Trápí vás vaše sebevědomí?

Existuje mnoho důvodů směřujících ke ztrátě sebevědomí. Některé jsou fyzické (např. návaly horka) a jiné psychické (např. stres). Je to velmi častý příznak, takže nezapomínejte, že v tom nejste sama.

Obsah

 

sebevedomi-v-menopauze
two-col-left-icon

Jak ztráta sebevědomí souvisí s menopauzou? 

Mluvíme s mnoha ženami, které mají pocit, že se jejich sebevědomí vytratilo, což může mít skutečný dopad na celkovou kvalitu jejich života. 

Ztráta sebevědomí je během přechodu do menopauzy běžná a souvisí s několika dalšími příznaky menopauzy. Mnohé z těchto příznaků mohou přispívat ke ztrátě sebevědomí způsobem, který byste možná nečekali: 

 • Úzkost, špatná nálada a deprese, mozková mlha a problémy s pamětí – to vše může způsobit, že budete pochybovat o své výkonnosti
 • Změny vašeho vzezření a důsledky stárnutí mohou být pro mnoho žen nepříjemné.
 • Návaly horka a pocení – nemožnost předvídat, kdy vás příště polije pot – mohou mít také vliv na to, jak se cítíte
 • Můžete se přestat účastnit aktivit, které byly důležité pro váš pocit vlastního já. Například bolesti kloubů nebo problémy s močovým měchýřem vám mohou bránit ve cvičení.
 • Únava vám může bránit ve společenském životě nebo v setkávání se s přáteli, zatímco noční pocení vám může bránit v bdění a zanechávat vás unavenou během dne.

To vše může způsobit, že se stáhnete ze života a budete se cítit izolovanější. 

Co způsobuje ztrátu sebevědomí?  

Stejně jako u většiny příznaků menopauzy může být ztráta sebevědomí důsledkem snížení hladiny estrogenu a případně testosteronu. 

Vliv mohou mít také složité životní události, změny v rodině, vztahy a pracovní problémy spolu s fyzickými změnami souvisejícími se stárnutím. Tyto faktory mohou s menopauzou přímo nebo nepřímo souviset.

 

Kolik žen obvykle pociťuje ztrátu sebevědomí a sebeúcty? 

Ztráta sebevědomí v menopauze je velmi častá. 

Je obtížné uvést přesné číslo, ale průzkum Britské společnosti pro menopauzu ukázal, že více než 20 % dotázaných pracujících žen uvedlo, že menopauza ovlivnila jejich sebevědomí v práci.

Souvisí ztráta sebedůvěry a sebevědomí s nějakou konkrétní fází menopauzy? 

Ke ztrátě sebevědomí a sebeúcty může dojít v kterékoli fázi menopauzy.

 

Jak lze se ztrátou sebevědomí bojovat? 

Existuje několik otázek, které si můžete položit, abyste lépe pochopila, co může stát za vaší ztrátou sebevědomí: 

  • Je to jen ztráta sebedůvěry, nebo máte i jiné příznaky? 
  • Jaká je vaše nálada? 
  • Spíte dobře? 
  • Jste ve vašem životě pod velkým tlakem? 
  • Jak na vás působí fyzické příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, problémy s močovým měchýřem či vaginální suchost? Jak se při nich cítíte? 

Neváhejte si o tom, jak se cítíte, promluvit s lékařem, protože existuje mnoho různých možností, které vám mohou pomoci cítit se lépe. Mnoho žen zjistí, že dostat ostatní příznaky pod kontrolu jim pomáhá získat zpět sebevědomí. 

 • Hormonální substituční terapie (HRT) 

Může být vynikající způsob, jak dostat příznaky menopauzy pod kontrolu. Možná máte z užívání HRT obavy kvůli všemu, co jste se dočetla v médiích, která mají tendenci zdůrazňovat rizika a méně se věnovat přínosům. 

Mnoho žen v menopauze ovšem zjistilo, že zvládání příznaků může zvýšit jejich každodenní sebedůvěru, sebevědomí a motivaci, a i snížit výkyvy nálad.

 • Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) 

Pokud se snažíte určit, proč se cítíte tak, jak se cítíte, mohou vám pomoci terapie. Spolupráce s někým, kdo vám ukáže pozitivní stránku vašeho života nebo vám pomůže přehodnotit a resetovat negativní myšlení, vám může pomoci začít znovu získávat sebedůvěru

 • Řešení problémů v práci 

Pokud vás trápí pracovní problémy, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou získat zpět sebedůvěru: 

  • Můžete si o tom, jak se cítíte, promluvit s někým v práci – s kolegou, nadřízeným nebo někým z personálního oddělení?  
  • Existují změny ve vašem pracovním prostředí, které by vám mohly zajistit větší pohodlí – například mít po ruce vodu, přístup k chladícím ventilátorům nebo oknům? 
  • Další školení nebo zvyšování kvalifikace, koučování nebo poradenství mohou být velmi užitečné, aby vám umožnily najít nejlepší způsob, jak se vám bude dařit. 
 • Sexuální terapie 

Sexuální terapie je skvělý způsob, který vám může pomoci pozitivněji vnímat vaše měnící se tělo a může vám opět najít pozitivní cestu k tomu, jak se cítíte sami a/nebo ve svém vztahu

 • Relaxace 

Tohle je opravdu důležité. Najděte si způsob, jak se zbavit stresu a získat trochu klidu pro sebe prostřednictvím jógy, meditace nebo jen dlouhé procházky – cokoli, co vám pomůže na chvíli vypnout. 

 • Cvičení 

Cvičení může být skvělým způsobem, pomocí kterého můžete zlepšit vaše tělesné vzezření, zvýšit pohodu, snížit nárůst hmotnosti a zvýšit sebevědomí a energii

Tyto tipy nejsou vyčerpávající a jistě existují způsoby, jak si zvýšit sebevědomí a motivaci, které jsou specifičtější pro vás jako jednotlivce. 

Není snadné se s tím vypořádat sama. Buďte si jistá, že jsme tu pro vás, abychom vám pomohli – s lékařským poradenstvím, koučováním, podporou nebo s terapií. 

Co dál?

Pokud pociťujete ztrátu sebevědomí, navštivte svého praktického lékaře nebo si rezervujte schůzku v naší menopauzální poradně, abychom s vámi probrali vaše příznaky v souvislosti s menopauzou. 

Pokud si myslíte, že se u vás projevují příznaky přechodu do menopauzy, můžete se dozvědět více z našeho dotazníku pro kontrolu příznaků nebo z našeho dotazníku o menopauze. 

Mudr_Kilijanova_002

Zarezervujte si konzultaci

Chcete-li prodiskutovat vaše symptomy, vytvořit léčebný plán přesně pro vás, porozumět výsledkům vyšetření nebo absolvovat kontrolu, vysoce zkušení lékaři a sestry v naší klinice pro menopauzu jsou zde, aby vám pomohli.