Trápí vás potíže se soustředěním?

Obtíže se soustředěním jsou běžné a mohou být způsobeny přímým vlivem nízké hladiny estrogenu na funkci mozku. Můžou také souviset se špatnou náladou, úzkostí, stresem a únavou. 

Obsah

soustredeni-v-menopauze
two-col-left-icon

Jak ovlivňuje menopauza vaše soustředění?  

Obtíže se soustředěním a problémy s pamětí jsou běžnými příznaky menopauzy, ale mnoho žen si je nespojí. Může se zdát, že mozek prostě nefunguje jako dřív. Může to být vysilující a také to může srážet vaši sebedůvěru a víru ve vaši schopnost normálně fungovat. 

Potíže se soustředěním souvisejí s příznaky menopauzy, jako je mozková mlha a zapomnětlivost, a to vše může vést k pocitu stresu, úzkosti a častějším výkyvům nálad. 

Pokud trpíte také návaly horka a nočním pocením, stejně jako řadou dalších fyzických příznaků menopauzy, mohou tyto příznaky vést k obavám a stresu, což opět ztěžuje soustředění na jiné úkoly.  

Stejně jako většina příznaků menopauzy by měly potíže se soustředěním pominout. Nicméně zatímco čekáte, vám mohou následky značně znepříjemňovat život.

Co způsobuje potíže se soustředěním? 

Potíže se soustředěním úzce souvisejí s dalšími příznaky menopauzy, zejména s těmi psychickými, jako jsou úzkost a deprese. Změny mozkových funkcí jsou často přímo způsobeny změnami hladin vašich hormonů: 

  • Různé části mozku mají na starosti různé funkce. Některé se například starají o paměť, jiné ovlivňují náladu. V mnoha oblastech mozku jsou totiž estrogenové receptory, pomocí kterých estrogen umožňuje různým oblastem mozku vzájemně komunikovat. 
  • Když hladina estrogenu kolísá nebo je nízká, může to mít vliv na paměť, mozkové funkce a obecně na vaši náladu. Studie ukázaly, že u některých žen může být nízká hladina estrogenu spojena také s nižší výkonností mozku.
  • Estrogen není jediným hormonem, který se na tom všem podílí – na změnách nálady a fungování mozku se podílí také testosteron, kortizol a mozkový protein zvaný monoaminooxidáza A a další. Během perimenopauzy a menopauzy se můžete cítit více vystresovaní nebo úzkostní. To může způsobit zvýšení hladiny kortizolu, což může narušit fungování vašeho mozku. 

Nezapomínejte, že náročné životní události vás mohou rozptylovat a snižovat tak vaši koncentraci. Svou roli mohou hrát problémy v práci, v rodině, se stárnoucími rodiči, ve vztazích apod. Když se k tomu přidají změny mozkových funkcí způsobené menopauzou, není pak divu, že váš mozek nemusí být nutně v nejlepší kondici. 

Existují tedy skutečné biochemické důvody, proč se vám nedaří soustředit. Dobrou zprávou je, že je téměř nepravděpodobné, že trpíte počínající demencí nebo že se rovnou zblázníte, čehož se obává mnoho žen, které se na nás obracejí.

 

Kolik žen má obvykle potíže se soustředěním? 

Ve výzkumu, který provedla britská společnost pro menopauzu, téměř 40 % dotazovaných žen uvedlo, že v období menopauzy mají problémy s pamětí a soustředěním. 

V jiném průzkumu provedeném mezi ženami v zaměstnání v období přechodu do menopauzy uvedlo více než 50 % z nich nízkou koncentraci, únavu a špatnou paměť jako příznaky menopauzy, které je v práci nejvíce ovlivňují. 

Souvisí potíže se soustředěním s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Stejně jako každá změna mozkových funkcí související s menopauzou se i ztráta koncentrace může objevit v kterékoli fázi menopauzy.

 

Jak lze potíže se soustředěním léčit? 

Strategie, které vám pomohou se soustředěním, jsou podobné těm, které pomáhají při potížích se ztrátami paměti a mozkovou mlhou. 

  • Spánek 

Snažte se dopřát si dostatek kvalitního spánku. Potíže se soustředěním mohou souviset s nedostatkem spánku nebo s jeho špatnou kvalitou. Podívejte se na naše informace o spánku a pokuste se zjistit, co vám brání v bdění. Pokud jsou to návaly horka, podívejte se na způsoby, jak je zvládat. 

  • Cvičení 

Existují důkazy o tom, že cvičení může pomoci mozkovým funkcím. Takže i když je to možná to poslední, na co máte chuť, už jen to, že si během televizních reklam nebo při poslechu podcastu obujete tenisky a pět nebo deset minut se projdete, vám může pomoci cítit se lépe. 

  • Dieta 

Neexistuje jediná nejlepší dieta nebo zázračné jídlo pro funkci mozku, ale ujistěte se, že váš jídelníček je bohatý na tučné ryby, ovoce a zeleninu. Udržujte nízký příjem cukru a vyhýbejte se nadměrnému množství alkoholu. 

  • Práce se stresem 

Čím více se obáváte o svou schopnost soustředit se, tím více jste úzkostní nebo vystresovaní a tím horší to může být. 

Snažte se zpochybnit všechny negativní myšlenky. Pomůže vám to pochopit, proč se cítíte tak roztěkaní, a také najít způsoby, jak s tím pracovat. Pokud například víte, že vás čeká náročný úkol, najděte si na něj čas, kdy se budete cítit uvolněnější a méně unavení či pod časovým tlakem. 

Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) vám může pomoci vyvrátit negativní myšlení a pomoci vám vymanit se z bludného kruhu. 

  • Najděte si čas na relaxaci 

Najděte si čas „vypnout". Ať už rádi relaxujete jakkoli, vyhraďte si na to čas a neciťte se kvůli tomu provinile. Občasné vypnutí vás zbaví stresu a sníží hladinu stresových hormonů, které mohou neblaze ovlivňovat činnost mozku. 

  • Vytvořte si vlastní strategie zvládání stresu 

Využijte sekce připomínek, poznámek a seznamů v telefonu nebo jiných elektronických zařízeních. Vytvářejte si seznamy a odškrtávejte si postupně věci, které splníte – nic není tak uspokojivé! 

  • Zaměstnejte mozek 

Přemýšleli jste o křížovkách, sudoku, čtení nebo třeba o tom, že byste se naučili nějakému novému koníčku nebo dovednosti, která vás zajímá? 

Svět je vaše hřiště – existuje mnoho způsobů, jak udržet mozek aktivní. 

  • Hormonální substituční terapie (HRT) 

HRT může zlepšit váš pocit pohody, pomoci vám cítit se lépe a zlepšit koncentraci a paměť. Může zmírnit fyzické a psychické příznaky, které mohou narušovat funkci mozku – například noční návaly horka, které vám nedovolí usnout. 

Z užívání HRT můžete mít obavy kvůli dobře známým (malým) rizikům, zejména rakoviny prsu. 

Ve skutečnosti jsou tato rizika pro většinu žen nepatrná. Větší vliv na riziko rakoviny prsu, než HRT mohou mít faktory životního stylu, jako je například to, kolik vážíte a kolik pijete alkoholu. Pro většinu žen přínosy kontroly příznaků menopauzy, snížení rizika osteoporózy a srdečních onemocnění daleko převyšují jakákoli malá rizika.

  • Testosteron 

Postupně se ukazuje, že i pro některé ženy je důležitý. Ačkoli testosteron není obvyklou cestou, může být předepsán, obvykle odborníky na menopauzu. 

  • Navštivte lékaře 

Pokud se vaše příznaky zhoršují nebo vás znepokojují, obraťte se na svého praktického lékaře. Obtíže se soustředěním mohou být příznakem těchto zdravotních problémů: 

    • Onemocnění štítné žlázy 
    • Deprese 
    • Kardiovaskulární onemocnění 
    • Úraz hlavy  
    • Abnormální hladina vápníku v krvi 
    • Onemocnění jater 
    • Stres 
    • Nadměrné užívání drog a alkoholu 
    • Nízká hladina vitaminu B6 a B12 
    • Nevhodná medikace 

Co dál?

Pokud vás trápí potíže se soustředěním, měli byste navštívit svého praktického lékaře. Chcete-li si o tomto příznaku promluvit v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny. Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze.

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.