Trápí vás dychací obtíže?

Dušnost může být příznakem menopauzy, ovšem je vždy důležité se poradit se svým lékařem, abyste se ujistili, že nejde o žádné plicní onemocnění. 

Obsah

dychaci-obtize-v-menopauze
two-col-left-icon

Jak souvisí dýchací potíže s menopauzou? 

Ačkoli je to pro většinu z nás neobvyklé, malý počet žen se během přechodu do menopauzy potýká s dýchacími obtížemi. Je to příznak, který se může objevit v různých podobách. 

Některé ženy pociťují kratší dech než obvykle, zatímco jiné mají sníženou odolnost vůči cvičení a pociťují únavu. Některé nemusí vůbec zaznamenat rozdíl, dokud jim lékař nezkontroluje funkci plic. 

Přechod do menopauzy může mít vliv i na již existující plicní onemocnění, jako je astma nebo chronická obstrukční choroba dýchacích cest, které se mohou zhoršit. 

Co způsobuje dýchací obtíže v menopauze? 

Lékaři stále ještě zcela nerozumí tomu, proč k dýchacím obtížím v menopauze dochází. Pokles estrogenu může ovlivnit zánět v těle, který by mohl narušit funkci plic. 

Mnoho žen pociťuje v perimenopauze a menopauze větší úzkost. Fyzickým příznakem úzkosti je dušnost, takže i to může být jedním z faktorů. Více informací o úzkosti během přechodu do menopauzy si můžete přečíst zde. 

Kolik žen se obvykle potýká s dýchacími obtížemi? 

Obecně chybí informace o tom, kolik žen je během přechodu do menopauzy postiženo dýchacími obtížemi. 

 

Jsou dýchací obtíže spojeny s nějakou konkrétní fází menopauzy?

Pravdou je, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud jsou vaše dýchací obtíže důsledkem poklesu estrogenu, mohou vás postihnout v kterékoli fázi přechodu do menopauzy. 

Jak lze dýchací obtíže léčit? 

Nejprve se u svého lékaře ujistěte, že vaše dýchací potíže nejsou způsobeny nějakým základním plicním onemocněním. Je nezbytné nechat se vyšetřit, pokud máte varovné příznaky, jako je sípání, kašel, vykašlávání krve, bolesti na hrudi, závratě nebo bušení srdce. Jakákoli změna vašeho dýchání vyžaduje vyšetření, než se potvrdí, zda souvisí s menopauzou. 

Níže uvádíme několik věcí, kterými si můžete pomoci s dýchacími obtížemi: 

  • Zůstat fit a aktivní 

Stejně jako u všech aspektů menopauzy je zásadní zůstat aktivní a pečovat o sebe.  

  • Přestaňte kouřit 

Kromě toho, že se tím sníží dýchací potíže, snížíte také riziko vzniku rakoviny. Pokud chcete pomoci přestat kouřit, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem. 

  • Zpívání 

Pravděpodobně to není rada, kterou jste očekávali, ale pravdou je, že zpěv je radostná činnost a je skvělým způsobem, jak zlepšit funkci plic. 

  • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Je třeba provést další studie, abychom zjistili, zda HRT může pomoci zvrátit změny na plicích. HRT může být velmi účinná při léčbě dalších příznaků přechodu do menopauzy.  

Co dál?

Pokud jsou vaše dýchací potíže akutní a závažné, vyhledejte pohotovost na čísle 155. 

Pokud vás trápí dýchací obtíže, měli byste navštívit svého praktického lékaře. Pokud byly vyloučeny všechny ostatní příčiny dechových obtíží a chcete své příznaky probrat v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny. 

Pokud si myslíte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.