Trápí vás nepravidelný srdeční rytmus?

Během menopauzy je běžné zažívat silný či nepravidelný srdeční rytmus, projevující se pocitem bušení nebo třepání na hrudi. Tato situace je sice normální, avšak vždy je vhodné konzultovat ji s lékařem.

Obsah

buseni-srdce-v-menopauze
two-col-left-icon

Co to znamená bušení srdce v souvislosti s menopauzou? 

Často hovoříme se ženami, které trápí bušení srdce nebo nepravidelný srdeční tep. Menopauza může způsobit bušení srdce, které se náhle stává nápadnějším. Při bušení srdce není neobvyklé, že se váš tep zvýší - obvykle trvá od několika sekund do několika minut.  

Můžete mít pocit, že vám srdce bije rychleji než obvykle, nebo že se třepotá. Někdy k takovému stavu dochází během návalu horka, i když to není vždy pravidlem. Můžete také pociťovat bušení nebo chvění v krku či šíji nebo změnu dýchání a pocit paniky či úzkosti. 

Co způsobuje přehnané bušení srdce? 

Bušení srdce v menopauze může být důsledkem stresu nebo návalů horka. Nicméně, podobné stavy mohou být ovlivněny i jinými faktory, jako jsou: 

  • Užívání kofeinu, alkoholu a nikotinu 
  • Užívání léků proti kašli a nachlazení včetně inhalátorů na astma 
  • Horečka 
  • Nepravidelný srdeční rytmus, jako je fibrilace síní nebo supraventrikulární tachykardie 
  • Nadměrná činnost štítné žlázy 
  • Léky, včetně těch, které se používají k léčbě nedostatečně aktivní štítné žlázy 
  • Nízká hladina cukru v krvi nebo nízký krevní tlak 
  • Dehydratace 
  • Intenzivní cvičení 

Během perimenopauzy dochází k výraznému poklesu produkce estrogenu ve vaječnících. To může být spojeno se zvýšením srdeční frekvence (sinusová tachykardie) a s častějším výskytem bušení srdce a neohrožujících arytmií (kdy srdce nebije pravidelně). 

S příchodem menopauzy klesá hladina estrogenu a menstruace ustává. Důsledkem může být nepravidelný srdeční rytmus. 

Hladina estrogenu může ovlivňovat srdce přímo nebo nepřímo. Mechanismus v srdci, který kontroluje časování srdečního tepu, může být změněn nebo může být bušení srdce způsobeno také vlivem estrogenu na cévy srdce. 

Estrogen má vliv také na tu část nervového systému, která řídí srdeční tep.

 

Kolik žen má potíže se silným bušením srdce? 

Palpitace jsou běžné a v nedávném průzkumu je pociťovala přibližně čtvrtina žen ve věku od 45 do 65 let [1]. Pokud jsou spojeny s příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, mohou se postupně ustálit stejně jako ostatní příznaky menopauzy. 

Pokud bušení srdce přetrvává, vždy vyhledejte lékaře. 

Souvisí bušení srdce s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Neexistuje žádný pevně stanovený vzorec - bušení srdce a nepravidelný srdeční tep se mohou objevit kdykoli - jak v perimenopauze, tak v menopauze. 

 

Jak lze bušení srdce léčit? 

Naštěstí jsou palpitace v perimenopauze a menopauze obvykle mírné, ustálí se samy a nepotřebují žádnou léčbu. 

Existují však určité změny životního stylu, které vám mohou pomoci: 

  • Naučte se kontrolovat vaše stavy úzkosti 

Zamyslete se nad tím, zda si můžete ve svém dni udělat čas na relaxaci. Naučit se pár relaxačních dechových techniky může být užitečné a může vám to pomoci zklidnit situaci během několika minut. Některé meditační aplikace nabízejí krátká relaxační cvičení 

  • Vyhněte se alkoholu a kofeinu 

Obě tyto látky mohou vyvolat bušení srdce, takže jejich vynechání může pomoci. Dobrou alternativou je čaj a káva bez kofeinu. 

  • Předcházejte poklesům hladiny cukru v krvi 

Takové stavy mohou nastat po konzumaci sladkých jídel. Nízká hladina cukru v krvi může vést k uvolnění adrenalinu, který zrychluje srdeční tep. 

  • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Hormonální substituční terapie (HRT) je nejúčinnější léčbou pro zvládnutí příznaků menopauzy, a má tedy pozitivní vliv i na bušení srdce. Před zahájením HRT bude váš lékař pravděpodobně chtít vyloučit jiné příčiny vašeho bušení srdce – čtěte níže. 

Více informací o HRT najdete zde. 

Kdy navštívit lékaře 

Vždy je nejlepší probrat své bušení srdce s lékařem. Pokud vás bušení srdce zneklidňuje a vyvolává ve vás pocit úzkosti, jsou k dispozici léky na předpis, které vám mohou pomoci. Váš lékař bude pravděpodobně chtít provést další vyšetření, aby se ujistil, že vaše bušení srdce souvisí s menopauzou a hormony - a nikoli se základním onemocněním nebo stavem srdce. 

Doporučujeme vám, abyste navštívila lékaře, pokud vaše bušení srdce je: 

  • Přetrvávající 
  • Časté 
  • Trvá dlouho 
  • Je vyvoláno cvičením 

Lékaře byste měla urychleně navštívit, pokud se u vás vyskytnou: 

  • Bolesti nebo svírání na hrudi 
  • Závratě nebo mdloby 
  • Náhlý pocit slabosti obličeje nebo některé části těla 
  • Nezřetelná řeč 

Pokud máte bolesti na hrudi, výpadky paměti nebo silnou dušnost, můžete potřebovat rychlou pomoc. V takovém případě byste měli zavolat na linku 155 nebo se rychle dostavit na pohotovost. 

Co dál?

Pokud vás trápí bušení srdce nebo nepravidelný srdeční tep, navštivte svého praktického lékaře. Chcete-li si promluvit o těchto příznacích v souvislosti s menopauzou, objednejte si schůzku do našeho specializovaného centra na menopauzu. 

Pokud se domníváte, že se právě blížíte do období menopauzy, vyzkoušejte náš krátký test pro vyhodnocení příznaků. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.