznaky mohou zhoršit. 

Naštěstí se hormonální bolesti hlavy a migrény mohou po menopauze, kdy menstruace ustane a hladina estrogenu je nízká a stabilní, zlepšit. Může to však trvat i několik let a dochází k tomu hlavně v případě, že vaše migrény souvisejí s hormony. 

Jak lze bolesti hlavy a migrény léčit? 

Pokud se vaše bolesti hlavy nebo migrény zhoršují nebo mění, měla byste se obrátit na lékaře. 

  • Pravidelné cvičení 

Bylo prokázáno, že cvičení migrénám předchází. Pokud necvičíte, může být hlavním problémem vůbec začít, zejména pokud trpíte dalšími příznaky menopauzy. 

  • Hydratace 

Udržování dostatku tekutin spolu s vyhýbáním se stresu může pomoci více než se zdá. Je dobré mít vždy poblíž sklenici vody nebo láhev s vodou, která vás povzbudí k tomu, abyste zůstala hydratovaná.

Vyhýbejte se specifickým spouštěčům a veďte si deník bolestí hlavy 

Některé ženy mají specifické spouštěče, kterým je třeba se vyhýbat. Mezi nejčastější patří např: 

  • Hormonální 
  • Emocionální 
  • Fyzické 
  • Dietní
  • Environmentální
  • Specifické druhy medikace 

Kofein a alkohol mohou být pro někoho silnými spouštěči, takže snížení jejich množství může pomoci. 

Všímat si toho co má na vaše příznaky vliv, a vedení deníku vám může pomoci identifikovat důležité spouštěče. 

Pokud je spouštěčem stres, může vám pomoci relaxace, meditace nebo cokoli, co vám vyhovuje. Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) vám může pomoci zpochybnit negativní myšlení a pomoci vám vymanit se z bludného kruhu.

HRT (hormonální substituční terapie) 

HRT může pomoci, pokud vaše migrény souvisejí s hormony. Podávání estrogenu ve stabilní dávce může pomoci zastavit kolísání hormonů, které může migrénu vyvolat. Je důležité poradit se se svým lékařem, abyste našli nejnižší dávku, která bude kontrolovat vaše příznaky menopauzy, protože příznaky se mohou s vysokou dávkou zhoršit. 

HRT je účinný způsob zvládání příznaků menopauzy. Může tedy pomoci při bolestech hlavy a migréně tím, že odstraní některé další příznaky, které je vyvolávají, jako je nedostatek spánku nebo stres. 

Pokud si nejste jistá, jakou HRT formu užívat, hladina estrogenu bude stabilnější, pokud jej budete užívat přes kůži v náplasti, gelu nebo spreji. Měla byste vědět, že osoby trpící migrénou mají mírně zvýšené riziko mrtvice, které se zvyšuje, pokud trpíte aurou při migréně. Riziko mrtvice zvyšují tablety HRT, ale ne transdermální estrogen, který se užívá prostřednictvím náplasti, gelu nebo spreje na kůži.

Pokud nemůžete nebo nechcete užívat HRT, mohou vám v prevenci příznaků pomoci také antidepresiva. Opět se poraďte se svým lékařem, protože k prevenci migrény a bolesti hlavy lze užívat i jiné léky. Více informací o předepsaných alternativách HRT si můžete přečíst zde.

Kdy vyhledat pomoc v nouzi 

Pokud vy nebo někdo jiný ve vašem okolí projevuje jeden z těchto příznaků, okamžitě volejte záchrannou službu na čísle 155: 

  • Ochrnutí nebo slabost v jedné nebo obou rukou nebo na jedné straně obličeje 
  • Nezřetelnou nebo zkomolenou řeč 
  • Náhlou prudkou bolest hlavy, která má za následek silnou bolest, jakou jste dosud nezažili 
  • Bolest hlavy spolu s vysokou teplotou (horečkou), ztuhlým krkem, zmateností, záchvaty, dvojitým viděním a vyrážkou. 

Co dál?

Pokud vás trápí bolesti hlavy nebo migrény, navštivte svého praktického lékaře. Pokud chcete své příznaky probrat v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny. 

Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.