Máte problémy s kůží?

Úbytek estrogenu může během menopauzy změnit naši pleť. Tyto změny se mohou projevit suchou kůží, vráskami, akné a nadměrným ochlupením na obličeji. Pokožka může být také citlivější a náchylnější k tvorbě modřin. 

Obsah

zmeny-kuze-menopauza

 

two-col-left-icon

Co to znamená v souvislosti s menopauzou? 

To, jak naše pokožka vypadá a jaká je na pocit, může hrát velkou roli v tom, jak dobře se cítíme, zejména v tak bouřlivém období, jako je přechod do menopauzy. Vzhledem k tomu, že se naše pleť s věkem mění, nemusí vše, co prožíváme, souviset s hormony. 

Během menopauzy se mohou na vaší pleti objevit následující změny: 

  • Sušší a citlivější 
  • Tenčí a náchylnější k poškození a vzniku modřin 
  • Více vrásek 
  • Delší hojení 
  • Akné 
  • Na obličeji se objevují chloupky 
  • Červenání v období menopauzy 
  • Přemnožení plísní 
  • Keratodermie klimakteria 

Co způsobuje změny na kůži během menopauzy? 

Mnoho kožních změn během menopauzy je důsledkem poklesu estrogenu. Mohou být také důsledkem působení faktorů životního prostředí, jako je sluneční záření a kouření, a také důsledkem stárnutí. 

Pokles estrogenu má za následek nižší hladinu hydrofilních glykosaminoglykanů. Jednoduše řečeno to znamená, že vaše pokožka zadržuje méně vody, takže je sušší a méně pružná. 

Pokles estrogenu také mění obsah kolagenu v pokožce. Kolagen je bílkovina a jeden z hlavních stavebních kamenů kostí, kůže, vlasů, svalů, šlach a vazů. Díky němu naše kůže nepovoluje a dodává nám pružný a mladistvý vzhled. 

Existuje silná souvislost mezi úbytkem kolagenu v kůži a nedostatkem estrogenu v důsledku menopauzy. V prvních letech po přechodu do menopauzy dochází k výraznému úbytku kolagenu. 

Změny pleti v období menopauzy 

S úbytkem estrogenu se kolagen začíná rozpadat a kůže ztrácí svou "pevnost", což může znamenat, že naše drobné cévy jsou méně chráněné a častěji krvácejí a tvoří se na nich modřiny a kůže je náchylnější k poškození.  

Může se objevit akné a nadbytečné ochlupení na obličeji (hirsutismus), protože při poklesu hladiny estrogenu se začne měnit rovnováha estrogenů a mužských hormonů (androgenů).  

Větší hladina androgenů zvyšuje množství tuku nebo olejů v pórech kůže. To může způsobit přemnožení bakterií, což vede ke vzniku skvrn podobných akné.  

Růžovka je kožní onemocnění, při kterém se mohou vyskytnout také puchýřky podobné akné, rozšířené cévy a svědivé okraje kolem očí. Ta se může zhoršit v menopauze. Není jasné proč, i když u některých žen dochází ke vzplanutí v důsledku návalů horka a stresu. 

U kolika žen se obvykle objevují kožní změny? 

Až u 50 % žen se mohou vyskytnout kožní změny, které souvisejí s menopauzou. 

Jsou kožní změny spojeny s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Kožní změny se mohou vyskytnout v kterékoli fázi menopauzy, protože výkyvy hormonů začínají již v nejranější fázi perimenopauzy. Tyto změny související s hormony se mohou ustálit během postmenopauzy, kdy se hladina estrogenu trvale snižuje. Projevy stárnutí kůže samozřejmě přetrvávají. 

 

Jak lze kožní změny léčit? 

Zde je několik obecných rad, které mohou pomoci. Nezapomeňte, že jakékoli nové kožní změny byste měli konzultovat se svým lékařem nebo dermatologem: 

    • Pokud můžete, hydratujte pokožku dvakrát denně.
    • Ujistěte se, že je vaše pokožka chráněna před sluncem tím, že budete každý den používat krém s vysokým ochranným faktorem SPF. 
    • Pokud kouříte, snažte se přestat.
    • Vyhýbejte se mýdlu, které obecně vysušuje pokožku tím, že ji zbavuje přirozených olejů. Místo toho používejte náhražky mýdla nebo jemné hydratační čisticí prostředky na obličej. 
    • Pijte hodně vody, abyste se dobře hydratovali. 
    • Dopřejte si dostatek spánku, abyste byli odpočatí. 
    • Pokud vás trápí akné, existují přípravky na pleť, které vám pomohou (poraďte se s lékárníkem nebo lékařem). 
    • Pokud vás trápí růžovka, lékař vám může předepsat léčbu, která vám pomůže.
    • Nadbytečné chloupky lze vytrhávat, depilovat nebo odstraňovat laserem. Pokud vám způsobují potíže nebo jsou stále častější, hustší a silnější, obraťte se na svého lékaře. 

Pokud máte podezření na plísňovou infekci, navštivte svého lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka či lékárníka, protože vám mohou pomoci antimykotické krémy. 

Změny způsobené slunečním zářením mohou být spíše kosmetické, ale jakékoli změny na kůži nebo změny již existujících kožních lézí byste měli probrat se svým lékařem, protože poškození kůže sluncem může zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže 

  • Kožní změny a hormonální substituční terapie (HRT) 

HRT nahrazuje klesající hladinu estrogenu a může zabránit některým změnám, které se objevují po menopauze. Existují důkazy, že HRT může zvýšit kolagen a tloušťku kůže a také snížit tvorbu kožních vrásek. 

Z dlouhodobého hlediska může mít HRT příznivý vliv na stárnutí pokožky a na její opravné mechanismy, avšak neexistuje mnoho publikací, které by to dokazovaly. Jako vždy, než se rozhodnete užívat HRT, měli byste se svým lékařem prodiskutovat přínosy a rizika (užívání HRT pouze kvůli prospěšnosti pro pleť není licencovanou indikací). 

Někdy jsou progestagenní hormony v HRT příbuzné androgenům (mužským hormonům). Některé ženy užívají vedle HRT také androgenní testosteron. Jedním z vedlejších účinků androgenů jsou změny na kůži podobné akné a mastné vlasy. Pokud se to u vás objeví, poraďte se se svým lékařem, protože hormony lze často změnit na méně androgenní alternativy. 

Co dál?

Pokud vás trápí kožní změny, poraďte se se svým lékařem nebo dermatologem. Pokud chcete své příznaky probrat v kontextu celkového zvládání příznaků menopauzy, objednejte si schůzku v naší menopauzální poradně. 

Pokud se domníváte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.