Trápí vás úzkost?

Úzkost je jedním z běžných příznaků spojených s menopauzou. Vyvolává pocit stresu, strachu nebo napětí a může mít za následek také fyzické příznaky jako je bušení srdce. Jedním z následků úzkosti (a také dalším symptomem menopauzy) mohou být návaly horka.

Obsah

uzkost-v-menopauze
two-col-left-icon

Co je to úzkost spojená s menopauzou? 

Úzkost v průběhu menopauzy je naprosto běžným a nepříjemným příznakem, který ve vás může vyvolat pocit strachu či napětí. Zároveň vás může zasáhnout velmi náhle, či se postupně a pomalu zhoršovat. 

Je důležité si ovšem uvědomit, že úzkost je normální lidskou reakcí na stresové situace a problémem začíná být až ve chvíli, kdy začne být těžké ovládat váš strach, což má za následek, že se cítíte vystresovaná či přetížená a může vám bránit žít život podle vašich představ. 

Úzkost může potkat kohokoli včetně těch, kteří se s psychickými obtížemi nikdy předtím nesetkali, a může vést k následujícím fyzickým příznakům: 

  • Bušení srdce či zrychlený srdeční tep 
  • Bolest na hrudi 
  • Zrychlené dýchání 
  • Pocit nevolnosti  
  • Třes či chvění 
  • Pocení 
  • Sucho v ústech 
  • Záchvaty paniky – silné symptomy úzkosti, strachu a paniky objevující se náhle, bez varování a bez zjevné příčiny 

Co způsobuje úzkost související s menopauzou?  

Vzhledem k tomu, že v období perimenopauzy a menopauzy dochází k mnoha faktorům naráz, je velmi obtížné určit přesnou příčinu vaší úzkosti. Úzkost v některých případech přichází ruku v ruce se špatnou náladou a příznaky deprese. Je proto důležité si uvědomit, že vaše tělo (a v tomto případě mozek) prochází hormonálními změnami, které jsou mimo vaši kontrolu. Je to způsobené úbytkem hladiny estrogenu v těle, který má za následek změnu fungování mozku. Mnohé studie prokázaly, že úbytek estrogenu přímo souvisí s úbytkem hladinou serotoninu (hormonu štěstí) v mozku. Existují důkazy, že snížení hladiny estrogenu je také přímo spojen se stoupající hladinou kortizolu (hormon stresu). 

Ne každá z nás je stejná, a tedy některé z nás mohou být ke změnám těchto hormonů v mozku náchylnější než jiné. Pokud jste například trpěli poporodní depresí, lze očekávat, že v menopauze budete častěji trpět změnami nálad. V perimenopauze také může dojít ke zhoršení PMS (premenstruačního syndromu).  

Pokud jste již v minulosti měla problémy se stavy úzkosti, je nutné si uvědomit, že se s příchodem menopauzy mohou opět objevit.

 

Kolik žen obvykle zažívá úzkost v důsledku menopauzy? 

Úzkost je běžným příznakem přechodu do menopauzy, přičemž jeden z průzkumů ukázal, že více než polovina dotazovaných žen ve věku 45–65 let v přechodu pociťovala změny nálady. 

Souvisí úzkost s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Úzkost se může objevit v kterékoli fázi přechodu do menopauzy. Může se objevit velmi brzy během perimenopauzy a to ještě před změnou menstruace. Může začít nenápadně a vy si nemusíte uvědomit, že souvisí s menopauzou; proto je důležité si tento příznak uvědomit. 

Víme, že úzkost může být během perimenopauzy horší, ale nedokážeme říci, zda se ustálí sama. Je proto důležité vyhledat pomoc včas. 

 

Jak lze úzkost léčit? 

Cesta k lepšímu pocitu je pro každého jiná. Možnosti léčby a zvládání jsou podobné těm, které mohou pomoci s příznaky deprese. Když procházíte menopauzou, je důležité o sebe velmi dobře pečovat. Ujistěte se, že si dopřáváte dostatek spánku a pohybu, a jezte zdravou, vyváženou stravu, omezte cukr a zpracované potraviny. 

Dopřejte si čas na dokončení úkolů a zvládání toho, co potřebujete - víme, že se to někdy snáze řekne, než udělá! 

  • Změny životního stylu 

Cvičení dokáže může v mnoha ohledech zázračně působit proti úzkosti. Zvyšuje pocit pohody, sebeúcty, sebevědomí, pocity štěstí, ale především snižuje hladinu stresu a úzkosti. Pokud ještě necvičíte, zkuste se podívat, jak byste mohli do svého dne přidat i tu nejkratší dávku pohybu. 

Možná se cítíte unavení a bez energie a může to být to poslední, na co máte chuť. Ale zkuste si obout tenisky a jít se projít ven třeba jen na pět minut; i krátká procházka je lepší než necvičit vůbec a může vám opravdu pomoci cítit se lépe. 

  • Relaxace 

Myšlenka na relaxaci může mít na některé ženy přesně opačný účinek. Zní to jednoduše, ale někdy to může být obtížné a frustrující. Naše rada zní: zkuste si najít cvičení, které vám bude vyhovovat. Může to být jóga, dechové techniky, meditace nebo něco úplně jiného. Zde jsou naše nejlepší aplikace pro všímavost a relaxaci. 

  • Kognitivně-behaviorální terapie (KBT)

Poradenství a kognitivně-behaviorální terapie (KBT) pomáhají mnoha ženám vyřešit, jak se cítí. 

  • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Pokud změny vaší nálady souvisejí s perimenopauzou a menopauzou, existují důkazy, že HRT může zlepšit vaši náladu a úzkost. Možná by stálo za to ji vyzkoušet, třeba i na krátkou dobu, a zjistit, zda pomůže. Mnoho žen zjistí, že ke zvládnutí svých příznaků potřebují více metod; například HRT a přidání jógy nebo cvičení.  

Možná máte obavy z užívání HRT kvůli rizikům, o kterých jste se dočetla v médiích, zejména ve spojitosti s rakovinou prsu. Ve skutečnosti jsou tato rizika pro většinu žen nepatrná. Větší vliv na riziko rakoviny prsu než HRT mohou mít faktory životního stylu, například to, kolik vážíte a kolik pijete alkoholu. Pro většinu žen přínosy kontroly příznaků menopauzy, snížení rizika osteoporózy a srdečních onemocnění daleko převyšují jakákoli malá rizika. 

HRT vám nepomůže stisknout tlačítko pauzy v menopauze. Když se rozhodnete HRT ukončit, budete se cítit tak, jak byste se v tomto věku cítila tak jako tak. Pokud jste například byla předurčena k tomu, abyste pociťovala návaly horka po dobu osmi let, a HRT užíváte po dobu tří let, je pravděpodobné, že po jejím ukončení budete návaly horka pociťovat i nadále. 

Většina žen může pokračovat v užívání HRT tak dlouho, jak chce. Je důležité pochopit velmi malá každoroční rizika (hlavně rakoviny prsu) a je důležité každoročně se svým gynekologem diskutovat o výhodách, případných rizicích nebo vedlejších účincích a dohodnout se na plánu na další rok. 

  • Léky 

Při zvládání úzkosti mohou hrát svou roli také antidepresiva, zejména pokud trpíte úzkostnou poruchou, která nesouvisí s menopauzou. Antidepresiva lze v případě potřeby užívat stejně jako HRT. Mohou být užitečná, pokud trpíte chronickou úzkostnou poruchou, která se v přechodu do menopauzy zhoršuje. Je důležité promluvit si se svým lékařem, pokud se to týká i vás. 

Antidepresiva mohou být užitečná, pokud vám úzkost brání žít svůj život a pokud nechcete užívat HRT nebo jste zjistila, že HRT pro vás není vhodná. 

Antidepresiva mohou zmírnit úzkost, pomoci vám usnout a mohou také pomoci při návalech horka. Ačkoli jsou antidepresiva pro mnohé velmi účinná, mohou mít vedlejší účinky; lékař s vámi tyto účinky probere. Doporučujeme užívat antidepresiva společně se změnou životního stylu (např. cvičením, snížením příjmu alkoholu) a terapií podle doporučení lékaře.

Co dál?

Pokud vás trápí úzkost, měla byste navštívit svého praktického lékaře. Chcete-li si o úzkosti promluvit v souvislosti s menopauzou, objednejte si schůzku v naší menopauzální poradně. 

Pokud se domníváte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.