Trápí vás zuby?

V období menopauzy se může zvýšit výskyt onemocnění dásní a zubního kazu. Sucho v ústech může znamenat, že se v nich udržují bakterie, což je přímý důsledek úbytku estrogenu. 

Obsah

 

zuby-v-menopauze
two-col-left-icon

Jaké jsou zubní problémy související s menopauzou?  

Menopauza ovlivňuje naše tělo mnoha způsoby. Většina z nás slyšela o návalech horka, nočním pocení, ztrátě sexuální touhy a vaginální suchosti, které se mohou v tomto období objevit. 

Jedním z neočekávaných a neobvyklých příznaků jsou však pro mnoho žen problémy se zuby. 

Co způsobuje problémy se zuby? 

Klesající hladina estrogenu přispívá k úbytku kostní hmoty v oblasti páteře, kyčlí a čelistních kostí. To zvyšuje riziko uvolnění zubů nebo dokonce jejich vypadávání. 

Dalším problémem, který se může během menopauzy vyskytnout, je onemocnění dásní. Dásně se mohou zhoršovat v důsledku úbytku estrogenu. To může způsobit nejrůznější příznaky, včetně: 

  • zánět dásní 
  • krvácení dásní 
  • citlivost úst a dásní 
  • ustupující dásně 
  • špatný dech 
  • problémy se skusem 
  • bolest při žvýkání 
  • uvolněné zuby 
  • infekce 

Během menopauzy se také může objevit sucho v ústech. To může zvýšit riziko onemocnění dásní a zubního kazu. Když vaše slinné žlázy neprodukují dostatek slin, které by odplavovaly bakterie z ústní dutiny, mohou se v ústech hromadit zárodky, což zvyšuje riziko zánětu dásní a zubního kazu. 

 

Kolik žen má obvykle problémy se zuby? 

Je těžké určit, kolik žen má zubní problémy, které souvisejí právě s menopauzou, ale v tomto období se vyskytují častěji. 

Jsou zubní problémy spojeny s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Pokud jsou zubní problémy způsobeny nedostatkem estrogenu, mohou se objevit v kterékoli fázi menopauzy. Mohou pokračovat i v postmenopauzálním období, kdy se projeví dlouhodobé účinky nedostatku estrogenu, například osteoporóza způsobující problémy s čelistmi. 

 

Jak lze zubní problémy léčit?   

Je důležité pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře a objednat se k němu, pokud se u vás začnou projevovat některé z výše uvedených příznaků. Pokud se zubař obává, že by mohlo docházet k úbytku kostní hmoty, může vás odeslat na další vyšetření. Více informací o osteoporóze naleznete zde. 

 A co je nejdůležitější, pečujte o své zuby a dásně. Konkrétní rady ohledně ústní hygieny vám poskytne váš zubař, ale dodržování přísné rutiny čištění zubů a používání zubní nitě je nutností. Mezi další způsoby léčby zubních problémů patří: 

  • Kouření a pití alkoholu 

Přestaňte kouřit - kouření může totiž způsobit problémy se zuby a ovlivnit zdraví dásní. Pokud chcete přestat kouřit, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem. 

  • Vyhýbejte se některým potravinám 

Sladké a kyselé potraviny a nápoje (včetně alkoholu) mohou mít škodlivý vliv na zubní hygienu, proto je lepší se jim vyhnout. Více informací o suchosti v ústech naleznete zde.

  • Hormonální substituční terapie (HRT) 

HRT může potenciálně pomoci při problémech se zuby tím, že udržuje hladinu estrogenu. Existují však jen omezené důkazy, které to potvrzují, a jako vždy je třeba zvážit přínosy a rizika HRT, jak se na vás vztahují.  

Co dál?

Pokud se obáváte problémů se zuby, měli byste navštívit svého zubaře. Pokud byste chtěla probrat své příznaky v souvislosti s menopauzou (a byla jste u svého zubaře), objednejte se do naší menopauzální poradny. 

Pokud si myslíte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze.

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.