Trápí vás osteoporóza?

Osteoporóza je stav, kdy kosti ztrácejí hustotu, což je změna přímo spojená s úbytkem estrogenu. Pokud nedojde ke zlomení kostí, neobjevují se žádné příznaky.

Obsah

osteoporoza-v-menopauze
two-col-left-icon

Co je to osteoporóza?  

O zdraví kostí jste pravděpodobně dosud příliš nepřemýšleli, ale je to důležité téma - zejména v tomto období našeho života. Osteoporóza je stav, kdy jsou kosti slabší, méně husté a náchylnější ke zlomení. 

Osteoporóza se stává častější, když procházíme menopauzou, a ve věku 50 let trpí osteoporózou přibližně 2 % žen. V 70 letech se tento podíl zvyšuje až na 25 %. 

Riziko vzniku osteoporózy je vyšší u žen, které mají předčasné ovariální selhání (POF). Pokud jste to vy a ještě jste tak neučinila, je opravdu důležité promluvit si se svým lékařem o užívání HRT, abyste předešla osteoporóze.  

Osteoporóza se vyvíjí pomalu, obvykle v průběhu let, a pravděpodobně nebudete vědět, že se vám děje, dokud si nezlomíte kost, nejčastěji v důsledku úrazu s malým dopadem. 

Malé zlomeniny páteře vedou k bolesti a změně držení těla a výšky. Osteoporóza je mnohem častější u žen než u mužů. Je důležité myslet na prevenci a léčbu osteoporózy již v mladším věku, tedy po třicítce, čtyřicítce a padesátce, abychom předešli zlomeninám ve vyšším věku. 

K diagnostice osteoporózy je třeba provést vyšetření zvané DEXA. Jedná se o vyšetření hustoty kostí, které pomocí nízkých dávek rentgenového záření zjišťuje, jak husté (nebo silné) jsou vaše kosti. 

Sken DEXA může také diagnostikovat osteopenii, což je stav, kdy jsou kosti "tenčí" nebo méně husté než normálně, ale nejsou tak křehké jako u osteoporózy. Osteopenie se může zlepšit (stejně jako osteoporóza) a stanovení této diagnózy neznamená, že se u vás osteoporóza vyvine. 

Co způsobuje osteoporózu? 

Existuje mnoho rizikových faktorů pro vznik osteoporózy v období přechodu do menopauzy. Nízká(é) hladina(y) estrogenu, vápníku a vitaminu D jsou důležitými faktory, i když ne jedinými. Svou roli hrají i další hormony, například progesteron a testosteron, a také vaše strava. 

Estrogen je hormon, který je důležitý pro zdraví kostí a to především při obnově kostí. Naše kosti se neustále obnovují, takže neustále dochází k jejich ničení a obnově. Úbytek estrogenu v menopauze může mít za následek menší obnovu, což vede k "tenčím" nebo méně hustým kostem, které jsou náchylnější ke zlomeninám. 

Vápník je "stavební kámen", který se ukládá v našich kostech. Je nezbytný pro udržení kostní hmoty. Vitamin D je také potřebný k tomu, abychom mohli vstřebávat vápník z toho, co jíme. Pokud máte nízkou hladinu vitaminu D, znamená to, že nemůžete vstřebávat tolik vápníku. 

Kromě menopauzy existují i další důležité rizikové faktory osteoporózy. Patří mezi ně např: 

  • nízká tělesná hmotnost 
  • nadměrné pití alkoholu 
  • kouření 
  • vaše geny
  • zvyšující se věk
  • zlomeniny kostí v minulosti
  • léky

    další zdravotní potíže: 
  • revmatoidní artritida 
  • nadměrné cvičení 
  • anorexie 
  • nadměrná činnost štítné žlázy 
  • stavy, které ovlivňují schopnost střev vstřebávat potravu 
  • stavy, při kterých dochází k dlouhým obdobím nehybnosti 
  • onemocnění příštítných tělísek 
  • stavy, kdy je nižší hladina estrogenu nebo (zejména u mužů) testosteronu
     

U kolika žen se obvykle vyskytuje osteoporóza? 

Přibližně 1 ze 3 žen a 1 z 5 mužů utrpí během svého života zlomeninu kosti v důsledku osteoporózy. Ženy starší 45 let stráví v nemocnici kvůli osteoporóze více dní než kvůli cukrovce, infarktu nebo rakovině prsu. 

Souvisí osteoporóza s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Riziko osteoporózy se zvyšuje s věkem. Osteoporóza, která je důsledkem menopauzy (tj. není způsobena jiným chorobným procesem), je častější 10 až 15 let po menopauze. 

U některých žen dochází k úbytku kostní hmoty rychleji než u jiných. Ve skutečnosti může žena během 5-7 let po menopauze ztratit až 20 % hustoty svých kostí. Pokud ztrácíte hustotu kostí rychle, máte větší šanci, že se u vás vyvine osteoporóza.

 

Jak lze osteoporózu léčit? 

Naštěstí existuje řada věcí, které můžete udělat, abyste si udrželi zdravé kosti a snížili riziko osteoporózy. Nemusíte ji přijímat jako nevyhnutelný důsledek stárnutí. 

  • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Četné studie potvrdily příznivý vliv HRT na kostru a prokázaly, že snižuje počet zlomenin kostí a může zabránit jejich úbytku. 

Ženy, u nichž došlo k dřívějšímu přechodu do menopauzy, jsou osteoporózou ohroženy více. Proto by ženy, které prošly menopauzou ve věku do 40 let, měly HRT prodiskutovat se svým lékařem. 

Z užívání HRT můžete mít obavy kvůli dobře zveřejněným malým rizikům, zejména rakoviny prsu. Ve skutečnosti jsou tato rizika u většiny žen nepatrná. Větší vliv na riziko rakoviny prsu než HRT mohou mít faktory životního stylu, jako je například to, kolik vážíte a kolik pijete alkoholu. 

Pro většinu žen výhody kontroly příznaků menopauzy a snížení rizika osteoporózy a srdečních onemocnění daleko převyšují jakákoli malá rizika. 

  • Vápník a vitamín D Vápník a vitamín D 

Je důležité dbát na to, abyste měli dostatek obou těchto látek. Vitamin D si tělo vytváří v reakci na sluneční záření na kůži. Nachází se také v některých potravinách, například v rybách, vejcích a obohacených potravinách, jako je chléb a cereálie. 

Vitamin D je potřebný ke vstřebávání vápníku ve střevech a pomáhá regulovat množství vápníku a fosfátů v těle. 

Vápník se nachází v mléčných výrobcích, tofu, ořeších a zelené listové zelenině. Doporučená denní dávka vápníku pro ženy je 700 mg, což odpovídá půllitru polotučného mléka. 

Pokud tyto druhy potravin nejíte, můžete zvážit užívání doplňků vápníku a vitaminu D. Na jaře a v létě (od konce března/začátku dubna do konce září) je sluneční světlo dostatečné k tomu, aby si naše tělo vytvořilo dostatek vitaminu D. Pokud však pracujete celý den v místnosti, můžete zvážit užívání doplňků stravy. 

Na podzim a v zimě se doporučuje užívat doplněk stravy obsahující alespoň 10 mikrogramů (400 mezinárodních jednotek IU) vitamínu D. 

Pokud jste ohroženi nízkou hladinou vitaminu D, doporučuje se užívat denně doplněk obsahující 10 mikrogramů vitaminu D po celý rok. 

  • Pravidelné cvičení 

Nejužitečnější cvičení jsou posilovací a rezistenční. Posilovací cvičení jsou taková, při kterých jde váha přes chodidla a nohy, například rychlá chůze, běh a aerobik. 

Rezistenční cvičení jsou taková, při nichž pohybujete svým tělem, závažím nebo jinou formou odporu proti gravitaci, například volné váhy, odporové pásky nebo používání váhy vlastního těla při dřepu či pozici bojovníka. 

  • Přestaňte kouřit 

Kromě toho, že snížíte riziko úbytku kostní hmoty v důsledku kouření, snížíte také riziko vzniku rakoviny. Pokud chcete pomoci přestat kouřit, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem.  

  • Pijte méně alkoholu 

Mnoho žen se během menopauzy uchyluje k alkoholu, aby překonaly své příznaky. Vynechání nebo omezení jeho konzumace může pomoci budování vašich kostí, stejně jako vstřebávání vitaminu D a vápníku. 

  • Léčba a management 

Pokud vám byla diagnostikována osteopenie, měli byste se dobře podívat na svůj jídelníček, pohyb a životní styl. Provedení změn nyní může zabránit tomu, aby u vás došlo k rozvoji osteoporózy. Poraďte se se svým lékařem o způsobech jejího zvládání. 

Pokud vám byla diagnostikována osteoporóza, lékař s vámi probere dostupné způsoby léčby osteoporózy a také to, zda potřebujete léčbu, která by v budoucnu zabránila zlomeninám, v závislosti na vašich dalších rizikových faktorech. 

Co dál?

Pokud vás trápí zdraví kostí a osteoporóza, navštivte svého praktického lékaře nebo si rezervujte schůzku v naší menopauzální poradně. 

Pokud si myslíte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze.

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.