Trápí vás bolesti kloubů?

Úbytek estrogenu může mít vliv na klouby a pojivovou tkáň, která „slepuje" kostru. To má za následek celkové bolesti svalů, bolesti těla a ztuhlost. 

Obsah

 

bolesti-kloubu-menopauza
two-col-left-icon

Co to znamená bolest kloubů ve spojitosti s menopauzou? 

Pociťujete při každodenním životě zvláštní "au" nebo "ou"? Pokud ano, nejste sami. Mnoho žen uvádí, že v období menopauzy pociťují bolesti svalů a kloubů (tzv. muskuloskeletální bolesti). 

Pokud máte nějaké základní onemocnění kloubů, může být obtížné rozlišit mezi bolestmi způsobenými menopauzou a bolestmi způsobenými artritidou. Ačkoli bolesti nemusí nutně znamenat, že máte artritidu, je důležité vědět, kdy požádat o další pomoc a radu. 

Během menopauzy mohou ženy častěji onemocnět osteoartritidou (zejména v oblasti rukou) a případně revmatoidní artritidou. Osteoartritida je způsobena opotřebením kloubů. Naproti tomu revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění. To znamená, že váš imunitní systém (který obvykle bojuje proti infekci) omylem napadá buňky, které vystýlají vaše klouby, což způsobuje, že klouby otékají, jsou ztuhlé a bolestivé. 

Pro stanovení diagnózy některého z těchto onemocnění budete muset navštívit lékaře a obvykle podstoupit vyšetření. 

Co způsobuje bolesti kloubů? 

Důležitou roli při vzniku bolestí pohybového aparátu v menopauze pravděpodobně hraje estrogen. Estrogen ovlivňuje chrupavku, což je pojivová tkáň v kloubech, a také kostní obrat (přirozenou obměnu kostí v těle), takže může hrát roli při zánětech a bolestech. Bylo prokázáno, že nahrazení estrogenu pomocí HRT prospívá všem těmto oblastem (více o léčbě viz níže). 

 

Kolik žen obvykle pociťuje bolest kloubů? 

Bolesti kloubů související s menopauzou jsou obzvláště časté a v jednom nedávném průzkumu je pociťovalo téměř 40 % žen ve věku 45 až 65 let. 

Souvisí bolesti kloubů s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Bolesti pohybového aparátu se mohou vyskytovat ve všech fázích menopauzy. Podle neoficiálních informací může být pro některé ženy časným příznakem menopauzy ještě předtím, než se objeví jiné příznaky. 

 

Jak lze bolesti kloubů léčit?

Pokud vás trápí bolesti, poraďte se o nich se svým praktickým lékařem. Pokud je některý z vašich kloubů horký, červený nebo oteklý a cítíte se horečnatě a špatně, měla byste urychleně vyhledat lékařskou pomoc. 

Existuje několik věcí, které vám mohou pomoci při bolestech kloubů během menopauzy: 

 • Kontrola tělesné hmotnosti 

Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, může vám s bolestmi pohybového aparátu pomoci kontrola hmotnosti. Je dobré začít cvičit mírně a postupně zvyšovat intenzitu až k pravidelnému cvičení. Mnoha ženám pomáhá cvičení s váhou.  

 • Snížení stresu 

Udělejte vše pro to, abyste se zbavili stresu, protože úzkost a deprese mohou přispívat k bolestem pohybového aparátu. Jakoukoli bolest a ztuhlost můžete pociťovat hůře, pokud prožíváte tyto emoce. 

 • Kvalitní spánek 

Pokud máte problémy se spánkem, vyřešení této otázky vám může pomoci zvládnout bolest, protože všechny druhy bolesti se mohou projevit více, když jste unavení. Více informací o spánku naleznete zde. 

 • Kognitivně-behaviorální terapie (KBT)

KBT může zpochybnit myšlení související s bolestí a pomoci vám vymanit se z bludného kruhu bolesti, špatné nálady, stresu a úzkosti.  

 • Jóga 

Jóga vám pomůže fyzicky uvolnit tělo, zlepší flexibilitu a mohla by pomoci při bolestech svalů. Pilates je dobrý způsob, jak zlepšit sílu a držení těla. 

 • Volně prodejné léky 

Existují volně prodejné léky, které mohou pomoci s vašimi příznaky a zmírnit zánět. Patří mezi ně např: 

  1. Jednoduché léky proti bolesti 
  2. Protizánětlivé gelové masti 

Protizánětlivé léky (poznámka: pokud nemáte zdravotní potíže, kvůli kterým by tyto léky byly rizikové, doporučuje se poradit se s lékárníkem či lékařem) 

 • Hormonální substituční terapie (HRT)  

Existují důkazy, že HRT může pomoci při bolestech pohybového aparátu způsobených menopauzou tím, že obnoví hladinu hormonů. Může být prospěšná i při artritidě. Existují články o léčbě žen, u nichž byly bolesti kloubů jediným příznakem menopauzy, a ty se pomocí HRT léčby zcela odstranily.  

HRT je nejúčinnějším způsobem zvládání příznaků menopauzy a zlepšuje celkovou kvalitu života, hladinu energie a spánku.

Co dál?

Pokud vás trápí bolesti kloubů, poraďte se se svým lékařem. Pokud chcete své příznaky probrat v kontextu celkového zvládání příznaků menopauzy, objednejte si schůzku v naší menopauzální poradně. 

Pokud se domníváte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.