Gynekologické a urogynekologické problémy
Hormonální změny během menopauzy mohou vést k řadě gynekologických a urogynekologických potíží, které mohou výrazně ovlivnit vaše každodenní pohodlí i kvalitu života. Tyto problémy mohou být obtěžující a někdy i bolestivé, ale důležité je vědět, že existují způsoby léčby a strategie pro zvládání těchto stavů, které mohou pomoci zlepšit vaše pohodlí a celkovou spokojenost.
Trápí vás problémy s menstruací?
Menstruace může být v perimenopauze nepravidelná - silnější, lehčí, častější nebo méně častá a v menopauze se může zcela zastavit.
Obsah
Jaké jsou změny související s menopauzou?
Jedním z nejvýraznějších příznaků perimenopauzy a menopauzy je, že se může změnit váš obvyklý průběh krvácení. Většina z nás je zvyklá na měsíční krvácení, i když některé ženy mají nepravidelnější menstruaci.
Na začátku přechodu do menopauzy můžete začít pociťovat některou z následujících změn:
- Menstruace začne vynechávat
- Krvácení může být světlejší
- Menstruace může být silnější nebo delší a vy se budete cítit vyčerpaná a unavená
- Krvácení může být dokonce častější
- Menstruační krev může obsahovat sraženiny nebo můžete zažít situace, kdy vytéká intenzivněji
- U některých žen může menstruace z ničeho nic přestat
Je dobré podotknout, že mnoho žen užívá antikoncepci, která ovlivňuje průběh menstruačního cyklu. Mnoho žen nekrvácí nebo se u nich mění vzorec krvácení při užívání spirály Mirena™, pilulky obsahující pouze progesteron, implantátu nebo antikoncepční injekce. Kombinovaná perorální antikoncepce může naopak u některých žen udržet pravidelný menstruační cyklus i v období perimenopauzy.
Pokud tedy užíváte hormony, nemůžete se spoléhat na to, že podle měnícího se vzorce krvácení zjistíte, zda se nacházíte v perimenopauze nebo zda jste již prošla menopauzou.
Co způsobuje změny menstruace?
Co způsobuje změny menstruace?
Pravidelné měsíční krvácení závisí na harmonické spolupráci několika hormonů, které plní roli chemických poslů v našem těle.
Váš mozek a vaječníky spolu úzce komunikují. Hormony z vaječníků, konkrétně estrogen a progesteron, vyvolávají změny na děložní sliznici (= výstelka dělohy nebo také endometrium). Každý měsíc tato vrstva zesiluje, připravujíc se na možné těhotenství. Pokud k těhotenství nedojde, endometrium se odbourává, což se projevuje krvácením, které pozorujete během menstruace.
V perimenopauze se mohou vaše hormony rozladit a komunikace mezi mozkem a vaječníky se poruší. Nedochází k pravidelnému zahušťování a vylučování děložní sliznice.
Krvácení může být nepravidelné nebo se může stát, že nebude vůbec žádné. V menopauze, kdy je hladina estrogenu nízká, se děložní sliznice přestane zahušťovat a krvácení ustane.
Existují i jiné příčiny abnormálního krvácení, například myomy, polypy ve sliznici děložní (endometriální polypy) a - vzácněji - přednádorové a nádorové změny. Krvácení může pocházet také z děložního čípku - proto je důležité průběžně si nechávat dělat stěry z děložního čípku - a také z pochvy a vulvy.
Krvácení po menopauze
U některých žen se po menopauze objevuje vaginální krvácení, tedy krvácení po ukončení menstruace po dobu delší než 12 měsíců. Toto krvácení se nazývá postmenopauzální krvácení.
Jakékoli krvácení po menopauze, bez ohledu na to, zda se objeví jednou nebo má charakter špinění či zbarvení do hněda či růžova, by mělo být vždy podrobeno lékařskému vyšetření.
Příčina postmenopauzálního krvácení obvykle není závažná, ale v ojedinělých případech může být příznakem rakoviny. Tento typ rakoviny je snadno léčitelný, zejména pokud je diagnostikován včas.
Mezi nejčastější důvody postmenopauzálního krvácení patří ztenčení a zjemnění tkáně vulvy, pochvy, děložního čípku nebo děložní sliznice. Existují i další příčiny, například polypy na děložním čípku nebo děložní sliznici. Jedná se o malé výrůstky, které obvykle nejsou rakovinotvorné.
U kolika žen obvykle dochází ke změnám menstruace?
V britském průzkumu společnosti pro menopauzu uvedlo změny menstruace více než 50 % dotazovaných žen.
Jsou změny menstruace spojeny s určitou fází menopauzy?
Změny spojené s menopauzou začínají během tzv. perimenopauzy. Toto období obvykle nastává osm až deset let před samotnou menopauzou, ale jeho přesný začátek, konec i samotná délka jsou velmi individuální.
Jak lze změny menstruace léčit?
Měla byste navštívit lékaře v případě, že:
- Máte silnější krvácení
- Vaše menstruace trvá déle
- Krvácíte mezi menstruacemi
- Máte vaginální krvácení po sexu během menopauzy
- Pokud jste rok nebo déle nekrvácela a pak začnete znovu krvácet
Je možné, že váš stav bude vyžadovat i kompletní krevní obraz a hodnocení hladiny železa.
Nepravidelné a silné krvácení může v perimenopauze trvat i několik let. Možná budete chtít zvážit léčbu k zastavení nebo zeslabení menstruace. Existují hormonální i nehormonální možnosti, které vám s tím pomohou:
Nehormonální možnosti
- Kyselina tranexamová - jedná se o tablety, které užíváte právě v době krvácení. Mohou být dobrý pomocníkem pro zeslabení menstruace.
- Kyselina mefenamová - tablety podobné ibuprofenu a aspirinu, které zmírňují krvácení a jsou vhodné při menstruační bolesti. Užívají se těsně před a během krvácení.
Hormonální možnosti
- Pilulka obsahující pouze progesteron – je vhodnou volbou zejména pro ženy, které trpí silnou menstruací, i když některé ji využívají kvůli častějším krvácením. Zahájení a ukončení užívání je snadné, protože se jedná o tabletu. Tato metoda slouží i jako antikoncepce, ale nepoužívá se v rámci hormonální substituční terapie (HRT).
- Kombinovaná pilulka – je ideální možností pokud je vám méně než 50 let.
- Sekvenční HRT - tento typ HRT může být užitečný k regulaci krvácení. Více informací o HRT najdete zde.
- Nitroděložní tělísko Mirena™ - jedná se o malé plastové zařízení ve tvaru písmene T, které se zavádí přes děložní čípek a umisťuje se do dutiny dělohy. Uvolňuje malé množství hormonu zvaného levonorgestrel (progestagen), který udržuje sliznici dělohy tenkou. Po roce užívání má většina žen menstruaci jen občas nebo ji nemá vůbec. Mirena™ vydrží pět let a má i další benefiční účinky – působí jako antikoncepci a zároveň ji lze ji použít jako součást hormonální substituční terapie (HRT).
Další možnosti a postupy
Pokud budete váš stav konzultovat s gynekologem, můžete s ním probrat i možnosti:
- Ablace endometria – chirurgický zákrok určený k léčbě silné menstruace. Během této procedury je zničena nebo odstraněna většina děložní sliznice (endometria), což má za následek snížení intenzity menstruace nebo její úplné zastavení.
- Hysterektomie - tedy chirurgické odstranění dělohy, by měla být považována za extrémní řešení pouze v případech, kdy jsou potíže s krvácením velmi závažné.
A v neposlední řadě, pokud náhle přestanete krvácet, nezapomeňte si udělat těhotenský test, zejména pokud jste sexuálně aktivní a existuje možnost otěhotnění.
Co dál?
Pokud vás trápí změny menstruace, navštivte svého praktického lékaře, gynekologa nebo se objednejte do našeho specializovaného centra pro menopauzu.
Pokud se domníváte, že se právě blížíte do období menopauzy, vyzkoušejte náš krátký test pro vyhodnocení příznaků.