Trápí vás syndrom suchých očí?

Suché oči nejsou neobvyklým symptomem spojeným s menopauzou a jsou způsobené v důsledku poklesu estrogenu, který způsobuje, že nás oči pálí, svědí a celkově pociťujeme diskomfort. 

Obsah

suche-oci-menopauza
two-col-left-icon

Co to znamená? 

Možná vás překvapí, že jedním z méně známých příznaků menopauzy jsou suché oči. 

Pokud máte suché oči, je to pravděpodobně způsobeno problémem s produkcí slz. Všichni máme slzný film, který pokrývá a lubrikuje povrch našich očí a udržuje je vlhké. Slzný film je složitá směs vody, oleje a hlenu. 

K pocitu sucha dochází, když neprodukujete dostatek slz nebo když jsou vaše slzy neúčinné. To může způsobit pocit bolesti jako byste měli něco v oku. Může také vést k pálení, štípání, rozmazanému vidění a podráždění. 

Co způsobuje suchost očí? 

Suché oči jsou běžným příznakem stárnutí, ale mohou se zhoršit také ve spojitosti s menopauzou. Předpokládá se, že je to způsobeno poklesem estrogenu a androgenů (mužský hormon, který mají všechny ženy). Nikdo přesně neví, jak hormony souvisí se suchostí očí, ale pravděpodobně jde o kombinaci poklesu produkce slz, neúčinných slz a vysychání slz.

Kolik žen se obvykle potýká se suchýma očima? 

Suché oči postihují při přechodu do menopauzy až přibližně 10 % žen; některé průzkumy však ukazují vyšší čísla. Ačkoli se většina příznaků menopauzy časem zlepší, suché oči mohou přetrvávat a mohou se zhoršit, pokud nevyhledáte odbornou pomoc. 

 

Souvisí suchost očí s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Suché oči mohou začít v perimenopauze, ale s přechodem do menopauzy a s přibývajícím věkem jsou častější. 

Jak lze suché oči léčit? 

Existuje řada věcí, které vám mohou pomoci s příznaky a nepříjemnými pocity suchých očí. 

  • Vyhýbejte se dráždivým podnětům 

Vyhýbejte se věcem, které oči zbytečně dráždí – jako například klimatizace či pobyt na větru, které mohou vést k vysychání očí. U některých žen je suchost očí způsobena kontaktními čočkami. Při pobytu venku vám mohou pomoci chránit oči sluneční brýle s klapkami na očích. 

  • Omezte čas strávený u obrazovky a posuňte si obrazovku níže 

Omezení času stráveného u obrazovky může pomoci předcházet únavě a vysychání očí. Snížení obrazovky počítače znamená, že máte oční víčka níže a zmenšíte plochu, ze které se odpařují slzy. 

  • Umělé slzy 

Tyto slzy a lubrikační masti či kapky můžete zakoupit v místní lékárně. Pokud necítíte žádné zlepšení, obraťte se na svého praktického lékaře. Pokud jsou vaše příznaky závažné, možná budete potřebovat doporučení k očnímu specialistovi. 

  • Dostatek tekutin 

Pomůže vám, když budete během dne pít vodu. Pokud trpíte obzvláště symptomem suchých očí, měli byste se vyhnout konzumaci alkoholu, který může působit dehydratačně. 

  • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Některé studie naznačují, že HRT může být prospěšná při léčbě suchých očí, ale existují jen velmi limitované informace. Pokud o HRT uvažujete, poraďte se se svým lékařem o jejích přínosech a rizicích.  

Co dál?

Pokud vás trápí suché oči, měli byste navštívit svého praktického lékaře. Pokud chcete své příznaky probrat v souvislosti s menopauzou, objednejte se do naší menopauzální poradny. 

Pokud se domníváte, že se u vás mohou vyskytovat příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.