Trápí vás problémy s plodností?

U většiny žen se plodnost začíná postupně snižovat po 30.roku věku a dále klesá po čtyřicítce, kdy většinou začíná perimenopauza (tj. období před menopauzou). Zhruba na začátku až v polovině 50.roku života ženy vaječníky přestanou trvale uvolňovat vajíčka. 

Obsah

plodnost-v-menopauze
two-col-left-icon

Menopauza a plodnost  

Plodnost se s přibývajícím věkem snižuje (přibližně od poloviny 30. roku věku) a výrazně klesá s blížící se menopauzou. 

Vaše plodnost však neklesá na nulu ani v perimenopauze - některé ženy otěhotní přirozenou cestou koncem 40. a dokonce i v 50. roce života - proto je důležité používat antikoncepci, pokud nechcete otěhotnět. 

Těhotenství po čtyřicítce a padesátce může být komplikovanější. Riziko potratu a mimoděložního těhotenství se s věkem zvyšuje, stejně jako komplikace při těhotenství a porodu. Pokud se snažíte otěhotnět, může být užitečné prodiskutovat své plány s lékařem. 

Co způsobuje problémy s plodností? 

S přibývajícím věkem začíná ubývat počet vajíček produkovaných vaječníky. Tento stav, který je běžný již v období perimenopauzy (období před vstupem do menopauzy), může mít za důsledek tzv. anovulaci, tj. situaci, kdy se neuvolní žádné vajíčko, což výrazně snižuje vaši šanci na otěhotnění. 

Vaše menstruace může být v tomto období nepravidelná: můžete být celé měsíce bez krvácení a bez ovulace a pak najednou ovulovat a dostat menstruaci. Po dosažení menopauzy již nedochází k uvolňování žádných vajíček, což vylučuje možnost otěhotnění. 

Pokud je vám více než 50 let, měla byste počkat, až nebudete mít menstruaci déle než rok, než přestanete používat antikoncepci (jinými slovy, prošla jste menopauzou). Pokud je vám méně než 50 let a menstruace vám přestala a neužíváte hormony, doporučujeme počkat dva roky, než přestanete antikoncepci užívat. 

Pokud užíváte hormony a v důsledku toho nekrvácíte, není možné zjistit, zda jste plodná, nebo ne. To, že nekrvácíte, může způsobit metoda antikoncepce, kterou užíváte - ne menopauza. Pokud antikoncepci přestanete používat, můžete být plodná a můžete začít znovu krvácet.

Kvalita vajíček, která máte ve vaječnících, se také s věkem zhoršuje, což zvyšuje pravděpodobnost potratu nebo narození dítěte postiženého genetickou poruchou, jako je Downův syndrom. 

Je třeba si uvědomit, že pokud uvažujete o ukončení užívání antikoncepce, poraďte se o tom nejprve s lékařem, abyste neriskovala otěhotnění, pokud to není to, co chcete.

 

Kolik žen má obvykle problémy s plodností?  

Přibližně 1 % žen prochází menopauzou ve věku do 40 let - jedná se o tzv. předčasné ovariální selhání (POF – z angl. „Premature Ovarian Failure“). POF může být zdrcující diagnózou, pokud jste ještě nezaložili rodinu, ale stále existuje malá šance na otěhotnění přirozenou cestou. Pokud se vás tato situace týká, požádejte o doporučení na kliniku pro léčbu neplodnosti, kde s vámi proberou vaše možnosti. 

Věk a šance na početí

Šance na početí se s věkem snižuje: 

  • Věk 40-44 let - pokud rok nepoužíváte antikoncepci a máte pravidelný pohlavní styk, otěhotní až 20 % žen 
  • Věk 45-50 let - šance na otěhotnění je kolem 10 % 
  • Nad 50 let - šance na otěhotnění je výrazně nižší 
  • Nad 55 let - šance na otěhotnění je dostatečně nízká na to, aby všechny ženy přestaly používat antikoncepci

Jak lze léčit problémy s plodností? 

Pokud máte problémy při snaze o početí, měla byste užívat kyselinu listovou a promluvit si se svým lékařem o doporučení na kliniku pro léčbu neplodnosti. Existuje několik testů, které může váš praktický lékař provést před tím, než vás doporučí. 

Možná jste slyšela o krevním testu, který nabízejí kliniky pro léčbu neplodnosti a který se nazývá anti-mülleriánský hormon (AMH) a je dostupný i soukromě. Není to dokonalý krevní test pro předpověď rezervy vajíček (kolik vajíček vám zbývá) nebo plodnosti, ale slouží jako vodítko, které vám poskytne nejlepší informace o tom, jaká je pravděpodobnost, že budete reagovat na léčbu neplodnosti, pokud je to pro vás možnost. 

Pokud se rozhodnete tento test podstoupit, doporučujeme, aby vám jej vysvětlil odborník na neplodnost a ujistil se, že rozumíte tomu, co vám výsledky říkají - a co ne. 

Rady pro otěhotnění: 

  • Snažte se mít pohlavní styk každé 2-3 dny 
  • Snižte stres skvělým pomocníkem jsou meditace a relaxační cvičení 
  • Přestaňte kouřit - u žen může kouření způsobovat snížení plodnosti 
  • Omezte konzumaci alkoholu - ne více než 1-2 jednotky, jednou nebo dvakrát týdně. 
  • Myslete na svou váhu - otěhotnění může trvat déle, pokud je váš BMI vyšší než 30 nebo nižší než 19. 
  • Pokud máte POI (menopauzu pod 40 let), požádejte svého praktického lékaře o doporučení na kliniku pro léčbu neplodnosti. Mnoho žen musí zvážit darování vajíček a celý tento proces i alternativy s vámi budou probrány přímo ve specializovaném zařízení. 

Pokud se chystáte podstoupit lékařský nebo chirurgický zákrok, který způsobí, že se dostanete do menopauzy, třeba kvůli léčbě nebo prevenci rakoviny nebo jiného zdravotního stavu, ujistěte se, že vám byly poskytnuty všechny informace o pravděpodobném vlivu tohoto zákroku na vaši plodnost a menopauzu. 

Pokud jste tak ještě neučinila, obraťte se na svého odborníka, abyste získala více informací a případně doporučení ke specialistovi na plodnost nebo menopauzu. 

Co dál?

Pokud vás trápí problémy s plodností, měly byste navštívit svého praktického lékaře. Chcete-li si promluvit o plodnosti v souvislosti s menopauzou, objednejte si schůzku v našem specializovaném centru na menopauzu. 

Pokud se domníváte, že se právě blížíte do období menopauzy, vyzkoušejte náš krátký test pro vyhodnocení příznaků. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.