Trápí vás nedostatek motivace?

Mnoho žen pociťuje ztrátu energie a negativní myšlení. Nejste v tom sama. 

Obsah

motivace-v-menopauze
two-col-left-icon

Jak nedostatek motivace souvisí s menopauzou? 

Zjistili jste, že stále častěji odkládáte nějaké činnosti? Možná se přistihnete, že bezcílně bloumáte, i když víte, že máte co dělat? Může za tím být menopauza. 

Nedostatek motivace v menopauze ve vás může vyvolat pocit, že se nemůžete přimět dělat věci, které jste dělala dříve. Místo toho, abyste se vydala ven, máte chuť zůstat v posteli nebo se dívat na televizi. Práce – nebo jakákoli činnost – se může zdát jako obrovská námaha. Zkrátka máte pocit, že jste ztratila svou jiskru. 

Mnoho příznaků menopauzy způsobuje ve výsledku nedostatek motivace a nízké sebevědomí. Patří mezi ně úzkost, výkyvy nálad a deprese, mlha v mozku, problémy s pamětí a únava. Motivaci mohou ovlivnit i fyzické příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení a bolesti kloubů.

Tyto příznaky mohou vést k tomu, že přestanete cvičit, což následně může vést ke snížení energie, přibývání na váze a poklesu celkového pocitu pohody. Můžete se přestat stýkat s přáteli, účastnit se společenských aktivit nebo se ucházet o povýšení v práci. 

Co způsobuje nedostatek motivace? 

Stejně jako většina příznaků menopauzy může být i ztráta motivace důsledkem snížení hladiny estrogenu a případně testosteronu – ztráta estrogenu je totiž příčinou většiny psychických a fyzických příznaků. 

Vliv mohou mít také složité životní události, změny v rodině, vztahy a pracovní problémy, které mohou přímo nebo nepřímo souviset s menopauzou. 

 

Kolik žen obvykle pociťuje nedostatek motivace? 

Přestože je nedostatek motivace velmi častý, je obtížné uvést přesné číslo. Průzkum Britské společnosti pro menopauzu však ukázal, že více než 20 % dotázaných pracujících žen uvedlo, že menopauza ovlivnila jejich sebevědomí v práci. Ve stejném průzkumu přibližně polovina žen uvedla, že menopauza měla dopad na jejich život, a o něco více než třetina uvedla, že ovlivnila jejich společenský život. 

Souvisí nedostatek motivace s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Ke ztrátě nebo nedostatku motivace může dojít v kterékoli fázi menopauzy. 

 

Jak lze nedostatek motivace léčit? 

Existuje několik otázek, které si můžete položit, abyste lépe pochopila, co může stát za vaším nedostatkem motivace: 

  • Je to jen nedostatek motivace, nebo máte i jiné příznaky? 
  • Jaká je vaše nálada? 
  • Spíte dobře? 
  • Jste ve vašem životě pod velkým tlakem? 
  • Jak na vás působí fyzické příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, problémy s močovým měchýřem či vaginální suchost? Jak se při nich cítíte? 

Neváhejte si o tom, jak se cítíte, promluvit s lékařem, protože existuje mnoho různých cest, jak se začít cítit lépe. Mnoho žen zjistí, že dostat příznaky pod kontrolu jim pomáhá získat zpět motivaci. 

 • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Může být vynikající způsob, jak se vypořádat s příznaky menopauzy. Možná máte z užívání HRT obavy kvůli všemu, co jste se dočetla v médiích, která mají tendenci zdůrazňovat rizika a ignorovat výhody. 

Mnoho žen však samo zjistilo, že dostat příznaky pod kontrolu může zvýšit jejich každodenní sebevědomí, motivaci a zároveň zmírnit výkyvy nálad.

 • Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) 

Pokud se snažíte určit, proč se cítíte tak, jak se cítíte, mohou vám terapie skutečně pomoci. Spolupráce s někým, kdo vám ukáže pozitivní oblasti vašeho života nebo vám pomůže přehodnotit a resetovat negativní myšlení, vám může pomoci začít znovu získávat sebedůvěru. 

 • Řešení pracovních problémů 

Pokud vás trápí pracovní problémy, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou získat zpět sebedůvěru: 

  • Můžete si o tom, jak se cítíte, promluvit s někým v práci – s kolegou, nadřízeným nebo někým z personálního oddělení?  
  • Existují změny ve vašem pracovním prostředí, které by vám mohly zajistit větší pohodlí – například mít po ruce vodu, přístup k chladícím ventilátorům nebo oknům? 
  • Další školení nebo zvyšování kvalifikace, koučování nebo poradenství mohou být velmi užitečné, aby vám umožnily najít nejlepší způsob, jak se vám bude dařit. 
 • Relaxace 

Tohle je opravdu důležité. Najděte si způsob, jak se zbavit stresu a získat trochu klidu pro sebe prostřednictvím jógy, meditace nebo jen dlouhé procházky – cokoli, co vám pomůže na chvíli vypnout. 

 • Cvičení 

Cvičení může být skvělým způsobem, pomocí kterého můžete zlepšit vaše tělesné vzezření, zvýšit pohodu, snížit nárůst hmotnosti a zvýšit sebevědomí a energii.

Tyto tipy nejsou vyčerpávající a jistě existují způsoby, jak zvýšit své kouzlo a motivaci, které jsou pro vás specifičtější. 

Ne vždy je snadné se s tím vypořádat sama. Buďte si jistá, že jsme tu pro vás, abychom vám pomohli – s lékařským poradenstvím, koučováním, podporou či s terapií. 

Co dál?

Pokud pociťujete nedostatek motivace, navštivte svého praktického lékaře nebo si rezervujte schůzku v naší menopauzální poradně a proberte s ním své příznaky v souvislosti s menopauzou. 

Pokud si myslíte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více pomocí našeho nástroje pro kontrolu příznaků nebo vyplněním našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.