two-col-left-icon

Co to znamená v souvislosti s menopauzou?

Jedním z velmi netradičních příznaků menopauzy, který se může objevit kdykoliv během přechodu, může být u některých žen změna kožního vjemu. Necitlivost či ztráta citlivosti, píchání, svědění kůže nebo pálení na rukou a nohou. Některé ženy mají dokonce pocit jako kdyby jim po kůži lezl hmyz. Změna kožního vjemu může velmi jednoduše souviset s hormonální nerovnováhou, zejména se ztrátou estrogenu, ke kterému dochází během menopauzy.

Co způsobuje změněný pocit na kůži?

Funkce kožních nervů je ovlivněna změnou hladiny estrogenu v těle, ke kterému dochází již během perimenopauzy a dále pak menopauzy. Toto může souviset se sníženým průtokem krve nebo s tím, jak nervy vysílají informace dále do těla.

Mění se také kvalita a množství kolagenu v kůži, což má za následek sušší pokožku, která je méně schopná zadržovat vodu. Pokud je kůže suchá, je samozřejmě náchylnější ke svědění.

Kolik žen pociťuje podobné symptomy?

Jelikož se nejedná o běžný příznak menopauzy a existuje jen limitované množství údajů, které by uváděli konkrétní čísla o tom, kolik žen se s tímto symptomem setkává. Naopak velmi tradičním a pravidelným symptomem je suchá pokožka.

 

Jak tento symptom léčit?

  • Hydratační krém – hydratační a zvláčňující přípravky mohou pomoci se suchou pokožkou a také zmírnit svědění.
  • Antihistaminika – pomoci mohou také antihistaminika, především pokud vás suchá pokožka velmi svědí a v noci například budí, mohou pro vás být dobrou volbou antihistaminika, která mají uspávací efekt (například Piriton – chlorfeniramin).
  • Hormonální substituční terapie (HRT) – tento způsob léčby může také pomoci, jelikož zlepšuje kvalitu kůže a pomáhá při suchosti.

Pravidelné cvičení a relaxace mohou ženám také prospět, zejména pokud mají pocit, že začínají být úzkostné a zaujaté svými příznaky.

Jakékoliv změny v pocitech na kůži vždy projednejte se svým lékařem, protože kromě menopauzy existuje mnoho dalších příčin těchto příznaků – jako je cukrovka, nedostatek vitaminu B12 a změny funkce štítné žlázy. Váš lékař může doporučit krevní testy pro vyloučení těchto symptomů. Svědění může být také známkou kožního onemocnění, proto je důležité navštívit lékaře zejména pokud máte nějaký druh vyrážky.

Co dál?

Pokud vás trápí onen změněný pocit na kůži, objednejte se ke svému praktickému lékaři. Chcete-li si o tomto příznaku promluvit v souvislosti s menopauzou, pak se objednejte k jednomu z našich expertů na menopauzu.

Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomoci našeho dotazníku.

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.