Trápí vás deprese?

Deprese může znamenat mnoho věcí, například pocit smutku, sklíčenosti nebo celkovou ztrátu zájmu. Také může mít různou intenzitu a trvání. Jedná se o častý a těžce rozpoznatelný příznak menopauzy.

Obsah

deprese-v-menopauze
two-col-left-icon

Jak deprese souvisí s menopauzou? 

Deprese často může způsobit, že se cítíte smutní, skleslí a celkově letargičtí. Jedná se o častý příznak menopauzy a je důležité rozpoznat její příznaky a včas vyhledat pomoc. 

Ženy procházející menopauzou nám říkají, že se cítí plačtivější, podrážděnější a snadněji se rozčilují. Ve výsledku se za to na sebe i samy zlobí. 

Pocit smutku nebo deprese je zcela normální reakcí na ztrátu nebo těžké životní období. A přechod přes perimenopauzu, menopauzu a další období může být ještě těžší. 

Přičtěte k tomu řadu dalších faktorů, jako jsou problémy v rodině, tlak v práci, nízké sebevědomí, pohled společnosti na ženy v menopauze, a není divu, že se můžete cítit sklesle. 

Co je to deprese? 

Menopauza je často nesprávně diagnostikována jako deprese kvůli podobnosti příznaků. Patří mezi ně únava, problémy se spánkem, změna hmotnosti, špatná koncentrace a nízká sexuální touha. Může být těžké rozlišit mezi klinickou depresí a špatnou náladou spojenou s menopauzou. 

Pokud tyto pocity začnou náhle, a to ve věku od začátku do poloviny 40 let (se změnami menstruace nebo bez nich), je pravděpodobnější, že souvisejí s menopauzou. Vaše nálada může v perimenopauze kolísat nahoru a dolů a pokračovat v tom i při přechodu do menopauzy a postmenopauzy. Toto období může být o to horší, pokud trpíte premenstruačním syndromem (PMS). 

U klinické deprese se mnohé příznaky překrývají s menopauzou, ale smutek je oproti menopauze velmi intenzivní – včetně pocitu bezmoci, beznaděje a bezcennosti. Trvá mnoho dní až týdnů a brání vám žít váš život. 

Deprese není spojena s žádnou konkrétní fází menopauzy. Může začít již na počátku perimenopauzy, a proto je nezbytné o ní vědět, primárně pokud u sebe pozorujete změny – nebo pokud je u vás pozorují druzí. 

Příznaky deprese

Deprese může mít mnoho různých podob a forem. Mezi některé příznaky patří např: 

  • Špatný spánek 
  • Nechuť k jídlu 
  • Únava 
  • Neklid 
  • Špatné soustředění nebo nerozhodnost
  • Pocity bezcennosti
  • Nadměrné nebo nepřiměřené pocity viny
  • Opakující se myšlenky na smrt 

Někdy mohou myšlenky na smrt přerůst v myšlenky na sebepoškození nebo sebevraždu, a dokonce v jejich plánování. Pokud takové myšlenky zažíváte, zavolejte na Linku bezpečí 116111 nebo navštivte jejich webové stránky.

Co je příčinou deprese? 

V perimenopauze a menopauze se spojuje směs faktorů – fyzické změny a změny v práci nebo doma. Téměř nikdy nelze vyzdvihnout jen jeden faktor jako příčinu vaší špatné nálady a příznaků deprese. 

Víme, že hormonální změny hrají významnou roli a to, jak se cítíte, není důsledkem vaší slabosti. Právě vědomí tohoto prostého faktu může být prvním krokem k tomu, abyste se cítila o něco lépe. 

  • Přímý vliv hormonů 

Hormony přímo ovlivňují váš mozek a jeho fungování: 

  • Mnoho studií prokázalo, že změny v hladině hormonů souvisejí se změnami nálady a úzkosti. 
  • Estrogen je spojen s hladinou serotoninu ("hormonu štěstí") v mozku, takže když hladina estrogenu klesá, klesá i hladina serotoninu. 
  • Existují důkazy, že estrogen je také spojen s hladinou kortizolu – hormonu stresu, takže když hladina estrogenu klesá, hladina kortizolu stoupá. 

Některé mozky jsou na měnící se hladiny hormonů citlivější než jiné. V menopauze můžete častěji trpět změnami nálady, pokud jste například trpěli poporodní depresí a v perimenopauze se může zhoršit premenstruační syndrom. Pokud jste již v minulosti prodělala některou z těžších forem deprese, je důležité si uvědomit, že se může opět zhoršit. Bylo prokázáno, že snižující se hladina estrogenu snižuje vaši odolnost vůči stresu nebo schopnost se s ním vyrovnat. 

Stojí za to o tom všem vědět, abyste si mohla dávat pozor na případné změny a požádat o pomoc raději dříve než později. 

Kolik žen pociťuje v menopauze příznaky deprese? 

Výzkum provedený britskou společností pro menopauzu uvedl, že něco málo přes polovinu dotazovaných žen pociťuje nepříznivé příznaky související s náladou – změny nálady jsou tedy v období přechodu do menopauzy běžné.

 

Jak lze depresi léčit? 

Existují různé způsoby léčby deprese a špatné nálady v průběhu přechodu do menopauzy. Nejdůležitější ale je požádat o pomoc. 

  • Změny životního stylu 

Existují různé změny životního stylu, které mohou pomoci vaší náladě. 

  • Cvičení 

Samotné cvičení může zvýšit váš pocit pohody, sebevědomí, vyvolat pocit štěstí a zároveň snížit stres a úzkost. 

Možná je to ta poslední věc, na kterou máte chuť. Ale už jen to, že si obujete tenisky a během reklamních přestávek v televizi nebo při poslechu podcastu se pět nebo deset minut projdete, vám může pomoci cítit se lépe. 

  • Mindfulness 

Stejně jako cvičení může zlepšit vaše fyzické zdraví, mindfulness, jóga a meditace mohou zlepšit vaše duševní zdraví. K dispozici je spousta skvělých online kurzů a aplikací.

  • Vyhněte se alkoholu 

Alkohol vám může zhoršit náladu a špatně ovlivnit spánek. Mnoho žen pije alkohol, aby se jim lépe usínalo, ale kvalita tohoto spánku pak může být spíše špatná, takže se druhý den můžete cítit unaveně a na dně. 

  • CBT poradenství a koučování 

Poradenství a kognitivně-behaviorální terapie (CBT) mohou mnoha ženám pomoci ujasnit si, jak se cítí a proč, navrhnout jim strategie a změnit způsob myšlení. To může pomoci přerušit cyklus negativity. Obraťte se na svého praktického lékaře nebo zdravotní středisko a informujte se o službách, které nabízejí a na které vás mohou nasměrovat. 

  • Léčba deprese pomocí léků 

Možná se zajímáte o hormonální substituční terapii (HRT) nebo antidepresiva pro léčbu příznaků menopauzy souvisejících s depresí. HRT může být účinným způsobem zvládání příznaků nálady, které souvisejí s menopauzou. Nicméně antidepresiva jsou stále dobrou možností léčby přetrvávající nebo silné deprese. 

  • Hormonálně substituční terapie (HRT) 

Pokud změny vaší nálady souvisejí s perimenopauzou nebo menopauzou, důkazy naznačují, že HRT  může vaši náladu zlepšit. Možná by stálo za to ji vyzkoušet, třeba i na krátkou dobu, abyste zjistila, zda to pomůže. Možná se obáváte rizik HRT, ale skutečnost je taková, že u většiny žen jsou velmi nízká. 

HRT může zlepšit celkovou kvalitu vašeho života, hladinu energie a spánek. Nemá negativní vliv na libido ani nezpůsobuje sexuální dysfunkce (což antidepresiva mohou).

  • Antidepresiva 

Pokud vám bylo doporučeno HRT neužívat nebo ji užívat nechcete, alternativou jsou antidepresiva, zejména pokud trpíte klinickou depresí. Antidepresiva lze v případě potřeby užívat stejně jako HRT. 

Mohou vám zlepšit náladu, pomoci vám usnout a také snížit úzkost. Dále mohou pomoci při návalech horka, i když HRT v tomto ohledu mnohdy představuje účinnější léčbu. 

I když jsou antidepresiva pro mnohé velmi užitečná, mohou mít vedlejší účinky. Doporučujeme je používat k léčbě příznaků menopauzy ve spojení se změnou životního stylu (např. cvičením, snížením příjmu alkoholu) a terapií dle doporučení lékaře.

Co dál?

Pokud se obáváte deprese, měli byste navštívit svého praktického lékaře. Pokud chcete své příznaky probrat v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny. 

Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.