Trápí vás poruchy paměti?

Výpadky paměti jsou častým zdrojem obav, frustrace či stresu a jsou způsobeny nízkou hladinou estrogenu v mozku. Přispívat k tomu může také špatný spánek, stres a změny nálad. 

Obsah

poruchy-pameti-v-menopauze
two-col-left-icon

Co znamená porucha paměti v souvislosti s menopauzou? 

Zapomínáte jména, schůzky nebo kde jste nechala klíče? Buďte si jista, že v tom nejste sama. Ztráta paměti je v perimenopauze a menopauze naprosto běžná. 

Zapomínání může v těch nejlepších z nás vyvolat pocit úzkosti a obavy, že se schopnosti našeho mozku snižují. Mnoho žen se obává, zda se nejedná o příznak počínající demence. Naštěstí pro naprostou většinu z nás tomu tak není. 

Pokud vás to však znepokojuje, obraťte se na svého praktického lékaře, protože existují testy, které vám mohou na tuto otázku odpovědět. Potvrzení, že demencí netrpíte, vás může uklidnit, pokud máte obavy. 

Ztráta paměti v menopauze bývá mírná. Vzhledem k tomu, že s přibývajícím věkem dochází k mírnému zhoršování paměti, může být těžké určit, zda ztráta paměti souvisí s věkem nebo s menopauzou. 

Co způsobuje zapomnětlivost? 

Estrogen hraje zásadní roli v tom, jak funguje náš mozek. Studie ukázaly, že u některých žen může být nízká hladina estrogenu spojena s nižší výkonností mozku, což může znamenat i ztrátu paměti. 

Různé oblasti mozku jsou nezbytné pro různé funkce. Některé se například starají o paměť, jiné jsou důležité pro tvorbu slov, další regulují náladu. Estrogen je životně důležitý pro fungování mnoha důležitých oblastí mozku, včetně toho, jak spolu různé části mozku komunikují. 

Když je hladina estrogenu nízká nebo divoce stoupá a klesá, může to mít vliv na paměť i náladu. Nízká nálada může být také spojena se špatným fungováním mozku, takže jde tak trochu o začarovaný kruh.  

Stres a úzkost, které se v perimenopauze a menopauze mohou zvyšovat, mohou také ovlivnit vaši paměť, stejně jako nedostatek spánku. 

Hlavní příčinu zapomínání souvisejícího s menopauzou je složité odhalit a svou roli v ní pravděpodobně hrají i další hormony, včetně testosteronu. Klíčovým poznatkem je, že zdrojem vaší zapomnětlivosti může být hladina hormonů. 

Další příčiny ztráty paměti mohou souviset s: 

  • Léky 
  • Onemocněním štítné žlázy 
  • Deprese 
  • Kardiovaskulární onemocnění 
  • Úraz hlavy 
  • Abnormální hladina vápníku v krvi 
  • Onemocnění jater 
  • Stres 
  • Užívání drog a alkoholu 
  • Nízká hladina vitaminu B6 a B12 

Kolik žen obvykle trpí ztrátou paměti? 

Ve výzkumu provedeném britskou společností pro menopauzu téměř 40 % dotázaných žen uvedlo, že v období menopauzy mají problémy s pamětí a soustředěním. 

V jiném průzkumu, který byl proveden mezi ženami v práci a v přechodu do menopauzy, více než 50 % z nich uvedlo, že špatná koncentrace, únava a špatná paměť jsou příznaky menopauzy, které mají největší dopad na jejich práci. 

Problémy s pamětí můžou při přechodu do menopauzy i po ní zmizet, takže vydržte. 

Souvisí zapomínání s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Stejně jako jakákoli jiná změna mozkových funkcí související s menopauzou se i ztráta paměti může objevit v kterékoli fázi menopauzy, včetně perimenopauzy. 

Jak lze zapomnětlivost léčit? 

Obavy z problémů s pamětí mohou vaše příznaky ještě zhoršit. Ujišťujeme vás, že studie ukázaly, že se ženy někdy dopředu obávají, že mají problémy s pamětí, ale vyšetření ukáží opak! 

Pokud trpíte zapomnětlivostí související s menopauzou, existují některé strategie, které vám mohou pomoci: 

    • Spánek – je důležité zajistit si dostatek spánku a odpočinku. Podívejte se na naše informace o nejlepších tipech v této oblasti.
    • Cvičení – cvičení pomáhá kognitivním funkcím a vašemu pocitu pohody. Najděte si způsob, jak se hýbat jakýmkoli stylem, který vám vyhovuje. 
    • Strava – vztah mezi stravou a kognitivními funkcemi je složitý. Středomořská strava, která je bohatá na ovoce, zeleninu a obiloviny a má nízký obsah červeného masa a cukru, je prospěšná pro srdce a může pomoci mozku v prevenci demence. Existují také důkazy, že prospěšné jsou i jiné diety a způsoby stravování.
    • Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) - pouhé pochopení toho, co se děje a proč, vás může zbavit mnoha starostí a pomoci vám vymanit se z bludného kruhu stres-spánek-paměť. Kognitivně-behaviorální terapie může pomoci změnit vaše negativní myšlení.
    • Pomocníci pro vaši paměť – existuje spousta způsobů, jak si udržet přehled o věcech a zbavit se tlaku. Využijte sekce připomínek, poznámek a seznamů v telefonu nebo jiných elektronických zařízeních. Vytvářejte si seznamy a odškrtávejte si věci. 
    • Procvičujte mozek – udržujte ho aktivní pomocí křížovek, sudoku, hádanek a čtení. Proč se nenaučit nové dovednosti, která vás zajímá? Cokoli, co udržuje váš mozek v chodu, je dobré. 
    • Testosteron – u některých žen se osvědčuje. Ačkoli není licencován pro ženy nebo pro tento konkrétní účel, může jej předepsat specialista na menopauzu.
  • Zapomnětlivost a hormonální substituční terapie (HRT) 

Užívání HRT může zlepšit vaši paměť. Zlepšuje také váš pocit pohody, soustředění a energii. 

Pokud máte obavy z užívání HRT kvůli rizikům, zejména rakoviny prsu, buďte si jisti, že pro většinu žen jsou tato rizika velmi malá. Větší vliv na riziko mohou mít faktory životního stylu, jako je vaše hmotnost a množství vypitého alkoholu. 

Pro většinu žen přínosy zvládnutí příznaků menopauzy jako je snížení rizika osteoporózy a srdečních onemocnění daleko převyšují rizika. Mnoho dalších informací o HRT naleznete zde. 

    • Může HRT zabránit demenci? 

Můžete si přečíst různé důkazy a rady týkající se demence a HRT. Důkazy naznačují, že užívání HRT je důležité pro mladé ženy, které prožívají menopauzu ve věku do 40 let (ať už, protože jim byly chirurgicky odstraněny vaječníky, nebo protože jim léčba rakoviny zastavila činnost vaječníků), v prevenci demence v pozdějším věku. 

Studie zabývající se tím, zda doplnění hladiny estrogenů pomocí HRT může snížit riziko demence u žen, nepřinesly žádné jednoznačné odpovědi. HRT doporučujeme užívat pouze ke kontrole příznaků menopauzy. 

V současné době neexistuje dostatek jasných důkazů, které by umožnily říci, zda pomůže, nebo naopak zhorší riziko vzniku demence v budoucnu. 

  • Kdy navštívit lékaře kvůli obavám z demence 

Demence je progresivní onemocnění, které způsobuje zhoršování duševních funkcí, jež zasahují do aktivit každodenního života. Mnohé z příznaků demence se týkají i menopauzy. 

Mezi příznaky demence patří např: 

    • Ztráta paměti (obvykle krátkodobé) 
    • Problémy s vyjadřováním 
    • Dezorientace 
    • Ztráta schopnosti učit se novým dovednostem 
    • Změny nálady a chování 
    • Problémy s prováděním každodenních činností 

Je velmi důležité si uvědomit, že tyto příznaky se vyskytují v určitém spektru. Mohou být mírné a způsobovat úzkost, ale neovlivňovat vaše celkové fungování. Případně mohou být závažnější a postupně se zhoršovat, což ovlivňuje způsob, jakým vykonáváte základní funkce. Většina lidí, kteří mají výpadky paměti, demencí netrpí. 

Stejně jako v případě jakéhokoli jiného příznaku se v případě obav obraťte na svého praktického lékaře. 

Co dál?

Pokud vás trápí zapomnětlivost a problémy s pamětí, měli byste navštívit svého praktického lékaře. Pokud chcete své příznaky probrat v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny. 

Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.