Ortopedické problémy
Pokud vás trápí ortopedické problémy jako bolesti kloubů, bolesti svalů, či osteoporóza, nejste v tom sama. Mnoho žen v období menopauzy se potýká s podobnými obtížemi. Tyto symptomy mohou být nejen nepříjemné, ale také omezující ve vašem každodenním životě. Ačkoliv tyto symptomy mohou být náročné, existují způsoby, jak zmírnit jejich dopad na váš život. Důležitá je správná diagnóza, vhodná léčba a změny životního stylu, které mohou pomoci zlepšit vaše celkové pohodlí a zdraví.
Trápí vás bolesti svalů?
Úbytek estrogenu může mít vliv na klouby a pojivovou tkáň, která "slepuje" kostru. To může mít za následek celkové bolesti svalů a ztuhlost.
Obsah
Co to znamená bolest svalů ve spojitosti s menopauzou?
Pokud zjišťujete, že vás často bolí svaly nebo máte pocit bolesti, může se jednat o další příznak menopauzy.
Rozlišit bolesti svalů v menopauze od bolestí a zánětů způsobených artritidou může být složité. Samozřejmě, že bolesti neznamenají, že máte artritidu, ale je důležité vědět, kdy požádat o další pomoc a radu.
V období menopauzy se u žen častěji vyskytuje osteoartritida (zejména v oblasti rukou) a revmatoidní artritida. Osteoartritida je způsobena opotřebením kloubu. Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění. To znamená, že váš imunitní systém (který obvykle bojuje proti infekci) omylem napadá buňky, které vystýlají vaše klouby, což způsobuje, že klouby otékají, jsou ztuhlé a bolestivé.
Pokud trpíte některým z těchto onemocnění, budete muset navštívit lékaře a obvykle podstoupit některá vyšetření, abyste zjistili diagnózu.
Některé stavy způsobují specificky bolesti svalů, jako např:
- Fibromyalgie, zejména pokud bolesti trvají déle než tři měsíce.
- Chronický únavový syndrom
- Syndrom myofasciální bolesti
- Infekce, jako je chřipka, obrna nebo bakteriální infekce.
- Autoimunitní poruchy, jako je lupus, dermatomyozitida a polymyozitida.
- Užívání některých léků nebo drog, jako jsou statiny, inhibitory ACE nebo kokain.
- Problémy se štítnou žlázou, jako je hypotyreóza nebo hypertyreóza
- Hypokalémie (nízká hladina draslíku).
Tento seznam není úplný. Pokud máte přetrvávající bolesti svalů, navštivte lékaře, protože vaše příznaky mohou vyžadovat další vyšetření.
Co způsobuje bolest svalů?
Pokud vás v menopauze začnou bolet klouby, je pravděpodobné, že důležitou roli hraje estrogen. Estrogen ovlivňuje chrupavku (což je pojivová tkáň v kloubech) i obnovu kostí, a podílí se také na zánětech a bolestech. Bylo prokázáno, že nahrazení estrogenu pomocí HRT prospívá všem těmto oblastem (více o léčbě viz níže).
Příčina vašich bolestí svalů však nemusí souviset s menopauzou. Na vině může být špatné držení těla, zejména sezení ve stejné poloze a koukání na obrazovku. Stres může také způsobovat svalové napětí a bolesti.
Kolik žen obvykle trpí bolestmi svalů?
Bolesti pohybového aparátu jsou v menopauze běžné, zejména bolesti kloubů. V jednom nedávném průzkumu pociťovalo bolesti kloubů téměř 40 % žen ve věku 45 až 65 let.
Souvisí bolest svalů s nějakou konkrétní fází menopauzy?
Bolesti svalů se mohou objevit v kterékoli fázi menopauzy, včetně perimenopauzy.
Jak lze bolesti svalů léčit?
Pokud vás trápí bolesti nebo máte oteklé, ztuhlé a bolestivé klouby, vyrážky, ztrácíte na váze nebo se necítíte dobře, doporučujeme vám navštívit svého praktického lékaře a probrat s ním vaše příznaky. Ten pravděpodobně zajistí další vyšetření a možná bude nutné doporučení ke specialistovi. Pokud je váš kloub horký, červený nebo oteklý a cítíte se horečnatě a necítíte se dobře, měli byste naléhavě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na linku 155.
Pokud vaše bolesti souvisejí s menopauzou, může vám pomoci několik věcí.
- Cvičení a kontrola hmotnosti
Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, může vám při bolestech pohybového aparátu pomoci kontrola hmotnosti. Pomoci může také pravidelné cvičení, byť mírné. Je dobré začít s mírným cvičením a postupně ho zvyšovat.
- Držení těla a pracovní prostředí
Podívejte se na své pracovní prostředí a snažte se nezůstávat celý den ve stejné poloze. Krátké přestávky mohou velmi pomoci.
- Snížení stresu
Bolest se může zhoršit, pokud jste ve stresu, úzkosti nebo depresi. S ohledem na to by vám hledání způsobů, jak zlepšit příznaky stresu, úzkosti nebo deprese, mohlo skutečně pomoci s bolestmi.
- Spánek
Pokud je pro vás spánek problémem, práce na jeho zlepšení vám může pomoci zlepšit bolest nebo ji pomoci zvládnout. Více informací o spánku naleznete zde.
- Kognitivně-behaviorální terapie (KBT)
Kognitivně-behaviorální terapie může zpochybnit negativní myšlení a pomoci vám vymanit se z bludného kruhu bolesti, špatné nálady, stresu a úzkosti.
- Jóga
Jóga vám pomůže fyzicky uvolnit tělo, zlepší flexibilitu a mohla by pomoci při bolestech svalů. Pilates je dobrý způsob, jak zlepšit sílu a držení těla.
- Navštivte fyzioterapeuta
Návštěva fyzioterapeuta by pro vás mohla být užitečnou možností. Fyzioterapeut vám může poradit s terapií pomocí pohybu a cvičení, zaměřit se na problémové oblasti vašeho těla a pomoci vám obnovit pohyb a funkci, pokud je nedostatečná.
- Volně prodejné léky
Existují volně prodejné léky, které mohou pomoci s vašimi příznaky. Patří mezi ně:
- Jednoduché léky proti bolesti, jako je paracetamol.
- Protizánětlivé gelové potírání kloubů, například Ibugel.
- Protizánětlivé léky, jako je ibuprofen (pokud nemáte zdravotní potíže, které by mohly ovlivnit).
Před vyzkoušením léků proti bolesti, včetně protizánětlivých léků, se poraďte se svým lékárníkem nebo lékařem, abyste se ujistili, že je pro vás lék bezpečný a nebude ovlivňovat jiné léky, které případně užíváte.
- Hormonální substituční terapie (HRT)
Existují důkazy, že HRT může pomoci při bolestech pohybového aparátu způsobených menopauzou. Může být také prospěšná při artritidě. Existují články o léčbě žen, u nichž byly bolesti kloubů jediným příznakem menopauzy, a ty se pomocí HRT léčby zcela odstranily.
HRT je nejúčinnějším způsobem zvládání příznaků menopauzy a zlepšuje celkovou kvalitu života, hladinu energie a spánku.
Z užívání HRT můžete mít obavy kvůli dobře zveřejněným malým rizikům, zejména rakoviny prsu. Ve skutečnosti jsou tato rizika pro většinu lidí nepatrná. Větší vliv na riziko rakoviny prsu mohou mít faktory životního stylu, například to, kolik vážíte a kolik pijete alkoholu.
Pro většinu žen přínosy kontroly příznaků menopauzy, snížení rizika osteoporózy a srdečních onemocnění daleko převyšují jakákoli malá rizika. Více informací o HRT naleznete zde.
Co dál?
Pokud vás trápí bolesti svalů, poraďte se se svým praktickým lékařem. Pokud chcete své příznaky probrat v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny, ale doporučujeme vám, abyste si nejprve promluvila se svým praktickým lékařem, abyste se ujistila, že nepotřebujete další vyšetření.
Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více vyplněním našeho dotazníku o menopauze.