Máte problémy s vlasy?

Vlasy mohou řídnout po celé hlavě nebo na temeni či po stranách. Tento stav může také způsobit lámavost vlasů a zhoršení nových vlasů. 

Obsah

vlasy-v-menopauze

 

two-col-left-icon

Co to znamená v souvislosti s menopauzou?

Je běžné, že při přechodu do menopauzy pozorujete a pociťujete změny na vlasech. Vypadávání a řídnutí vlasů může být běžným a nevítaným příznakem. Pro postižené to samozřejmě může být nepříjemné, protože naše vlasy hrají zásadní roli v tom, jak vypadáme a jak se cítíme. 

Existují různé typy vypadávání vlasů. Může se vyskytnout telogenní efluvium, což je difuzní vypadávání vlasů. To znamená, že vaše vlasy mohou řídnout po celé hlavě. 

U jiných žen dochází k řídnutí vlasů, kterému se říká androgenetická alopecie neboli ženské vypadávání vlasů. Projevuje se především na přední a horní části pokožky hlavy a po stranách hlavy. Linie vlasů zůstává většinou stejná a na rozdíl od mužů dochází k plešatění jen zřídka. Jednotlivé vlasy jsou od sebe více vzdálené a jsou kratší a jemnější. 

Co způsobuje změny ve vlasech? 

Každému z nás denně vypadne přibližně 30-150 vlasů bez ohledu na to, zda jsme v menopauze, či nikoliv, a ne u každého, kdo prochází menopauzou, dochází k vypadávání vlasů.  

Stojí za to věnovat chvíli pochopení cyklu růstu vlasů a toho, co se děje při růstu a vypadávání vlasů. 

V anagenní (růstové) fázi vlasy rostou přibližně 1 cm měsíčně a jejich růst se pohybuje od dvou do šesti let. Toto rozmezí je důvodem, proč některým ženám mohou vlasy narůst do skutečně dlouhé délky a jiným ne. 

Další fází je katagen, přechodná fáze, kdy se vlasy připravují na odpočinek a nakonec vypadávají. Tato fáze trvá 10-14 dní. 

V závěrečné telogenní (vypadávací) fázi vlasy vypadávají. Během této fáze, která trvá přibližně tři měsíce, zůstává vlasový folikul neaktivní. Poté začíná znovu růstová fáze. 

V cyklu růstu vlasů hraje roli estrogen. Pokud se vám narodilo dítě, možná si pamatujete, že během těhotenství, kdy byla hladina estrogenu vysoká, byly vaše vlasy hustší, protože více vlasů zůstávalo v anagenní růstové fázi. Když hladina estrogenu a progesteronu klesne, vlasy mohou růst pomaleji a být tenčí. 

Všechny ženy mají rovnováhu estrogenů a androgenů (mužských hormonů). Když hladina estrogenů v perimenopauze a menopauze klesá, je hladina androgenů relativně vyšší. Androgeny u některých, ale ne u všech žen, zkracují dobu trvání anagenní fáze růstu vlasů. Výsledkem je ženské vypadávání vlasů, tzv. androgenní alopecie. To, zda se změny rovnováhy projeví na vašich vlasech, obvykle souvisí s genetikou. Vlasy může ovlivnit také stres, onemocnění štítné žlázy, nízká hladina železa a některé léky. 

 

U kolika žen obvykle dochází ke změnám vlasů? 

U některých žen se vypadávání vlasů ženského typu zvyšuje s věkem a u více než 70 % žen ve věku 70 let a více dochází k určitému stupni vypadávání vlasů. Přibližně 50 % žen zaznamená řídnutí a vypadávání vlasů v období menopauzy. Průměrný věk, ve kterém začíná, je začátek padesátky, ale může začít i dříve. 

Souvisí změny vlasů s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Vypadávání vlasů může postihnout ženy před menopauzou a zvyšuje se s přechodem přes menopauzu a dále. 

 

Jak lze vypadávání vlasů léčit? 

Chápeme, že pokud vám vlasy vypadávají v jakékoli míře, může to být nepříjemné. Bohužel je náročné ji léčit. Pokud vaše vypadávání vlasů souvisí s menopauzou, může vám pomoci vědomí, že míra, v jaké ztrácíte vlasy, se obvykle časem zpomaluje. 

Stejně jako u většiny příznaků existují některé změny životního stylu, které můžete provést, abyste situaci pomohli a dali svým vlasům tu nejlepší šanci: 

  • Cvičení  

I malé cvičení může mít vliv na celkovou pohodu i na některé fyzické a psychické příznaky menopauzy. Cvičení sice vypadávání vlasů nevyléčí, ale skvěle odbourává stres, který je u mnoha žen důležitým faktorem vypadávání vlasů.  

  • Přestaňte kouřit 

Těžké kovy v cigaretovém kouři mohou zhoršit vypadávání vlasů.  

  • Jezte zdravou stravu 

Pomáhat může taková strava, která obsahuje potraviny obsahující železo, bílkoviny, čerstvé ovoce a zeleninu. Dietolog nebo odborník na výživu vám může pomoci najít vhodnou dietu, která vám pomůže s těmito i dalšími příznaky menopauzy.

  • Péče o pokožku hlavy a vlasy 

Teplo a tah vlasových stylingových nástrojů jsou častou příčinou poškození vlasů. Najděte si kadeřníka a zeptejte se na nejlepší způsoby úpravy jemných a tenčích vlasů. 

  • Zhušťující spreje a produkty 

Jsou určeny k tomu, aby vaše vlasy vypadaly hustší. 

  • Paruky 

Jsou skvělým způsobem, jak zakrýt řídnoucí vlasy. Mohou chránit vaše vlasy před stylingem, fénováním, teplem a barvením, zakrýt řídnutí a vrátit vám sebevědomí.  

  • Krémy proti vypadávání vlasů 

Ty mohou dočasně zastavit vypadávání vlasů po dobu jejich používání. Léky na předpis, které nejsou licencovány, mohou některým ženám prospět, ale musí je předepsat lékař. 

  • Chraňte si pokožku hlavy 

Vlasy nejsou jen dekorativní; chrání také pokožku hlavy před slunečním zářením. Pokud jsou vaše vlasy řidší, experimentujte s klobouky, parukami, šátky nebo používejte opalovací krém. 

  • Poraďte se se svým lékařem 

Zkontrolujte, zda léky, které užíváte, nezpůsobují řídnutí vlasů. 

  • Nízko-úrovňová laserová terapie 

Pokud se rozhodnete tuto terapii vyzkoušet, ujistěte se, že využíváte služeb vyškoleného a registrovaného odborníka. 

  • Podpůrné skupiny 

Ty mohou být užitečné, pokud vás vypadávání vlasů trápí. Většina z nich se zaměřuje na alopecii areata, kdy může dojít k úplné plešatosti, ale nabízí také obecnou podporu při vypadávání vlasů.  

  • Kdy byste měla navštívit lékaře? 

Je důležité navštívit lékaře, pokud: 

    • máte náhlou ztrátu vlasů 
    • se vám objeví lysiny 
    • vypadávají vám vlasy v chuchvalcích 
    • vás také svědí a pálí hlava 
    • máte obavy z vypadávání vlasů 

Krevní testy mohou být užitečné k vyloučení onemocnění štítné žlázy a k ujištění, že nemáte málo železa. Dobrým nápadem může být doporučení k dermatologovi, který může poskytnout odbornější rady ohledně možností léčby. 

Co dál?

Pokud vás trápí řídnutí vlasů nebo jejich vypadávání, poraďte se se svým praktickým lékařem. Pokud chcete své příznaky probrat v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny. 

Pokud se domníváte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.